Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 04-12-07, 21:51   #1
GreenBlue

Stock
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2
Default Care este mai bun? Ford Ka vs. Matiz

Salut , incerc sa conving pe cineva ca Matiz nu are nici o sansa impotriva Ford Ka, dar mai multi "cunoscatori" abereaza ceva de genu' "matiz e mai ieftina , consuma putin, e buna ca masina de inceput". Am nevoie de niste pareri de la oameni care au de`a face cu masini zi de zi si le cunosc fiecare plus/minus. Need some help here , write your opinion
GreenBlue is offline   Reply With Quote
Old 05-12-07, 07:03   #2
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Ford Ka vs. Matiz

simpatica foc, nu am prea observat-o, iar daca comparam asta http://www.**************/masini-noi/...cificatii.html
cu asta http://www.**************/masini-noi/...92/dotari.html
e diferenta mare si ca performante ( e si L4 fata de L3) si ca dotari (desi multe nu sunt nici la Ka, dar macar strictul necesar la siguranta...nu se mai poate concepe in mod normal sa nu ai macar abs pe masina).E si mai placut ochiului.Totusi e vorba de 9300 de euro si nu stiu daca nu ne putem deja indrepta privirea catre alte chestii.Mai putin si intram pe domeniul lui Kia Cee'd.Cam o mie parca as mai pieptana din pret...si-a cam depasit planul.Totusi cei ~7500 de euro pentru Matiz mi se par si mai umflati.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Ford_Ka_42.jpg
Views:	221
Size:	343.7 KB
ID:	401740  
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 05-12-07, 15:09   #3
GreenBlue

Stock
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2
Default Ford Ka vs. Matiz

Da , am gasit Ka la 4500-5000 cu putini km la bord , unele aduse din afara dar cu euro4 taxa de inmatriculare fiind de 400 euro (nu stiu , poate ma lamureste cineva) matiz la fel tot la 4500 te duce.
Cine cunoaste minusurile si plusurile matizului sau al Ka`ului sa vad cam unde duce...
GreenBlue is offline   Reply With Quote
Old 05-12-07, 17:29   #4
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Ford Ka vs. Matiz

Eu zic Ford Ka! Se devalorizeaza mult mai putin decat un Matiz. cand o sa vrei sa il vinzi o sa iei mai multi bani decat pe Matiz in plus e mult mai FUN!
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 06-12-07, 01:13   #5
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Care este mai bun? Ford Ka vs. Matiz

pt cine doreste sa cumpere o masina mica de oras , cred ca ford ka este o alegere mai buna fata de matiz motorizarea de la ford mi se pare mai compacta fata de cea de matiz care este sub orce critica pt un 800 cc
parerea mea
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 07-12-07, 06:42   #6
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: Care este mai bun? Ford Ka vs. Matiz

si eu te sfatuiesc tot la ford...chiar daca nu e masina prea buna insa fata de matiz e in orice caz . Daca nu , mai strangi 2 mii si te uiti dupa vre-un golf 4 cu euro 4.

_________________
INTERMEDIEZ ACHIZITIE DE MASINI DIN GERMANIA , PRET REZONABIL , CALITATE DEOSEBITA , KM REALI , VERIFICATE TEHNIC . CONTACT : mobiles_de@yahoo.com MessengerID : mobiles_de
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 09-12-07, 19:40   #7
nck_xx
VW Driver

Stage 4
 
nck_xx's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 249
Member of:
[VW]
Post Re: Care este mai bun? Ford Ka vs. Matiz

eu te sfatuiesc sa iti iei ford ka....cu un ford poti atinge 150km/h pe cand la matiz te chinui sa ajungi la 130km/h
nck_xx is offline   Reply With Quote
Old 17-12-07, 14:01   #8
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Care este mai bun? Ford Ka vs. Matiz

Spune-i sa se uite si la gama Peugeot 107/ Citroen C1/ Toyota Aygo , sunt cele mai bune din clasa lor: Motor de Toyota 1.0 VVTi, 68Cp, 93Nm care a luat premiul de cel mai bun motor la categoria <1000cmc, transmisie pe lant, 800Kg. Sincer are soramea si imi place la nebunie
__________________
https://i9.photobucket.com/albums/a79/wonderwes/vtec_yo.jpg
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 17-12-07, 17:14   #9
criss_cars
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
criss_cars's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 892
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FORD]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Care este mai bun? Ford Ka vs. Matiz

Mai e si Vw Lupo daca iti place si cred k e mult mai fiabil decat cele doua la un loc.
criss_cars is offline   Reply With Quote
Old 17-12-07, 17:44   #10
SLV3
Ford Driver

Stage 4
 
SLV3's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 170
Member of:
[FORD]
Default Re: Care este mai bun? Ford Ka vs. Matiz

Quote:
Originally Posted by nck_xx View Post
eu te sfatuiesc sa iti iei ford ka....cu un ford poti atinge 150km/h pe cand la matiz te chinui sa ajungi la 130km/h
Si daca ti-as zice ca am mers cu un Matiz 160km/h ai zice ca aberez nu? Nu are turometru sa ii fi vazut turatia la viteza respectiva, motorul era turat rau in orice caz, dar tin sa te anunt ca Matizul merge si 160km/h. Data viitoare cand mai fac cu tatamiu un Timisoara-Resita (cu masina lui - Matizul) voi filma cu telefonul
SLV3 is offline   Reply With Quote
Old 17-12-07, 17:56   #11
stefanb

Stage 4
 
stefanb's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 246
Default Re: Care este mai bun? Ford Ka vs. Matiz

Quote:
Originally Posted by SLV3 View Post
Si daca ti-as zice ca am mers cu un Matiz 160km/h ai zice ca aberez nu? Nu are turometru sa ii fi vazut turatia la viteza respectiva, motorul era turat rau in orice caz, dar tin sa te anunt ca Matizul merge si 160km/h. Data viitoare cand mai fac cu tatamiu un Timisoara-Resita (cu masina lui - Matizul) voi filma cu telefonul
si GPS`ul ce zicea ?
Votul meu se duce spre Ford Ka, are mult potential in clasa ei.
ps. am mers si eu cu matiz cu 166, dar asta pe bord. bucuresti - pitesti.. eram pasager, nu aveam inca permis. pe bord este f posibil sa iti arate ca mergi cu viteza aia dar.. ia un GPS penal si o sa vezi diferenta
__________________
Forums are to help, inform and share ideas. Not to satisfy problems with egos.

Last edited by stefanb; 17-12-07 at 17:58.
stefanb is offline   Reply With Quote
Old 17-12-07, 18:19   #12
SLV3
Ford Driver

Stage 4
 
SLV3's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 170
Member of:
[FORD]
Default Re: Care este mai bun? Ford Ka vs. Matiz

Quote:
Originally Posted by stefanb View Post
si GPS`ul ce zicea ?
Votul meu se duce spre Ford Ka, are mult potential in clasa ei.
ps. am mers si eu cu matiz cu 166, dar asta pe bord. bucuresti - pitesti.. eram pasager, nu aveam inca permis. pe bord este f posibil sa iti arate ca mergi cu viteza aia dar.. ia un GPS penal si o sa vezi diferenta
Sincer nu vad de ce ar arata tampenii kilometrajul cand masina a fost cumpara noua in 2004 si are doar 30.000km la bord, iar jantele/cauciucurile sunt cele specificate in carte/talon (nu sunt mai mari/mici, deci nu vad cum viteza ar putea fi eronata).
SLV3 is offline   Reply With Quote
Old 17-12-07, 18:49   #13
criss_cars
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
criss_cars's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 892
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FORD]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Care este mai bun? Ford Ka vs. Matiz

Sincer sa mergi cu un Matiz cu roti de caruta cu 166km/h e o nebunie curata (probabil mai batea si putin vantul din spate). Mai bine te duci la executie decat sa mergi cu Matiz cu 166km/h numai daca bate vantul te rastoarna sa fim seriosi.
criss_cars is offline   Reply With Quote
Old 17-12-07, 19:26   #14
stefanb

Stage 4
 
stefanb's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 246
Default Re: Care este mai bun? Ford Ka vs. Matiz

toate masinile au abateri la kilometraj. din fabrica.. nu pt ca se.. "strica" ceva.. )
am acum un logan mcv 16 V(oltzi) d`ala .. are 8-9% abatere la kilometraj.. pe matiz nu am incercat cu gps`ul.. dar se poate rezolva.
edit: matizu era de la firma.. abia iesise din rodaj.. NU era vant.. si era taica`miu la volan a fost un test in limitele in care s-a simtit el safe la volan.. stiti cum se simte`n volan cand bate vantu..
stefanb is offline   Reply With Quote
Old 24-12-07, 21:10   #15
Myta17

Stage 2
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 30
Default Re: Care este mai bun? Ford Ka vs. Matiz

eu mizez pe matiz k ai piesele se gasesc mai usor decad la u ford (cred) ,sunt si mai ieftine (cu siguranta ) .La matiz nici nu mai trebuie sa bagi gpl consuma el deja f putin(tata proprietar de matiz si oltcit si e o diferenta mare de la oltcit la matiz) dar matizu la drum lung nu prea e chiar asa de grozav ,in depasiri nu are un zvanc chiar asa de stralucit ......... oricum e decizia ta ,sper sa o alegi pe cea mai buna
Myta17 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -