Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 01-02-08, 03:04   #1
Peter4ever

Stage 3
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 154
Default Navara vs L200 vs Hilux

Am nevoie de o masina de genul acesta ... merg cam 30% off si 70 on ... , iar ce am eu acum chiar numai face fata situatiei ... , astept parerea voastra
Peter4ever is offline   Reply With Quote
Old 01-02-08, 03:43   #2
CuzKo
Midnight Racers Member

Stage 5
 
CuzKo's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 433
Member of:
[Midnight Racers]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
Default Re: Navara vs L200 vs Hilux

hm.. eu am un HILUX 2.5 d4d. foarte multumit de masina. am achizitionat-o de noua de la toyota romania acum 7 luni. se conduce excelent. tinuta de drum e ft buna. offroad nu are probleme. a ramas inzapezita in zapada pana la jumatatea rotzii si a iesit fara probleme pe modul h4 (am cuplat fatza).
ca dezavantaj pot spune ca e prea usoara pe spate (e normal, e pick-up) si o pierzi cam repede pe viraje, avand si diferential autoblocant... dar asta poate fi si ceva frumos.. depinde de starea pe care o ai .

ca finisaje.. hm... nu pot spune decat ca este o utilitara si nu poti avea pretentii de suv.

comparativ cu navara este cam la fel (la modul de condus). personal imi place mai mult navara ca design dar totusi era cu 10.000e mai scump modelul stock fata de varianta full 2.5 hilux (full catalogat toyota romania). asta fiind motivul pt care am ales hilux fata de navara... se conduce la fel.. arata bine ambele dar toyota e mai ieftina

precizez ca inainte sa o achizitionez am luat in testdrive: navara/ mazda BT50/ L200/ TATA (nu stiu exact modelul)... in sf.. over all... toyota a fost cea mai buna alegere pt mine.

facand un research in urma achizitionarii am descoperit si alte modele toyota pickup superbe:
-tundra (pt piata americana)
http://www.theautochannel.com/news/2...33734.4-lg.jpg
http://www.automedia.com/NewCarBuyer...ndra_int_5.jpg

-tacoma (mai apropiata de piata EU- un hilux mai frumos)
http://www.afefilters.com/images/tacoma%2005.jpg
http://www.oddclaw.com/pblog/images/TacomaInterior.jpg

iti recomand motorizarea 3.0d hidramata ... merita sa astepti cate luni iti spun aia de la toyota/ dak o iei noua... decat sa faci ca mine sa accepti modelul 2.5 pe motiv ca astepti 1 luna (era deja pe drum).. anywayz

un mic film de ceea ce poate hilux:
https://www.youtube.com/watch?v=5rOGmGXcR7M
__________________
NOW Outrun me or DYE trying'!!!
Fuck You, You Fucking Fuck!

Last edited by CuzKo; 01-02-08 at 03:46.
CuzKo is offline   Reply With Quote
Old 01-02-08, 08:57   #3
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Navara vs L200 vs Hilux

eu am vazut destule prezentari ale lui L200 si din ce am inteles e o masina excelenta pt off-road. iar ca design, mi se pare superioara. hilux este toyota, deci o masina buna, dar cam uratica parerea mea. eu as merge pe l200, mai are si un design unic
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 01-02-08, 14:06   #4
Peter4ever

Stage 3
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 154
Default Re: Navara vs L200 vs Hilux

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
eu am vazut destule prezentari ale lui L200 si din ce am inteles e o masina excelenta pt off-road. iar ca design, mi se pare superioara. hilux este toyota, deci o masina buna, dar cam uratica parerea mea. eu as merge pe l200, mai are si un design unic
, dar interiorul... lasa de dorit ...
Peter4ever is offline   Reply With Quote
Old 01-02-08, 14:30   #5
feryboy
Renault Driver

Stage 5
 
feryboy's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,043
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Navara vs L200 vs Hilux

Nissan Navara este cel mai bine vandut Pick-up din Europa...pretul de achizitie poate ca este putin mai mare in functie de versiune dar finisarile interioare nu se compara cu cele ale celorlalte 2 masini, calitatea materialelor folosite la fe...are cea mai mare capacitate de incarcare dintre cele 3 si cel mai puternic motor
Navara e alegerea corecta...bugetul influenteaza decizia pana la urma...
__________________
feryboy is offline   Reply With Quote
Old 01-02-08, 14:56   #6
bmwm5
Skoda Driver

Stage 5
 
bmwm5's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,261
Member of:
[SKODA]
Default Re: Navara vs L200 vs Hilux

eu votez tot hilux.daca-l mai si carosezi arata ca un tanc.mi se pare foarte foarte tare
bmwm5 is offline   Reply With Quote
Old 02-02-08, 18:20   #7
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Navara vs L200 vs Hilux

navara .......
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 03-02-08, 16:55   #8
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default Re: Navara vs L200 vs Hilux

si eu cred ca as lua Navara...
Cosmin255 is offline   Reply With Quote
Old 03-02-08, 18:07   #9
CuzKo
Midnight Racers Member

Stage 5
 
CuzKo's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 433
Member of:
[Midnight Racers]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
Default Re: Navara vs L200 vs Hilux

si eu luam tot navara dak nu era cu cel putin 10.000 mai scumpa
dar nu imi e rusine nici cu hilux )
CuzKo is offline   Reply With Quote
Old 03-02-08, 20:37   #10
.KOD.

 
.KOD.'s Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 71
Member of:
[4Tuning International]
[Nissan]
Default Re: Navara vs L200 vs Hilux

Cumpara-ti un Navara si nu vei fi dezamagit, e peste hilux si l200 din toate punctele de vedere... dar am o intrebare: masina va fi noua sau sh?
.KOD. is offline   Reply With Quote
Old 03-02-08, 22:22   #11
jasson

Stage 4
 
jasson's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 206
Default Re: Navara vs L200 vs Hilux

Navara e frumoasa , are tata de la munca una, si la vreo 80.000.km patineaza ambreiajul. Alianta Renault-Nissan cred ca "isi spune cuvantul" in privinta fiabilitati. Asi merge pe L 200.
jasson is offline   Reply With Quote
Old 03-02-08, 23:02   #12
daniwmk

Stage 5
 
daniwmk's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,787
Default Re: Navara vs L200 vs Hilux

navara datorita faptului ca e cel mai performant on road si se descurca cel putin la fel de bine ca si concurenta off road



ps - an fabricatie 2005 si unele 2006 au fost ceva probleme cu ambreajele (lucru recunoscut de producator - s-au schimbat in garantie cu alt model imbunatatit)
intre timp s-a schimbat furnizorul diametrul disului e mai mare si are 4 arcuri mari pe placa nu 6 mai mici
daniwmk is offline   Reply With Quote
Old 03-02-08, 23:08   #13
jasson

Stage 4
 
jasson's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 206
Default Re: Navara vs L200 vs Hilux

Ok. O sai comunic tatalui. Merci
jasson is offline   Reply With Quote
Old 04-02-08, 09:57   #14
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: Navara vs L200 vs Hilux

sunt in aceasi situatie, hilux vs navara.

mazda este singura cu care am mers, nu la test drive, are un amic, ce pot sa spun vibreaza ca un camion, cutia de viteze este o gluma grosolana

l200 a cazut din start din cauza designului .. ce e aia frate pickup sau masina de adolescenta?

hiluxu a pierdut foarte mult din cauza comportamentului dealerilor, mai ales de la showroomul de pe splai, si a timpilor de livrare , inexistenta unei masini de drive test si alte rahaturi care nu au defapt nici o legatura cu masina mai mult cu tara minunata si extraordinarii oameni care locuiesc aici.

in schimb la nissan s-au comportat exemplar desi le-am spus din prima ca eu vreau hilux dar ca ma uit si la concurenta. iar diferenta intre un hilux extra cab si navara extra este de 2 mii fara tva.
cred ca astazi ma duc la showroom cu actele firmei .
__________________
INOXWORKS

480 hp/t
beck is offline   Reply With Quote
Old 04-02-08, 10:52   #15
Bass-Evolution
Honda Driver

Stage 5
 
Bass-Evolution's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 610
Member of:
[Honda]
[4Rally]
Default Re: Navara vs L200 vs Hilux

Daca banii nu sunt o problema, ia-ti Navara, dar daca partea financiata conteaza dar vrei o masina buna cred ca merita sa iei in considerare si varianta ISUZU D-Max. Daca nu ai de unde sa faci rost de specificatii si date tehnice da-mi un pm. Pana una alta, eu am un D-max cu motorul de 3.0 L si 163 de cai injectie directa, sunt 360 Nm, masina face peste 200 km/h pe GPS nu pe indicatorul ei, care arata undeva in jur de 190 km/h. Vorbim de ISUZU, deci cel mai mare producator de motoare diesel din lume. In afara de pick-up urile lor, e cel mai vandut pick-up din state. Poate tracta 3,5 to, are selector 2 wd, 4wd raport normal, 4wd raport redus, selectabile de pe bord de la 3 taste, sistem audio Clarion, consum undeva in jur de 9,5 mediu, la cum merg eu, adik un ~ 10 afara, si mai putin de 9 in oras, cu un plin ai o autonomie de 650 - 700 de km, asta ca sa nu mai pun la socoteala faptul ca japonezii au reusti un 1400 de km cu un plin, nu prea stiu cum, dar e filmata treaba.
__________________

'95 Subaru Impreza WRX GC8
'96 Renault Megane Coach
'95 Honda Civic EG9

www.EvolutionDetailing.ro - polish, reconditionari faruri, tratamente interioare si multe altele.
Bass-Evolution is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -