Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 12-01-08, 00:22   #1
veroo

Stock
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1
Question sa fie alfa 159 sau..????

salut! Ma gandesc serios sa imi cumpar o alfa romeo 159 dar nu sunt totusi f hotarat. Imi place foarte mult cum arata, dar am oarecare indoieli in ceea ce priveste fiabilitatea si mi-ar placea sa cunosc si alte pareri. Pana acum am auzit numai "nu-ti lua masina italieneasca pt. ca masinile facute de italieni sunt proaste" fara vreun argument concret - ceea ce mie mi se pare o prejudecata.(binenetels ca majoritatea zic sa imi iau masina germana...."pentru ca e germana"). As vrea sa mi se spuna dc tot sunt masini proaste de ce sunt asa (aici ma refer strict la alfa 159) si poate chiar sa aflu amanunte de la un propietar de 159 (care sunt plusurile si minusurile). Varianta care mi-ar placea mie este distinctive cu motor 1.9 jts 16v 160 c.p.
veroo is offline   Reply With Quote
Old 12-01-08, 00:53   #2
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: sa fie alfa 159 sau..????

Quote:
Originally Posted by veroo View Post
salut! Ma gandesc serios sa imi cumpar o alfa romeo 159 dar nu sunt totusi f hotarat. Imi place foarte mult cum arata, dar am oarecare indoieli in ceea ce priveste fiabilitatea si mi-ar placea sa cunosc si alte pareri. Pana acum am auzit numai "nu-ti lua masina italieneasca pt. ca masinile facute de italieni sunt proaste" fara vreun argument concret - ceea ce mie mi se pare o prejudecata.(binenetels ca majoritatea zic sa imi iau masina germana...."pentru ca e germana"). As vrea sa mi se spuna dc tot sunt masini proaste de ce sunt asa (aici ma refer strict la alfa 159) si poate chiar sa aflu amanunte de la un propietar de 159 (care sunt plusurile si minusurile). Varianta care mi-ar placea mie este distinctive cu motor 1.9 jts 16v 160 c.p.
proprietar nu-s.... dar motoarele pe benzina sunt foarte, foarte bune. ceva probleme pot aparea la cutia de viteze, dar nu e pe departe o masina "proasta". Intradevar, e putin mai complicat construita si are mai multa tehnologie dacat un passat sa zicem, dar ca design este superior. E o masinafoarte aspra, placuta ochiului, accelereaza bine, franeaza la fel de bine. Foarte placuta la condus pe drumuri lungi, dar si in oras. Masina e fiabila, mult peste ce era alfa in anii 90. Eu ti-o recomand in fata tuturor alternativelor.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 12-01-08, 10:57   #3
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: sa fie alfa 159 sau..????

Vizioneaza clipul pana la sfarsit :

https://www.youtube.com/watch?v=zON4bWsl2Ek
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 23-01-08, 16:04   #4
HOT

Stage 5
 
HOT's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 883
Member of:
[Opel]
Default Re: sa fie alfa 159 sau..????

Multi stiu ca alfa romeo prin definitie e o masina cu o stabilitate ridicata.
159 este o evolutie mare fata de 156(care a fost conceputa in 199si are foarte multe sistenme electronice care uneori mai dau ceva erori,insa feelingul pe care il simti cand conduci o alfa nu se compara cu nici o nemteasca(am avut de ambele deci vorbesc in cunostinta de cauza)
__________________
merg ca melcul cu casa dupa mine
HOT is offline   Reply With Quote
Old 07-02-08, 00:17   #5
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: sa fie alfa 159 sau..????

ia-ti, e vis masina, nu o sa regreti. dar ia-ti benzinar, nu diesel
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 07-02-08, 01:54   #6
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: sa fie alfa 159 sau..????

daca te iei dupa toata lumea cu mentalitate comunista care vorbeste numai prosti si nu are in cap decat auto (germane) te duci la fund

oare care este acea masina care s a fiie PERFECTA DIN TOATE PUNCTELE DE VEDERE , IA INTREABAI TU PE ACEIA CARE VB NUMAI AIUREA
DACA VREI S A FACI CEVA FA CE ITI PLACE TIE
__________________
CIT TRAIESTI INVETI !!! DAR IN FINAL , TOT PROST MORI !!!
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 07-02-08, 07:06   #7
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: sa fie alfa 159 sau..????

masina este foarte buna.....acum depinde si de noroc...am un prieten care a avut mici probleme cu ea....dar sacaietoare....oricum tot n-a dat-o....deci ia-ti ce-ti place
__________________


De ce sa-ti iei audi????? Cand exista ALFA ROMEO
si pentru ca n-am avut bani nici de audi nici de Alfa Romeo, mi-am luat Peugeot.
Sindrom is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -