Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 13-01-08, 21:29   #46
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: O masina pentru un incepator

Quote:
Originally Posted by rhadu View Post
phlow... un S3 , sare de 20k
iar faza cu depasirea si masina puternica.... TOTAL AGREE... pana acum 2 sapt, am mers cu un kadett 1.6D, saraca dabea trage tablele dupa ea la 60cp... acum cu vectra la 116 cp, nimic nu imi mai sta in cale )

o masina puternica la drum lung...face toti banii
am avut S3 de vanzare, din 2001, la 13.800 de euro fara taxe...rupea oasele in tine
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 13-01-08, 21:30   #47
pHlow
4Tuning International Member


Stage 5
 
pHlow's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 610
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: O masina pentru un incepator

ai grija oricum cu orice masina ai avea. Cand spuneam de s3 pana in 20k ma refeream la generatia putin mai veche....
Eu am gasit in strasbourg un s3 90k super frumos,ingrijit 9000euro. Nu am avut bani ca l-as fi luat pe loc. Il dadeau pt ca mai aveau o alta masina si nu mia aveau ce face cu el
__________________
I am free, no matter what rules surround me. If I find them tolerable, I tolerate them; if I find them too obnoxious, I break them. I am free because I know that I alone am morally responsible for everything I do.
pHlow is offline   Reply With Quote
Old 13-01-08, 22:11   #48
Sp33d_evil

Stage 3
 
Sp33d_evil's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 78
Default Re: O masina pentru un incepator

eu stiu ce inseamna si viteza... am condus multe masini ( nici una proprietate personala ) am mers si cu 745i si cu Q7 ( cu asta merg des ) etc... si cu A3 ... chiar si cu un ursuletz de 2.5 ce sa zic... la faza cu atinsul... sigur n-o s-o busesc eu, se gaseste un idiot sa ma loveasca... si deaia ziceam de o masina care sa nu coste mult s-o refac... pot sa-mi iau si un A3 dar vreau modelul mai nou... peste cei 20.000 mai pot adauga maxim 5000...

Octavia VRS - nu-mi place, o fi ea frumoasa dar nu e pt mn... o masina de familie cu motor 2.0... si costa cat un Golf 5 GTI pai mai bn aleg GTI-ul ca sunt si tanar, imi plac masinile sport ce sa zic...
GTS-u nici atat e prea mare... am mers cu un prieten , are un GTS de 2.8 V8 parca... foarte misto dar nu-mi place...
GTC-u mhh... acu m-a pus pe ganduri...
Astra 2.0 16V - mi-ar place...
A3-u si asta imi place...
Focus-u l-am scos din gand...
Logan-u nici atat...

mai vb cu cineva sa-mi iau un BMW 330i dar totusi revin la vorbele altora... cand esti incepator pe o masina buna, simti nevoia s-o calci... si eu recunosc lucru asta... ba chiar cand a fost gheata in Bucuresti , ma invarteam cu un seria 5 ) ma distram nebuneste pana cand a aparut politia... patrulau ei asa ca nu aveau ce sa faca...

acu stau si ma gandesc... pe care s-o aleg, ca eu le-as lua pe toate dar care imi ofera mai multa siguranta... confort... fiabilitate...
A3-u ? Astra 2.0 ... sau GTC-u ma puteti lamurii si pe mine ?
sau un Golf 5 2.0 FSI ?
__________________
Vreau doua DACII tunate sa-mi fac de cap seara cand ies,
Una pe post de BMW alta pe post de MERCEDES
Sp33d_evil is offline   Reply With Quote
Old 14-01-08, 14:46   #49
PH-04-WPD

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 660
Default Re: O masina pentru un incepator

eu zic sa-ti iei un astra bertone 2.0 turbo. Siguranta nu prea-ti ofera nici una. Doar daca ai foarte multe airbaguri sa stai ca in puf la un impact si sa nu se faca masina pachet sa te sufoce airbagurile alea. Deci in masina nu prea esti in siguranta mare. eu zic sa mergi pe opel astra bertone 2.0 turbo. e frumoasa fuge de rupe si ce sa mai zic... cred ca ar ok pt. tine cu toate ca esti incepator. Dar asculta si ce ti-au zis baietii pe aici care mai au experienta in condus. Te vor ajuta mult. Bafta
__________________
http://www.romanianews.net/petitie-taxa-auto.html
Semnati petitia pt. a se renunta la taxa aceea... facuta de guvernul nostru infect....
PH-04-WPD is offline   Reply With Quote
Old 15-01-08, 22:45   #50
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: O masina pentru un incepator

leon ...sau civic te-ai gandit???????????
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 16-01-08, 11:57   #51
Sp33d_evil

Stage 3
 
Sp33d_evil's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 78
Default Re: O masina pentru un incepator

Quote:
Originally Posted by Sindrom View Post
leon ...sau civic te-ai gandit???????????
mhh... leon e frumos... imi place dar nush ce sa zic de el... inca nu am mers cu asa ceva... imi place cum arata

civic nici atat...
Sp33d_evil is offline   Reply With Quote
Old 16-01-08, 13:06   #52
DoDo NSL
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
DoDo NSL's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,047
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[SEAT]
[AUDI]
[2 Roti]
Talking Re: O masina pentru un incepator

esti tanar...incepator ... vrei o masina frumoasa/sport ... toate astea... ca asa suntem toti ! ia sa te uiti si la un SUBARU IMPREZA .. SH ... merg sub 20.000 ... si le gasesti pe la 2003-2004 cu pachetele de STI pe ele care zic ca arata superb ! + k ai confort unui sedan si putina sportivitate ... si ca sa nu fii foarte tentat sa mergi cu viteze extreme .. alegi motoru de 1.6 benzina ... 95 cp .. iar apoi cand incepi sa capeti putina incredere poti USOR s`o duci la mult mai mult ... cred ca sunt DESTULE posibilitati de tuning pt modelu` asta .. si arata si bine ... aaaa... si sa nu uit ! SIGURANTA unui 4x4 permanent ...
Bafta !
DoDo NSL is offline   Reply With Quote
Old 16-01-08, 13:14   #53
algorunescu

Stage 4
 
algorunescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 299
Default Re: O masina pentru un incepator

Bertone turbo e si pt mine prima masina. Inainte am condus o per scurta un kadett si e intr-adevar foarte nasol cu o masina fara putere in afara orasului.
Si eu iti recomand bertonele. Gasesti la 9-10.000 unul full options in stare impecabila si apoi, daca vrei, cu inca cateva mii il poti tuna de toata frumusetea. Dar tuningul mai bine dupa ce mai capeti experienta ca ar fi pacat sa o lovesti dupa ce lucrezi s-o faci speciala.
Eu ador masinuta asta. Este o masina sport (192 sau 200cp stock) potrivita pt cineva tanar, ieftin si de cumparat si de intretinut.
Chiar daca esti incepator, o masina puternica n-o sa-ti puna probleme daca ai minte in cap. Altfel poti sa mori f usor si in logan.
Lumea iti tot propune tot felul de masini, dar, cel mai bun sfat este sa te duci in Germania, sa conduci mai multe masini si s-o iei pe cea care te face sa te simti cel mai bine.
__________________
Opel Astra Bertone 2.0 Turbo

Last edited by algorunescu; 16-01-08 at 13:17.
algorunescu is offline   Reply With Quote
Old 18-01-08, 23:05   #54
DrDMX

Stage 4
 
DrDMX's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 196
Member of:
[Opel]
Default Re: O masina pentru un incepator

E bine sa ne oprim aici cu polemica asta , fiecare cu parerile lui , eu imi mentin parerea ...... cu cat ai o masina mai puternica cu atat te "mananca" mai mult sa-i dai , daca aveai un matiz stateai in banca ta , mergi cu maxim 100 km/h ...daca ai un s3 mergi cu 200km/h ca ai impresie ca o poti controla si masina iti da siguranta . Am prieteni care erau super "cuminti" si de cand au masini puternice (chiar ei recunosc) ca nu se pot abtine sa nu calce mai mult decat trebuie acceleratia .

Depasiri ..... sunt de acord , dar din pacate CAI PUTERE nu o sa-i folosesti strict in depasiri , o sa-i folosesti mereu ....parca auzi masina cum cere s-o calci (cel putin mie asa mi se intampla ) .

Am avut dacie , ciele , kalos , si acuma opel (masini personale ) si ma bucur ca am trecut prin etapele astea , daca as fi trecut direct la opel mi s-ar fi urcat soferia la cap ...si nu cred ca va mai scriam azi randurile astea ....

Numai bine si orice masina ti-ai lua ...gandeste-te de doua ori inainte de a calca acceleratia !!
__________________
opel GTC white like ice
DrDMX is offline   Reply With Quote
Old 19-01-08, 16:10   #55
Sp33d_evil

Stage 3
 
Sp33d_evil's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 78
Default Re: O masina pentru un incepator

respect DrDMX pt spusele tale, si ai mare dreptate...

eu momentam am masina... dar nu personala...
merg cu un q7, deoarece lucrez in domeniul afacerilor imobiliare... caut terenuri etc, si merg cu jeep-u , si il calc pe unde am ocazia, recunosc...

ma gandesc acu si la GTC ...
dar sa vedem, daca nu, aleg BMW 330i si gata eh... ma gandeam eu si la motorina si etc...
Sp33d_evil is offline   Reply With Quote
Old 20-01-08, 23:49   #56
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: O masina pentru un incepator

ce zici de asta???? renault clio rs 2.0 I

Engine Inline-4, dohc, 4v/cyl, VVT.( NU E TURBO)
Capacity 1998 cc
Front wheel drive
Power 197 hp / 7250 rpm
Torque 159 nm / 5550 rpm
top speed: 220 km/h
0-100 km/h: 6.9 s
Weight 1240 kg

PRICE € 23000

crezi ca iti e de ajuns????
__________________


De ce sa-ti iei audi????? Cand exista ALFA ROMEO
si pentru ca n-am avut bani nici de audi nici de Alfa Romeo, mi-am luat Peugeot.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 23-01-08, 12:05   #57
Sp33d_evil

Stage 3
 
Sp33d_evil's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 78
Default Re: O masina pentru un incepator

nu-mi place clio...

zilele trecute am mers cu un prieten cu o octavia superb... :-> super masina...
mai vb cu un prieten , despre Passat v6 TDI, ce parere aveti despre masina asta ?
Sp33d_evil is offline   Reply With Quote
Old 23-01-08, 13:10   #58
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: O masina pentru un incepator

deci fa-ma sa inteleg... ca incepator vrei sa-ti iei VR6, Impreza si de-astea. Deci dupa 4-5 ani sa inteleg ca-ti iei Lamborghini? sau direct Harrier?
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 23-01-08, 18:36   #59
Sp33d_evil

Stage 3
 
Sp33d_evil's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 78
Default Re: O masina pentru un incepator

de ce nu ? doar n-o sa merg cu 1.4 ... )

mom. merg cu un 4.2 FSI , si merg de cam 2 luni, fara probleme ...
Sp33d_evil is offline   Reply With Quote
Old 23-01-08, 20:48   #60
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: O masina pentru un incepator

4.2 fsi pe ce? daca-mi spui q7 lasa ca e mare si greu... ai sa vezi ca 1.4 pe o masina mica gen opel-ul meu nu e asa de putin si poti sa te omori foarte usor. vorba lui dr dmx. iti da multa incredere si nu motorul ci masina fiind mica si cu suspensii putin mai tari cand tragi de volan repede raspunde imediat si sta foarte bine pe asfalt. tocmai asta e problema vei avea impresia ca e de nedezlipit si 1.4 ala cat l-oi crede tu de mic e suficient cat sa te duca la 190km/h si sa te omori. de fapt daca esti "smecher" poti sa te omori si la 80km/h la care un 1.4 te duce suficient de repede. acum daca tu ai ca reper 1.4 de pe logan e altceva )) ala nu se ia in calcul. si cu gtc-u... ai grija... stiu cum se conduce una cu 150cp 1.9cdti si cu buton sport care, sincer, nu stiu cati cai da in plus am auzit ba ca 15 ba ca 30 etc. oricum ideea e ca iti da raspuns mai bun la directie, intareste putin amortizoarele si da raspuns mai rapid si la acceleratie. fara modul sport dac-o calci blana sa te tii bine nu e namila de masina la care sa urle ditamai motorul si s-o ia incet din loc pana-si ia avantul) ala tasneste ca din pusca nu e genul de masina cu care sa te joci... si zici ca-s 150cai...
22VIN is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -