Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

View Poll Results: Ce credit sa fac?
Credit auto 1 16.67%
Credit de nevoi personale 5 83.33%
Voters: 6. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 03-01-08, 08:30   #1
florentin84
Dacia Driver

Stage 5
 
florentin84's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 362
Member of:
[DACIA]
Default Masina noua - Ce sa aleg in 10.000E?

Anul acesta intentionez sa-mi iau masina. Vreau sa fie noua - diesel. Varianta SH iese din discutie deoarece fac credit si daca e sa se strice ceva la ea nu voi avea banii necesari pentru reparatii. Mai am si o dacie din '80 pt. operatiunea rabla daca e sa mai castig ceva bani de pe urma ei. Eu pana acum am ales Logan DCI de 70cp sau 85cp, sa vad. Mai am o nelamurire: nu stiu ce credit sa fac, credit auto sau credit de nevoi personale. Poate ma ajutati si in aceasta privinta. Astept parerile voastre!
florentin84 is offline   Reply With Quote
Old 03-01-08, 09:09   #2
mih85ro

Stage 2
 
mih85ro's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 37
Default Re: Masina noua - Ce sa aleg in 10.000E?

Salutare, nu stiu ce masina sa iti iei, pe mine unu nu m-ar lasa inima sa iau ceva nou cu 10000 pt ca nu ar fi suficient, in privinta creditului te-as sfatui sa te duci la o firma de consiliere, se face o simulare si o sa vezi cu ce credit iesi mai avantajos si de la ce banca, ei iti fac si actele daca te hotaresti ca sa alergi mai putin, iar comisionul il iau de la banca, adik nu te taxeaza pe tine pt asta bafta cu masina
mih85ro is offline   Reply With Quote
Old 03-01-08, 18:23   #3
B-87-CTE
Dacia Driver

Stage 5
 
B-87-CTE's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 801
Member of:
[DACIA]
Default Re: Masina noua - Ce sa aleg in 10.000E?

am votat credit auto,cand au grantii bancile lasa garda un pic mai jos(dobanzi ,comisioane),dar nu te astepta la cine stie ce .......
B-87-CTE is offline   Reply With Quote
Old 03-01-08, 20:05   #4
BASU

Stage 5
 
BASU's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,503
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Wink Re: Masina noua - Ce sa aleg in 10.000E?

Quote:
Originally Posted by florentin84 View Post
........ si daca e sa se strice ceva la ea nu voi avea banii necesari pentru reparatii.
?!?! chiar crezi ca tot ce se strica la o masina noua va fii reparat pe garantie?!?!
+ ca reviziile nu sunt gratis ( ma refer la piese / consumabile )

daca faci credit auto esti OBLIGAT sa ii faci casco pe toata durata creditului si in caz ca nu platesti rata poti sa ramai fara masina
dar ai avantajul ca dobanda este putin mai mica fata de creditul pentru nevoi personale.
__________________
'06 Skoda Octavia 2 vRS 2.0TFSI 250CP++ >ex '04 Renault Megane Sedan 1.9DCI Privilege >ex '04 Smart Fortwo 0.7 Turbo
'02 Renault Laguna 2 GrandTour 1.9dCi >ex '79 Dacia 1300 Old School
'99 Daewoo Nubira 1 1.6 16v Automata + GPL >ex '12 First Bike Curier >ex '10 Moto Bike 48cc
BASU is offline   Reply With Quote
Old 03-01-08, 23:14   #5
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina noua - Ce sa aleg in 10.000E?

Quote:
Originally Posted by BASU View Post
?!?! chiar crezi ca tot ce se strica la o masina noua va fii reparat pe garantie?!?!
+ ca reviziile nu sunt gratis ( ma refer la piese / consumabile )

daca faci credit auto esti OBLIGAT sa ii faci casco pe toata durata creditului si in caz ca nu platesti rata poti sa ramai fara masina
dar ai avantajul ca dobanda este putin mai mica fata de creditul pentru nevoi personale.
dupa raspunsul dat lai pus serios pe ginduri
trebuie sa inteleaga ca o masina noua este aproape de scumpa ca una veche tinand cont de garanti + costul revizilor in service autorizat , sa mai ia in socoteala si devalorizarea acelei masini!!!
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 04-01-08, 08:20   #6
florentin84
Dacia Driver

Stage 5
 
florentin84's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 362
Member of:
[DACIA]
Default Re: Masina noua - Ce sa aleg in 10.000E?

Quote:
Originally Posted by BASU View Post
?!?! chiar crezi ca tot ce se strica la o masina noua va fii reparat pe garantie?!?!
+ ca reviziile nu sunt gratis ( ma refer la piese / consumabile )

daca faci credit auto esti OBLIGAT sa ii faci casco pe toata durata creditului si in caz ca nu platesti rata poti sa ramai fara masina
dar ai avantajul ca dobanda este putin mai mica fata de creditul pentru nevoi personale.
stiu ca nu tot se schimba pe garantie (dar se schimba tot ceea ce nu am stricat eu) si mai stiu ca reviziile nu sunt gratis tr. sa platesc uleiul, filtrele... dar ce e nou e nou. la varianta sh m-am gandit la un golf 4 din afara dar ma omoara taxa asta pentru euro 3 + ca mai costa si drumul.
florentin84 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -