Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 07-01-08, 08:30   #1
mdanbitea

Stock
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 5
Default sfat SUV-uri; MERCEDES GL 320 CDI,Audi Q7 4.2,BMW

As dorii sfaturi,legate de aceste trei tipuri,mie imi place la nebunie GL ,dar cineva mi-a spus ca au probleme la servo,frinare etc.,as dorii niste sfaturi,care sa il aleg ??? Multumesc
mdanbitea is offline   Reply With Quote
Old 07-01-08, 12:17   #2
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: sfat SUV-uri; MERCEDES GL 320 CDI,Audi q 74.2,BMW

GL e cel mai mare si mai luxos dintre toate 3, dar si intretinerea e f. costisitoare (la toate, dealtfel). Nu cred ca au probleme, daca aveau se facea mare valva prin presa.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 07-01-08, 13:44   #3
Car Lover

Stage 4
 
Car Lover's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 185
Member of:
[Opel]
Default Re: sfat SUV-uri; MERCEDES GL 320 CDI,Audi q 74.2,BMW

pt gl mi se pare mai potrivit 420 cdi,fiind o masina destul d mare
Car Lover is offline   Reply With Quote
Old 07-01-08, 16:25   #4
peter

Stage 5
 
peter's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,588
Member of:
[Xtreme Club Emotion]
[Hyundai]
[VW]
[SKODA]
Default Re: sfat SUV-uri; MERCEDES GL 320 CDI,Audi q 74.2,BMW

de ce nu un M-klass ? poate chiar AMG ?

GL-u e cam mare...
peter is offline   Reply With Quote
Old 07-01-08, 19:23   #5
.KOD.

 
.KOD.'s Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 71
Member of:
[4Tuning International]
[Nissan]
Default Re: sfat SUV-uri; MERCEDES GL 320 CDI,Audi q 74.2,BMW

Tata are GL320 CDI si pot sa spun ca e un suv super di toate punctele de vedere. Singura problema e ca e cam mare si iti trebuie macar senzori parcare fata-spate sau cum are tata camera video pe spate. In off-road se descruca f. bine, si inalta singur la fel ca si Q7. Daca iti permite buzunarul si calci pedala de acceleratie des incearca 420CDI, nu ca 320-ul nu ar avea putere el este mai mult pt. condusul sa zic linistit
Probleme la servo,frinare,etc... sunt doar vorbe in vant! A lui tata are aproape 90.000 km si merge ceas, pana acum doar consumabilele le-a schimbat (asa sa iti faci o idee).
Audi Q7 4.2 TDI consuma exagerat de mult, eu am condus toate modelele si mai bine ai lua 3.2 TFSI... prieteni stiu de ce!
BMW X5 nu am condus, dar are un design placut si in acelasi timp sportiv. Interiorul mie imi place f. mult.

Parerea mea e ca trebuie sa te duci sa le testezi, asa cred ca o sa iti faci o idee.
Oricum sunt toate 3 niste masini f. bune din toate punctele de vedere.Bafta la "shopping"
__________________
|Nissan Navara|
.KOD. is offline   Reply With Quote
Old 08-01-08, 04:58   #6
mdanbitea

Stock
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 5
Default Re: sfat SUV-uri; MERCEDES GL 320 CDI,Audi q 74.2,BMW

mersi fff mult ,ramine de facut test drive-ul,oricum cind ajung in tara,pe la jumatea lui feb,.va mai tin la curent ce si cum bafta
mdanbitea is offline   Reply With Quote
Old 11-01-08, 02:13   #7
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: sfat SUV-uri; MERCEDES GL 320 CDI,Audi q 74.2,BMW

daca iei GL, mergi pe 320 , e un motor mult mai reusit, iar castigul de putere e destul de mic pentru o masina de asa dimensiuni. Daca chiar nu ajunge, se poate incerca o resoftare.
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 12-01-08, 04:52   #8
mdanbitea

Stock
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 5
Default Re: sfat SUV-uri; MERCEDES GL 320 CDI,Audi q 74.2,BMW

Quote:
Originally Posted by wtcvictim View Post
daca iei GL, mergi pe 320 , e un motor mult mai reusit, iar castigul de putere e destul de mic pentru o masina de asa dimensiuni. Daca chiar nu ajunge, se poate incerca o resoftare.
resoftare,adica modif.la motor sau ,la ce anume te referi,iar la putere ce anume vrei sa spui,ca ar fii mai slaba sau s-ar simtii la drum,in momentul in care folosesti clima sa spunem ,asta asa ca un exemplu,oricum da-mi ceva mai multe detalii,mersii ne auzim,bafta
mdanbitea is offline   Reply With Quote
Old 12-01-08, 08:55   #9
peter

Stage 5
 
peter's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,588
Member of:
[Xtreme Club Emotion]
[Hyundai]
[VW]
[SKODA]
Default Re: sfat SUV-uri; MERCEDES GL 320 CDI,Audi q 74.2,BMW

Quote:
Originally Posted by mdanbitea View Post
resoftare,adica modif.la motor sau ,la ce anume te referi,iar la putere ce anume vrei sa spui,ca ar fii mai slaba sau s-ar simtii la drum,in momentul in care folosesti clima sa spunem ,asta asa ca un exemplu,oricum da-mi ceva mai multe detalii,mersii ne auzim,bafta
resoftare-adica schimbi softul la motor,pentru a creste performantele motorului.

Adica vei avea mai multi cai putere si Nm.
peter is offline   Reply With Quote
Old 12-01-08, 11:27   #10
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: sfat SUV-uri; MERCEDES GL 320 CDI,Audi q 74.2,BMW

Quote:
Originally Posted by mdanbitea View Post
resoftare,adica modif.la motor sau ,la ce anume te referi,iar la putere ce anume vrei sa spui,ca ar fii mai slaba sau s-ar simtii la drum,in momentul in care folosesti clima sa spunem ,asta asa ca un exemplu,oricum da-mi ceva mai multe detalii,mersii ne auzim,bafta
Pai resoftarea e cum a zis peter, se schimba un soft cu alti parametri incat sa ai o curba de putere si cuplu mai puternica ca si cea originala astfel rezulta mai multi cai si mai multa putere (in jur de 270 cp si 580 Nm fata de 220 cp si 510 Nm oferiti standard). Parerea mea, nu stiu daca merita avand in vedere ca GL320 are standard 2450 kg, iar 420 e si mai greu 2550 kg. Clima nu afecteaza deloc motorul, daca e la maxim diferenta e insesizabila.

Ca si experienta de drum, ce pot sa zic, am facut cu un ML320 CDI 3000 km Romania pana in Germania si inapoi, sta lipita de drum, indiferent de conditile de afara, are un demaraj foarte bun pana la 150 km/h dupa care se simte greutatea si dimensiunile masini insa merge si 220-230 pe bord...

Nu stiu de ce optezi pt GL, e o masina foarte mare, parerea mea ca un ML ar fi de ajuns... Acum tu stii doar sunt bani tai
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 13-01-08, 04:00   #11
mdanbitea

Stock
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 5
Default Re: sfat SUV-uri; MERCEDES GL 320 CDI,Audi q 74.2,BMW

Quote:
Originally Posted by wtcvictim View Post
Pai resoftarea e cum a zis peter, se schimba un soft cu alti parametri incat sa ai o curba de putere si cuplu mai puternica ca si cea originala astfel rezulta mai multi cai si mai multa putere (in jur de 270 cp si 580 Nm fata de 220 cp si 510 Nm oferiti standard). Parerea mea, nu stiu daca merita avand in vedere ca GL320 are standard 2450 kg, iar 420 e si mai greu 2550 kg. Clima nu afecteaza deloc motorul, daca e la maxim diferenta e insesizabila.

Ca si experienta de drum, ce pot sa zic, am facut cu un ML320 CDI 3000 km Romania pana in Germania si inapoi, sta lipita de drum, indiferent de conditile de afara, are un demaraj foarte bun pana la 150 km/h dupa care se simte greutatea si dimensiunile masini insa merge si 220-230 pe bord...

Nu stiu de ce optezi pt GL, e o masina foarte mare, parerea mea ca un ML ar fi de ajuns... Acum tu stii doar sunt bani tai
pai ,tocmai asta este si ideea,ca este mare si ai spatiu,eu fiind ,adeptul confortului,si in masina daca este posibil,multumesc mult baieti,ne mai tinem la curent,bafta
mdanbitea is offline   Reply With Quote
Old 13-01-08, 09:22   #12
peter

Stage 5
 
peter's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,588
Member of:
[Xtreme Club Emotion]
[Hyundai]
[VW]
[SKODA]
Default Re: sfat SUV-uri; MERCEDES GL 320 CDI,Audi Q7 4.2,BMW

Si in ML e foarte confortabil,mie GL mi se pare prea mare ptr oras,depinde la ce o vei folosi tu.
peter is offline   Reply With Quote
Old 13-01-08, 11:13   #13
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: sfat SUV-uri; MERCEDES GL 320 CDI,Audi q 74.2,BMW

Quote:
Originally Posted by mdanbitea View Post
pai ,tocmai asta este si ideea,ca este mare si ai spatiu,eu fiind ,adeptul confortului,si in masina daca este posibil,multumesc mult baieti,ne mai tinem la curent,bafta
Ca si spatiu interior pentru locurile din fata si spate este identic la GL ca si la ML , fiind mai mare doar la capitolul portbagaj, spatiu necesar in principal pentru al 3-lea rand de scaune. Uite aici dimensunile oficiale :

ML : http://www.mercedes-benz.de/content/...f.download.pdf - Pagina 3

GL : http://www.mercedes-benz.de/content/...f.download.pdf - Pagina 3

La Q7 nu am gasit date complete, doar la inaltimea interioara , care e mai mica ca si la cele doua...

GL-ul mi se pare o masina prea mare pentru orasele din Romania/Europa, nu degeaba cand s-a lansat au spus ca principalii concurenti sunt Licoln Navigator si Cadillac Escalade , acum tu stii daca merita 25cm in plus de portbagaj dar si un consum mai mare, performante mai scazute etc..

A , sa nu uit , daca vei putea sa alegi un model cu scaune multicontur (reglaje la spatar/sezut) cel putin pentru sofer, deoarece la ML, GL si R-klasse scaunele din fata sunt un pic cam mici (am 1,80 si 80 kg) si ai cateodata senzatia sa "fugi" din ele.
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 15-01-08, 05:01   #14
mdanbitea

Stock
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 5
Default Re: sfat SUV-uri; MERCEDES GL 320 CDI,Audi q 74.2,BMW

Quote:
Originally Posted by wtcvictim View Post
Ca si spatiu interior pentru locurile din fata si spate este identic la GL ca si la ML , fiind mai mare doar la capitolul portbagaj, spatiu necesar in principal pentru al 3-lea rand de scaune. Uite aici dimensunile oficiale :

ML : http://www.mercedes-benz.de/content/...f.download.pdf - Pagina 3

GL : http://www.mercedes-benz.de/content/...f.download.pdf - Pagina 3

La Q7 nu am gasit date complete, doar la inaltimea interioara , care e mai mica ca si la cele doua...

GL-ul mi se pare o masina prea mare pentru orasele din Romania/Europa, nu degeaba cand s-a lansat au spus ca principalii concurenti sunt Licoln Navigator si Cadillac Escalade , acum tu stii daca merita 25cm in plus de portbagaj dar si un consum mai mare, performante mai scazute etc..

A , sa nu uit , daca vei putea sa alegi un model cu scaune multicontur (reglaje la spatar/sezut) cel putin pentru sofer, deoarece la ML, GL si R-klasse scaunele din fata sunt un pic cam mici (am 1,80 si 80 kg) si ai cateodata senzatia sa "fugi" din ele.
bine atunci ,in clasa ML care zici tu ca ar fii cel mai ok,adica,pret ,consum,performanta etc,si cu ce carburant diesel sau benzinar
mdanbitea is offline   Reply With Quote
Old 15-01-08, 06:26   #15
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: sfat SUV-uri; MERCEDES GL 320 CDI,Audi q 74.2,BMW

Quote:
Originally Posted by mdanbitea View Post
bine atunci ,in clasa ML care zici tu ca ar fii cel mai ok,adica,pret ,consum,performanta etc,si cu ce carburant diesel sau benzinar
320 cdi, nu ca as avea eu, dar e cel mai bun motor diesel de la mercedes in momentul asta.. Iti spun , va fi o adevarata placere la volan, poate ai sanse sa prinzi unul cu airmatic - suspensie pneumatica
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -