Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 29-01-08, 10:19   #1
Lucian_benz

Stage 4
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 194
Default De unde nu as cumpara o masina

In urma decizie luate de a achizitiona o masina,am umblat destul de mult pe la Handleri autohtoni sau vanzatori de masini.Am ajuns la o concluzie,unii te mint cu un tupeu iesit din comun,asa ca m-am hotarat sa va recomand sa evitati unele locuri:

Prima experienta este legata de TOPCARS PIPERA,unde am cautat un Mertz C Klasse din 2002 cu 130.000km,stare impecabila,etc...
Dupa discutii interminabile la telefon,cat de fantastica e masina,nu are nici o problema,etc...,m-am dus sa o vad.
Surpriza:masina era din luna 10.2000 si nu 2001.
In anunt scria 131.000 km,pe bord avea 176.000.
Stare impecabila - foita de la airbag-ul scaunului din dreapta era rupta.
Sonda de la baia de ulei arata in permanenta ca nu e ulei suficient.

Cand le-am spus ca o duc la verificare la Mercedes au inceput sa comenteze,ca daca o duc acolo nu mai iau masina SH....

La Mercedes s-au citit km din cheie si erau 265.000,masina a fost lovita frontal iar capota a fost schimbata.Turbina nu functiona normal,injectoarele erau pe duca...,iar masina trepida ca naiba.Nici nu i-am lasat sa verifice mai departe,nu mai avea rost....

Daca mai aveti sugestii de unde nu ar trebui sa luam masini,va astept parerile!!!
Lucian_benz is offline   Reply With Quote
Old 29-01-08, 10:21   #2
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: De unde nu as cumpara o masina

ar trebui sa nu-ti iei de la dealerii romani mari gen AAA...
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 29-01-08, 19:25   #3
HOT

Stage 5
 
HOT's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 883
Member of:
[Opel]
Default Re: De unde nu as cumpara o masina

Discutia ar trebui facuta sticky pentru ca merita si cat mai putin offtopic.
La aaaauto e bine de vandut masini ca baietii(mecanicii)sunt habarnisti iar pentru o cazatura de masina se pot scoate bani frumosi.Eu am cumparat masina de la ei dar am negociat la sange(cu toate ca si ei au incercat sa ma convinga de niste chestii)si am scos pret bun pe masina,iar masina a fost regula cat am tinut-o.
__________________
merg ca melcul cu casa dupa mine
HOT is offline   Reply With Quote
Old 29-01-08, 23:41   #4
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: De unde nu as cumpara o masina

Depinde Acum , Dar Nu Toate Masinile De La Parcuri Auto Sunt Bune Sau Au Km Reali Cred Ca Cel Mult 30%
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 29-01-08, 23:51   #5
GABBY_

Stage 5
 
GABBY_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,430
Member of:
[Opel]
Default Re: De unde nu as cumpara o masina

eu in constanta nu recomand sa cumpere nimeni de la sediul Kamsas
am o cunostinta care a luat un opel astra G 1,7 cdti din 2000 cu 150 mii km la bord dar parea cam obosita masina.a fost la un tester bun si i-a dat verdictul :360 mii km reali
masina s-a tinut binisor ceva timp apoi au cazut pe rand cutie ,amreiaj ,pompe si alte chestii
GABBY_ is offline   Reply With Quote
Old 29-01-08, 23:56   #6
D_M_X

Stage 5
 
D_M_X's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,485
Member of:
[VW]
Default Re: De unde nu as cumpara o masina

la ce preturi are Kamsas la second hand eu unul nici nu-mi bat capul sa ma uit la ei...sa nu mai zic de service
D_M_X is offline   Reply With Quote
Old 30-01-08, 02:59   #7
teddy

Stage 5
 
teddy's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,804
Default Re: De unde nu as cumpara o masina

de la *aproape* nimeni care aduce masini din Belgia sau Olanda. in general sunt cumparate de la licitatii, au f. multi km (de multe ori dati inapoi ulterior) si sunt prost intretinute in cel mai bun caz (in cel mai rau caz sunt "usor rostogolite").
teddy is offline   Reply With Quote
Old 30-01-08, 13:54   #8
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: De unde nu as cumpara o masina

eu am mai adus din Olanda de la un dealer...dar ce-am adus au fost masini brici. Ma rog, acum e fiecare cu sursele lui. Ca un mic pont: o masina provenita din belgia are instinctorul pe partea pasagerului fata, jos.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 02-02-08, 17:52   #9
.KOD.

 
.KOD.'s Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 71
Member of:
[4Tuning International]
[Nissan]
Default Re: De unde nu as cumpara o masina

Eu pot sa va ajut cu dealeri din Italia - Torino. In general cam toti dealeri de aici dau km inapoi ! Eu am lucrat si mai lucrez in acest domeniu, daca va duce-ti la reprezentanta nu luati teapa pt. ca majoritatea masinilor au carte service. Eu am lucrat la Audi si acum la Ford si tin sa spun ca niciodata nu au dat km inapoi.
__________________
|Nissan Navara|
.KOD. is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -