Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 17-12-07, 12:11   #1
p3rv3r5ul

Stage 5
 
p3rv3r5ul's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,194
Default import honda civic

salut. va cer ajutorul in legatura cu importul unei masini din germania. vreau sa aduc un civic coupe din 1994 cu motor 1.5 si 101cp.
ideea este ca nu am de gand sa circul cu el cca. 15luni pentru ca in secunda in care intru in posesia masinii vreau sa incep sa o modific si pana nu e gata nu vreau sa o scot pe strada. buuun...taxa de inmatriculara costa in jur de 3000 euro dar eu vreau sa stau cu ea cu nr de germania cat mai mult timp in speranta ca va disparea aceasta taxa idioata.
ce am de facut sa cumpar masina asta cu acte ok si sa o tin inmatriculata in germania?
p3rv3r5ul is offline   Reply With Quote
Old 17-12-07, 13:45   #2
SLV3
Ford Driver

Stage 4
 
SLV3's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 170
Member of:
[FORD]
Default Re: import honda civic

Cam greu sa ti o masina inmatriculata in Germania, doar daca nu cumva ai vreo ruda sau chiar si niste prieteni care doresc sa o tina inmatriculata pe numele lor; asta inseamna ca ei sa plateasca impozitul si asigurarea masinii. Nici un neamt nu iti va lasa masina inmatriculata pe numele lui.
Ce poti face este sa-ti faci Tol pe 3 luni (costa 350 Euro - cu tot cu asigurare). Dupa expirarea numarului de Tol o mai tii prin garaj sau unde o tii, si dupa un timp, cand vrei tu, ii faci inmatricularea provizorie pe Romania (1 luna).
Din cate am inteles numerele de Tol se mai pot preluni pe inca 3 luni dar nu stiu sa-ti zic daca costul este acelasi. Deci practic ai putea sa circuli cu ea neinmatriculata in Romania timp de vreo 7 luni de zile.
SLV3 is offline   Reply With Quote
Old 18-12-07, 12:56   #3
p3rv3r5ul

Stage 5
 
p3rv3r5ul's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,194
Default Re: import honda civic

pai ideea este ca eu vreau sa pot circula cu ea in perioada in care o modific pentru ca nu-mi permit o platforma sa o transport. am vazut multe masini cu nr de germania si ma gandeam ca se poate
p3rv3r5ul is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -