Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 01-12-07, 11:08   #1
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Audi A4 2006\07

urmeaza in decembrie sa ajung la sibiu, unde este o firma care aduce masini sh din germania.
am discutat cu cei de acolo, si imi pot aduce un audi a4, sub 25.000 km, undeva pe la 19.500 euro fara taxa de inmatriculare, care este oricum mica, undeva pe la 600 euro.
ma intereseaza motorizarea 1.9 tdi 116 cai.
au spus k se poate face un test la reprezentanta , la audi.

pareri ... ?
alte optiuni la banii astia, si cu km putini ?
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 03-12-07, 21:36   #2
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: Audi A4 2006\07

pretul e ok iar masina e inca in garantie de la reprezentanta...deci faci un test care te costa cativa euro si daca ar avea ceva in general se repara pe garantie . important e sa fie km reali.

_________________________
INTERMEDIEZ ACHIZITIE DE MASINI DIN GERMANIA , PRET REZONABIL , CALITATE DEOSEBITA , KM REALI , VERIFICATE TEHNIC . CONTACT : mobiles_de@yahoo.com MessengerID : mobiles_de
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 04-12-07, 08:32   #3
Puya^WRX
PARTICIPANT CURSE


Stage 5
 
Puya^WRX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 369
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
[Kamikaze Racing Team]
[FORD]
Default Re: Audi A4 2006\07

Quote:
Originally Posted by phaeton View Post
urmeaza in decembrie sa ajung la sibiu, unde este o firma care aduce masini sh din germania.
am discutat cu cei de acolo, si imi pot aduce un audi a4, sub 25.000 km, undeva pe la 19.500 euro fara taxa de inmatriculare, care este oricum mica, undeva pe la 600 euro.
ma intereseaza motorizarea 1.9 tdi 116 cai.
au spus k se poate face un test la reprezentanta , la audi.

pareri ... ?
alte optiuni la banii astia, si cu km putini ?
Un Audi A4 06/07 cu motorizarea 1,9tdi si 116 cp costa in jur de 20000 euro in Germania....nu stiu ei cum ti-l aduc akas la 19500 euro, kilometri nu se pot verifica nici la reprezentanta.....pe tester el vede kilometri care tii afiseaza la bord... deschide bine ochii cand cumperi o mashina....cel mai bine se testeaza la buc in vitan este un tester tare creq stii sau daca nu daca ai un prieten mecanic ial cu tine.

p.s. nu aduc mashini din germania...nu vand mashini
__________________
Puya^WRX is offline   Reply With Quote
Old 04-12-07, 12:29   #4
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Audi A4 2006\07

le am trimis aseara un fax, cu ce dotari as dori sa aiba masina...asa in mare.
nu am facut pretentii foarte mari.
m au asigurat k masina o sa fie neagra, 2007,1.9 tdi, maxim 10.000 km .
pretu va fi maxim de 21.000 euro.

puya, cred k te inseli: vezi pe autovit k sunt masini pe benzina, pe la 18 000 euro.
deci in germania sunt mult sub 20.000

peste 2 3 saptamani urmeaza sa le trimit un avans de 10 %
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 04-12-07, 12:52   #5
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: Audi A4 2006\07

chiar asa mult sub 20 mii nu sunt nici in germania dar gasesti si mai ieftine, exista si alte surse decat mobile sau scout
Ceea ce priveste km , depinde daca a fost dat inapoi si cum a fost dat...de aceea am spus ca se poate vedea la tester ,iar daca nu mai exista si alte posibilitati (la VW-Audi e o banca de date unde poti vedea amanunte despre masina ta si toate drumurile la reprezentanta etc ...nr de km se inregistreaza tot timpul in aceasta banca de date CARE NU SE POATE DA INAPOI !!! )
PS. @ Puya mai exista destule cai sa afli acest lucru insa nu e treaba ta tu nici nu vinzi nici nu aduci masini
__________________________
INTERMEDIEZ ACHIZITIE DE MASINI DIN GERMANIA , PRET REZONABIL , CALITATE DEOSEBITA , KM REALI , VERIFICATE TEHNIC . CONTACT : mobiles_de@yahoo.com MessengerID : mobiles_de
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 04-12-07, 13:05   #6
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Audi A4 2006\07

pai da ...testu la masina o sa l fac la reprezentanta Audi in sibiu
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 04-12-07, 15:49   #7
Puya^WRX
PARTICIPANT CURSE


Stage 5
 
Puya^WRX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 369
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
[Kamikaze Racing Team]
[FORD]
Default Re: Audi A4 2006\07

Quote:
Originally Posted by phaeton View Post
puya, cred k te inseli: vezi pe autovit k sunt masini pe benzina, pe la 18 000 euro.
deci in germania sunt mult sub 20.000
Eu ma refeream 20000 euro pt diesel...vezi msg.

Quote:
Originally Posted by mobiles_de View Post
eea ce priveste km , depinde daca a fost dat inapoi si cum a fost dat...de aceea am spus ca se poate vedea la tester ,iar daca nu mai exista si alte posibilitati (la VW-Audi e o banca de date unde poti vedea amanunte despre masina ta si toate drumurile la reprezentanta etc ...nr de km se inregistreaza tot timpul in aceasta banca de date CARE NU SE POATE DA INAPOI !!! )
Eu am fost cu un Audi A4 la reprezentata Audi din BC ...am facut un test si am cerut sa-mi zica daca kilometri sunt originali....ei mi-au raspuns ''putem vedea daca nu a fost umblat la bord...desfacut dar pe tester ne arata doar kilometri care sunt afisati pe bord....daca sunt reali nu stim''...+ ca sunt multi in Ro care se lauda ca dau kilometri inapoi fara a mai vedea pe kilometri originali dupa modificare.

Am mai auzit ca ar fi o banca de date dar nu stiu nimik...cum o poti vedea/citi?

Btw- autotest2000.ro se lauda ca is cei mai tari in Ro la testat mashini...au un sediu la Autovit(Vitan) si unu in Brasov.....pe site poti vedea la intrebari frecvente- NOI nu putem verifica daca numarul de km indicati la bord este cel real!!!

Last edited by Puya^WRX; 04-12-07 at 15:51.
Puya^WRX is offline   Reply With Quote
Old 04-12-07, 15:52   #8
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Audi A4 2006\07

oricum, firma sustine ca masina are maxim 10. 000 de km.
sa presupunem prin absurd, ca umbla la km. cu cat poate fi dat km inapoi...doar nu are 100 000 de km reali...
am vazut poze cu alte masini aduse ..la acelasi nr de km. arata tzipla
daca e din 2007 nu poate sa aiba foarte multi km .

si da ..am inteles k te ai referit la diesel.
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 06-12-07, 21:17   #9
.KOD.

 
.KOD.'s Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 71
Member of:
[4Tuning International]
[Nissan]
Default Re: Audi A4 2006\07

Deci va asigur ca la majoritatea autoturismelor marca Audi km pot fi dati inapoi, ceea ce spun nu sunt vorbe auzite de pe la altii, lucrez la Audi si cunosc toate smecheriile.
PHAETON AI MARE GRIJA, CA NOI AVEM MASINI din 2007 CARE AU PESTE 100.000 KM (de fapt aveau) iar acum au un 9-10 mii. In germanica e veche treaba asta, si de ceva ani si prin alte tari a devenit un sport foarte practicat. EU ITI UREZ MULTA BAFTA !
__________________
|Nissan Navara|
.KOD. is offline   Reply With Quote
Old 06-12-07, 21:19   #10
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Audi A4 2006\07

Quote:
Originally Posted by .KOD. View Post
Deci va asigur ca la majoritatea autoturismelor marca Audi km pot fi dati inapoi, ceea ce spun nu sunt vorbe auzite de pe la altii, lucrez la Audi si cunosc toate smecheriile.
PHAETON AI MARE GRIJA, CA NOI AVEM MASINI din 2007 CARE AU PESTE 100.000 KM (de fapt aveau) iar acum au un 9-10 mii. In germanica e veche treaba asta, si de ceva ani si prin alte tari a devenit un sport foarte practicat. EU ITI UREZ MULTA BAFTA !
uof. nu am ce sa fac.
daca traim cu frica in san, ajungem sa nu ne mai cumparam masini sh.
merci oricum de sfaturi
sper sa nu am ghinion
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 07-12-07, 06:34   #11
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: Audi A4 2006\07

@ KOD nu vreau sa te contrazic insa 100 mii km in mai putin de un an m-i se pare cam exagerat ,iar cu sportul practicat in germania la asta te contrazic : Asta se facea inainte insa de cativa ani buni exista alte legi iar riscul e prea mare mai ales ca exista multe posibilitati sa constati daca km au fost dati inapoi. Exemple am dat si mai sus...poate inca un exemplu : discurile de frana la 100 mii de km nu mai sunt originale...deci schimbate...ori la audi cu piese originale si atunci masina e in banca de date cu 60 mii de km ori in alta parte si atunci se vede ca nu sunt originale (si asta numai un exemplu din multe).Legile au devenit prea tari pt ca cineva sa mai faca asta .Singura posibilitate ar fi la masinile pe care scrie la vanzare numai pt export...la asa ceva sunt si eu atent.

_______________________
INTERMEDIEZ ACHIZITIE DE MASINI DIN GERMANIA , PRET REZONABIL , CALITATE DEOSEBITA , KM REALI , VERIFICATE TEHNIC . CONTACT : mobiles_de@yahoo.com MessengerID : mobiles_de
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 07-12-07, 13:10   #12
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Audi A4 2006\07

despre asta este vorba.

daca nu apuc sa cumpar una din ele, imi aduce alte identica

http://www.***********/vs2cautaauto.p...++Cauta+%21+++
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 07-12-07, 14:16   #13
Puya^WRX
PARTICIPANT CURSE


Stage 5
 
Puya^WRX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 369
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
[Kamikaze Racing Team]
[FORD]
Default Re: Audi A4 2006\07

Quote:
Originally Posted by .KOD. View Post
Deci va asigur ca la majoritatea autoturismelor marca Audi km pot fi dati inapoi, ceea ce spun nu sunt vorbe auzite de pe la altii, lucrez la Audi si cunosc toate smecheriile.
PHAETON AI MARE GRIJA, CA NOI AVEM MASINI din 2007 CARE AU PESTE 100.000 KM (de fapt aveau) iar acum au un 9-10 mii. In germanica e veche treaba asta, si de ceva ani si prin alte tari a devenit un sport foarte practicat. EU ITI UREZ MULTA BAFTA !
Am un prieten la Autofrancia Torino si el mia spus ca sunt 4 etape care le face la o mashina SH.

1-Da inapoi kilometri
2-schimba consumabilele....ulei,placute,distributie
3-spalat interior
4-polish total

Faza e ca propietarul Autofrancia aduce nu mashini bomba peste 200.000 km si doar asha le poate vinde.

Phaeton ai dreptate daca stai cu frica'n san nu mai cumperi nimik dar cum a spus si @mobiles_de sunt mashini care scrie DOAR PENTRU EXPORT care sigur au ceva.....daca le vand in Germania tre sa le dea garantie, plus este un act care scrie daca mashina a fost accidentata sau nu, iar in caz ca descoperi ca kilometri nu sunt originali a belito' neamtzu.
Puya^WRX is offline   Reply With Quote
Old 09-12-07, 16:02   #14
HOT

Stage 5
 
HOT's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 883
Member of:
[Opel]
Default Re: Audi A4 2006\07

Ma eu chiar nu inteleg de ce astia care is firma(si cu fuamia in glanda)pun un pret asa de mic pe un audi cu km asa de putini?Toate a4 is 23-25 ooo e sau chiar mai mult cu km astia si ei pun un pret atat de mic?Dupa mine masinile au fost masini de drive test de aia au km astia si daca e adevarat ce scrie acolo e super afacere.
__________________
merg ca melcul cu casa dupa mine
HOT is offline   Reply With Quote
Old 12-12-07, 17:53   #15
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Audi A4 2006\07

Drive-test, lovite... Nu cred ca e chiar asa de usor sa aduci o masina de la 100.000 km la 10.000 km, urme nu sunt numai la consumabile, mai sunt si pe volan, schimbator, pedale, scaune, cauciucuri...
xxdadixx is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -