Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 05-01-08, 13:34   #1
Sp33d_evil

Stage 3
 
Sp33d_evil's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 78
Default O masina pentru un incepator

Salutare

Ce masina mi-ati recomanda pentru un incepator, sa fie cat de cat buna, in caz ca o "ating" ( ca doar sunt incepator ) sa nu ma rupa la buzunar... si un consum cat de cat...

eu ma gandeam la un Opel Astra 1.6 , sau un Ford Focus tot de 1.6

voi ce mi-ati recomanda?

Multumesc
__________________
Vreau doua DACII tunate sa-mi fac de cap seara cand ies,
Una pe post de BMW alta pe post de MERCEDES
Sp33d_evil is offline   Reply With Quote
Old 05-01-08, 13:45   #2
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: O masina pentru un incepator

pai spune si tu de cati bani dispui, ce-ti doresti de la ea ca variente sunt multe...
si nu trebuie sa gandesti "sunt incepator ating masina" uite eu n-am atins-o niciodata (decat un capac crapat putintel la o parcare laterala - iubirea mea)) daca ai grija si esti atent nu lovesti nimic...
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 05-01-08, 13:48   #3
fire_experience

Stage 2
 
fire_experience's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 25
Default Re: O masina pentru un incepator

he he he ...eu am un renault 19 ... 1.4 benzina :X si tot incepator sunt ... nush ce sa zik ....akuma mai depinde si de cati $$$ dispui ...
fire_experience is offline   Reply With Quote
Old 05-01-08, 14:16   #4
Malos

Stage 5
 
Malos's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 314
Default Re: O masina pentru un incepator

pai de incepator....golf4 sau vectra B ar fi perfecte, Ford Focus ar fi marfa rau iarasi
Malos is offline   Reply With Quote
Old 05-01-08, 16:20   #5
Sp33d_evil

Stage 3
 
Sp33d_evil's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 78
Default Re: O masina pentru un incepator

eu dispun de 20.000E ... si sunt si cam pretentios... adica as vrea sa fie cat mai full
Sp33d_evil is offline   Reply With Quote
Old 05-01-08, 18:30   #6
dragos1989

Stage 5
 
dragos1989's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 579
Member of:
[SEAT]
Default Re: O masina pentru un incepator

orice ti-ai lua sa iti iei rosie ca cica acopera defectele) (din experiente proprii))
dragos1989 is offline   Reply With Quote
Old 05-01-08, 20:41   #7
Sp33d_evil

Stage 3
 
Sp33d_evil's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 78
Default Re: O masina pentru un incepator

Quote:
Originally Posted by dragos1989 View Post
orice ti-ai lua sa iti iei rosie ca cica acopera defectele) (din experiente proprii))
inteleg ce spui, dar nu-mi place culoarea rosie... as prefera un alba, sau neagra...
Sp33d_evil is offline   Reply With Quote
Old 05-01-08, 21:16   #8
DrDMX

Stage 4
 
DrDMX's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 196
Member of:
[Opel]
Default Re: O masina pentru un incepator

Eu ti-as recomanda sa iti iei dacie si sa inveti pe ea (sincer)

20.000 de euro iti iei masina adevarata ........... am vazut ca vrei benzina - ford ....astra ... benzina ... eu daca aveam 20.000 euro si vroiam benzina imi luam honda acord 2.0 115 cp (dar tu fiind incepator nu recomand )

Honda Civic H (5 usi ) 1.8 140 CP - dar ai grija cum ii folosesti , la inceput ai momente cand te crezi regele soselelor si nu e bine

mai poti opel GTC 1.6 i 180 CP - suna bine nu ??? varinata cosmo +cateva optiuni
__________________
opel GTC white like ice
DrDMX is offline   Reply With Quote
Old 05-01-08, 21:40   #9
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: O masina pentru un incepator

a da si din experienta unui prieten mai spun - bara spate opel astra gtc = 20mil)
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 05-01-08, 22:51   #10
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: O masina pentru un incepator

pt un incepator de inceput singura masina care sa fie buna si fiabila si ieftina la toate este un logan 1.5 dci sh o tii o vreme inveti cit de cit s a conduci si apoi te arunci la una care crezi tu ca te prinde bine si binenteles care iti place (adika multiiiiii cp)
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 05-01-08, 22:55   #11
DrDMX

Stage 4
 
DrDMX's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 196
Member of:
[Opel]
Default Re: O masina pentru un incepator

->acuma sa nu ai impresia ca suntem rai , dar ptr inceput nu se merita o masina asa de scumpa !!! chiar daca te dau banii afara din casa (parerea mea )

->dar fiecare face ce vrea cu banii lui
DrDMX is offline   Reply With Quote
Old 05-01-08, 23:07   #12
fire_experience

Stage 2
 
fire_experience's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 25
Wink Re: O masina pentru un incepator

Quote:
Originally Posted by DrDMX View Post
Eu ti-as recomanda sa iti iei dacie si sa inveti pe ea (sincer)

20.000 de euro iti iei masina adevarata ........... am vazut ca vrei benzina - ford ....astra ... benzina ... eu daca aveam 20.000 euro si vroiam benzina imi luam honda acord 2.0 115 cp (dar tu fiind incepator nu recomand )

Honda Civic H (5 usi ) 1.8 140 CP - dar ai grija cum ii folosesti , la inceput ai momente cand te crezi regele soselelor si nu e bine

mai poti opel GTC 1.6 i 180 CP - suna bine nu ??? varinata cosmo +cateva optiuni
are dreptate adevarat ca te crezi regele soselelor....si imprudenta la volan , neatentia .... lipsa de experienta...teribilismul ...fiind tanar la fel ca mine nu invinovatesc pe nimeni ca si eu mai ma infig in ea prin locuri "curate" si doamne fereste daca se inmpla ceva.....viatza e frumoasa ....
fire_experience is offline   Reply With Quote
Old 06-01-08, 00:56   #13
Sp33d_evil

Stage 3
 
Sp33d_evil's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 78
Default Re: O masina pentru un incepator

pai deaia nu vreau sa-mi iau nici o masina buna... am un logan 1.6 si nu-mi place... e aiurea

pot sa-mi cumpar si-un BMW-u dar nu vreau... as prefera un opel ceva, sau seat .... dar totusi daca imi cumpar o masina , ma gandesc s-o si aranjez cat de cat, nu tuning din Autovit... si Nike pe luneta din spate....

ma gandeam la un Opel Astra 1.6 101 hp... dar ma gandesc si la consum... dar un diesel suna urat... mi-e chiar nu-mi place ...

Am mers cu un opel astra de 1.7 si chiar trage f bine... dar raman tot la benzina...

Opel GTC... nu-mi place, cunosc pe cineva care si-a luat una noua, si i s-a blocat cutia.... acum nu stau si ma gandesc ca daca imi iau si eu una patesc la fel... dar nu vreau asa ceva... ma gandeam si la un golf 5 2.0 fsi... dar totusi cand esti incepator vrei sa le incerci pe toate... ceva 1.6 - 1.9 ceva...

am sa tin cont de spusele voastre, dar eu inca mai caut " masina perfecta "
Sp33d_evil is offline   Reply With Quote
Old 06-01-08, 10:03   #14
Sp33d_evil

Stage 3
 
Sp33d_evil's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 78
Default Re: O masina pentru un incepator

pana la urma am stat bine si m-am gandit... si cred ca voi lua Opel Astra 2.0 16v eu imi doresc sa fie full... acum sa vedem cum o gasesc...
Sp33d_evil is offline   Reply With Quote
Old 06-01-08, 11:32   #15
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: O masina pentru un incepator

ca incepator si un 1.4 poate sa te omoare... de fapt in prima luna de condus esti mai potolit... in luna 2 si 3 e rau pt ca atunci capeti incredere prosteasca in tine si atunci e cel mai mare risc...
22VIN is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -