Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 18-02-08, 23:52   #16
GAHU

Stage 5
 
GAHU's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 876
Default Re: Peugeot 206 sau Fiat stilo

exact de acelasi model vb si eu 1.6 103 cp varianta in 2 usi 80000 km reali cu tester efectuat
GAHU is offline   Reply With Quote
Old 19-02-08, 12:09   #17
GAHU

Stage 5
 
GAHU's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 876
Default Re: Peugeot 206 sau Fiat stilo

si as mai fi interesat de valoarea impozitului anual si rca-ul la un motor de 1.6.
GAHU is offline   Reply With Quote
Old 30-03-08, 09:52   #18
Tenzen

Stage 3
 
Tenzen's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 78
Default Re: Peugeot 206 sau Fiat stilo

Preturile mi se par exagerate rau ... nu te arunca mai cauta ... vad peugeot la avatar..nu te duce la reprezentanta pentru piese sau lucrari ca iau aia si pielea de pe tine...dute si fati-l la un service sau chiar tu ... imi povestea o colega despre un far si bara fata era o diferenta de vreo 60-70% ...Service- Magazinul din coltu' bl.
Tenzen is offline   Reply With Quote
Old 30-03-08, 10:40   #19
GAHU

Stage 5
 
GAHU's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 876
Default Re: Peugeot 206 sau Fiat stilo

ai perfecta dreptate cu preturile de reprezentanta,sunt enorme,iar in legatura cu achizitionarea mai astept inca sa gasesc ceva convenabil
GAHU is offline   Reply With Quote
Old 08-04-08, 14:32   #20
cobu

Stage 1
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 19
Default Re: Peugeot 206 sau Fiat stilo

Nu prea ai ce compara intre stilo si 206 decat ca au 2 usi si probabil motorizari asemanatoare.

Eu am vrut sa imi iau 206 dar dupa ce am vazut cum arata la interior am zis PAS.
Am luat pana la urma stilo 2004 68k km( 16.16V ) si de aproape 8 luni de cand i-l chinui nu am avut probleme cu el ( probleme tipice la partea electrica vezi forumul dedicat fiat .ro )
Am schimbat dupa achizitionare :
Bielete antiruliu 60 lei bucata
Bielete directie 100 lei bucata
Ulei 160 lei
Filtru ulei 20 lei
Filtru aer
Filtru polen
Aveam un amortizor mai slab pe spate si am zis daca tot aveam bani sa le schimb
Amortizoare spate 210 lei bucata
Bucsi trapez spate 130 lei bucata

In rest..pedala

In oras ( constanta ) pe un traseu care incepe la 7:30 dimineata parcare la servici plecare la 16:30 cumparaturi , treburi acasa (vroiam sa evidentiez ca prind exact orele de varf ) in conditii de iarna( -2 -> 3 grd C) nu mi-a consumat niciodata mai mult de 11 ( 10.5 tipic) deci de multe ori cand ma apuca seara urc pana in 6500 rpm doar ca sa aud vrum vrum .In afara, pe autostrada la 120-130 ia cam 7% dar daca urci in 180 ia si 17 % iar pe DN daca mergi linistit( 90 100 ) cobori pana in 6.5%.
Piesele sunt foarte accesibile iar service-ul i-l fac numai la service-uri particulare..de cand am luat-o nu am fost niciodata la autocomo ( ei se ocupa de fiat in cta)

Acum, nu toate sunt asa ROZ, eu pot spune ca am avut noroc..si nu am avut nici o belea cu partea electrica a masinii, DAR te sfatuiesc sa citesti cu mare atentie forumul dedicat marcii fiat si sa extragi de acolo problemele pe care le au alti useri cu aceasta marca si model.Sunt probleme multe si enervante la care solutia nu e asa simpla, asa ca inainte sa iei o decizie sa tii cont si de acest fapt.

Salutari

Last edited by cobu; 08-04-08 at 14:34.
cobu is offline   Reply With Quote
Old 08-04-08, 15:12   #21
A_L_I_N

Stage 5
 
A_L_I_N's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 352
Default Re: Peugeot 206 sau Fiat stilo

Eu eram in aceeasi dilema ca si tine...eu imi doream golf 4 sau ford focus...pana la urma mi-am luat stilo 1.6....il am de 1 luna...pana acum sunt foarte multumit o singura problema electrica dar cred ca e doar un senzor ca uneori imi apare eroare alteori nu (FIAT) in rest ti-as recomanda aceasta masina....consum si la mine 9-10 in Timisoara...in concluzie sunt multumit de masina si nu regret alegerea facuta
A_L_I_N is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -