Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 20-11-07, 22:53   #1
HushHush

Stock
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 5
Default Masina noua pana in 24-24 mii euro DDP

Ce imi recomandati ? Preferabil ar fi motorina deoarece conteaza mult si consumul ptr ca fi folosita in oras 80%, as dori sa aiba in jur de 150 cai.. bine ar fi si mai mult. Optiunile mele momentan sunt un Astra GTC 1.9 150 cai diesel cu multe dotari in banii astia, un Golf GT 1.4 TSI ( nu stiu ce sa zic, nu stiu prea multe despre el si nu prea am incredere in motorasul ala).. M-am orientat spre hatchbackuri ptr ca in oras sunt mai eficiente, totusi nu m-ar deranja si o masina mai mare.
Considerati ca Opelurile sunt masini "ieftine"? Aud tot felu de discutii si nu stiu ce sa mai cred, unii zic ca sunt bune, fiabile altii ca sunt rele rau de tot. Care e adevarul ? Mie personal imi place enorm de mult lookul GTC-ului, si interiorul si tot.
Merita sa pun jenti de 18" sau sa raman doar la 17"?

Mersi mult !
HushHush is offline   Reply With Quote
Old 21-11-07, 13:47   #2
hot_ice

Stage 2
 
hot_ice's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 59
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Masina noua pana in 24-24 mii euro DDP

Cam aceeashi problema o am si eu...nu shtiu daca sa iau sh sau noua undeva pana-n 22 k. Uite cam ce potzi sa iei de banii ashtia:

Seat Leon 1,9 TDI Full fara piele dar cu trapa la 22610 DDP

Octavia tour sport 1,9 TDI Fara trapa si piele 17596 DDP ca ziceai si de mashini mai mari

VW Golf 5 1,9 full 21000

Astra GTC Full cu tot cu trapa cu tot 20565

Mazda 3 Full 19782

Honda civic 19800

Toate preturile sunt diesel si au motoare 1,9-2,0. Daca zici de consum eu zic sa mergi pe 1,9. Acum oreturile sunt pentru configuratile pe care le-am vrut eu dar din care nu au lipsit 6-8 boxe, ESP, 6 airbag-uri, Trapa, Full electric, Incalzire scaune, Jentzi, etc.... Sper ca am fost de folos. :
hot_ice is offline   Reply With Quote
Old 21-11-07, 17:18   #3
HushHush

Stock
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 5
Default Re: Masina noua pana in 24-24 mii euro DDP

Mersi mult.
Tot la fel ma orientez si eu cu dotarile. Singura problema mare a mea este daca merita sau nu sa pun jenti de 18 ( din pct de vedere al dotarilor ). Cu masina inca nu m-am decis.
HushHush is offline   Reply With Quote
Old 22-11-07, 11:23   #4
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina noua pana in 24-24 mii euro DDP

eu zic GTC-ul... e cea mai frumoasa intre ele... desi si civicul ala e mortal, iti ofera cele mai multe in bani putini si n-am auzit pe cineva sa se planga de ele... golf 5... e pur si simplu mult mai banal decat GTC-ul...
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 22-11-07, 19:31   #5
rocky_cosmin89

Stage 4
 
rocky_cosmin89's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 289
Default Re: Masina noua pana in 24-24 mii euro DDP

in primul rand il contrazic pe "hot_ice" pt k pretzurile pe kre le-a aruncat acolo nu sunt nici pe departe ceva real.....versiunile FULL cum zice el la kteva din ele...sunt cu mult mai mult la pretz....+ k alea nu sunt pretzuri DDP....
deja knd incepi full fara piele fara trapa....fara mai shtiu eu ce....ala nu mai e full
in legatura cu jantele...nu-ti recomand pe 18" in oras....pt k in o luna maxim o sa le skimbi.....si pe 17 sunt mari.....dar mite pe 18 k la ce drumuri sunt acum....iti vine sa plangi...ti-e mila si cu o dacie sa mergi....dar-mite cu masina de 24k
in al doilea rand....iti sugerez sa te uiti dak iti plac masinutzele mai mici dar sport.....la un Astra GTC.....vezi k este un user DrDmx parca, si-a dat comanda de un astfel de model...doar k in 20 k euro parca trebuia sa se incadreze....deci la 24k kt ai tu te alegi cu 1,9 de 150 de cai si pt 300 de euro in plus ai 180
ar mai fii golf 5 dar prea banal....seat leon...ford focus....si km atat dupa parerea mea.....cu toate k la banii astia iti poti lua masini mai mari si mult mai performante....la aprox aceleasi dotari
rocky_cosmin89 is offline   Reply With Quote
Old 22-11-07, 19:37   #6
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina noua pana in 24-24 mii euro DDP

da pai... am condus si io azi un gtc din 2005 1.9cdti 150cai 6 trepte + un butonas magic "Sport" care mai da 15cai in plus... ce pot sa zic... am apasat butonu sport am dat blana si am zis ca mi-o ia masina inainte) ambreiaju e foarte tare ca deh e sport, frana e extrem de tzapana, suspensiile nu sunt bune daca ti se face greata de la mersu cu masina. per total: de ce nu pot sa am si io una?!?!? se infige de zici ca nu-i adevaratiar designu e superb. mi-as lua una fara sa stau macar pe ganduri
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 22-11-07, 20:10   #7
HushHush

Stock
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 5
Default Re: Masina noua pana in 24-24 mii euro DDP

@rocky_cosmin89 nu e vb neaparat ca imi plac masinile micute dar am zis ca e mai practic in oras. La ce masini mai mari te referi ? Vreau sa traga bine si sa aiba consum ok.. faza e ca varianta de 180 cai in oras nu ma lasa sub 10 litri din cate am inteles cea ce e mult .. dieselul scoate in jur de 7-8, e o diferenta Nu am condus inca GTC dar sper sa fac un drive test cat de curand.

@amphetamine mai spune despre masina, chiar si pe PM, cum e pozitia de condus, scaunele, bancheta din spate are suficient loc ptr 2 persoane ? Ma intereseaza sa fie ok si la drum mai lung desi in mare parte o voi conduce in oras.

Inca nu mi-ati raspuns la intrebarea legata de Opel ca si brand.

Mersi mult !
HushHush is offline   Reply With Quote
Old 22-11-07, 20:58   #8
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina noua pana in 24-24 mii euro DDP

inu pe pm pt ca poate mai sunt oameni care sunt interesati si sa vada aici sa nu mai deschida alt topic.
opel ca si brand este o masina fiabila, bineinteles cu bubele ei ca orice marca. este o masina nemteasca, bineinchegata, nu la fel ca vw dar mai buna ca orice masina frantuzeasca... adica daaah..)
pozitia la condus ca la orice opel: joasa, cu picioarele intinse pe pedale. scaune infundate, nu drepta stil logan, la gtc te prind foarte bine pt ca au partile laterale mari. ce sa mai, e masina sport. sunt relativ tari, asa si trebuie, la modelul asta erau alcantara (piele+textil in interior) o combinatie superba... bancheta din spate... daca ai o inaltime de 1.90 sa zicem cu greu sta cineva in spatele tau... dar da au loc 2 persoane lejer. 4 persoane de inaltime medie pot merge lejer in masina.
imi place clima asta noua pe opel parca si bmw are la fel nu stiu alte marci. arata rudimentar, 3 rotite, un buton de auto, informatiile apar pe ecranul central clar si bine, motorul suna agresiv, n-as zice ca e diesel, i-am dat in 3500 ture alte dieseluri caraie asta nici nu-ti venea sa schimbi treapta... da mai mult de 4000 nu m-am lungit... schimbatoru de viteze spre deosebire de astra mea merge foarte lejer e foarte fin, la mine e mai dur putin. marche-arrier-ul e mai misto, tot aceeasi pozitie apesi pe buton si impingi in stanga treptei 1. numai ca la mine butonul e ca un inel, aici e ca un tragaci ). ambreiajul e foarte tare, in prima faza am crezut ca apasam pe frana) frana seamana mult cu a mea, pedala mai tare, daca o calci putin franeaza lent da daca te-ai mai infipt in ea se opreste bine. bineinteles ca e mai puternica frana la gtc. imi plac semnalizarile, sunt pe stilul nou ridici de comutator de exemplu si nu ramane ridicat. revine la pozitia de mijloc.
e o masina sport in adevaratul sens al cuvantului. si cu siguranta intoarce multe capete, are un design superb si nu e deloc banala spre deosebire de golf... nu e o masina delicata in condus, e un pic brutala in anumite momente. daca dupa ce am condus-o si m-am suit la volanul astrei mele mi s-a parut a mea prea delicata si moale)) atunci daca m-as fi suit la volanul unui clio de exemplu? )) gtc e o masina placuta la condus, desi e "tare" asa cum si trebuie, o spun pe proprie experienta. sa te dai jos de la volan e la fel ca si cum te-ai da jos din pat dimineata) nu vrei) eu zic ca-si merita PE DEPLIN toti banii...
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 23-11-07, 23:48   #9
hot_ice

Stage 2
 
hot_ice's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 59
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Masina noua pana in 24-24 mii euro DDP

Quote:
Originally Posted by rocky_cosmin89 View Post
in primul rand il contrazic pe "hot_ice" pt k pretzurile pe kre le-a aruncat acolo nu sunt nici pe departe ceva real.....versiunile FULL cum zice el la kteva din ele...sunt cu mult mai mult la pretz....+ k alea nu sunt pretzuri DDP....
deja knd incepi full fara piele fara trapa....fara mai shtiu eu ce....ala nu mai e full
in legatura cu jantele...nu-ti recomand pe 18" in oras....pt k in o luna maxim o sa le skimbi.....si pe 17 sunt mari.....dar mite pe 18 k la ce drumuri sunt acum....iti vine sa plangi...ti-e mila si cu o dacie sa mergi....dar-mite cu masina de 24k
in al doilea rand....iti sugerez sa te uiti dak iti plac masinutzele mai mici dar sport.....la un Astra GTC.....vezi k este un user DrDmx parca, si-a dat comanda de un astfel de model...doar k in 20 k euro parca trebuia sa se incadreze....deci la 24k kt ai tu te alegi cu 1,9 de 150 de cai si pt 300 de euro in plus ai 180
ar mai fii golf 5 dar prea banal....seat leon...ford focus....si km atat dupa parerea mea.....cu toate k la banii astia iti poti lua masini mai mari si mult mai performante....la aprox aceleasi dotari
scuze ca nu am raspuns pana acum dar faza e ca preturile sunt reale si sunt DDP si ai dreptate dar ma refeream la full (necesar) nu sa incep cu genu scaune reglabile pe 1500000 de pozitzii, masaj la cojones si alte nebunii....ceea ce e uzual: ABS, ESP, airbag pasageri+laterale+cortina, clima, inchidere, geamuri electrice si multe altele care sunt unzuale nu care le pun pe mashina sa le am si cand o sa apara la toate modele racire in scaune se merita sa ai shi piele (tata are un passat 2003 cu piele si il vad vara cum face )))...asha ca numai bine
hot_ice is offline   Reply With Quote
Old 24-11-07, 14:25   #10
HushHush

Stock
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 5
Default Re: Masina noua pana in 24-24 mii euro DDP

Inca o intrebare, la Astra GTC se intra greu in spate ? e chiar asa de incomod faptul ca e cu 2 usi doar ? Portbagajul e mic de tot ? Am mers la Opel dar nu aveau GTC pe stoc deci nu am putut sa vad nimic momentan. Mersi mult !
HushHush is offline   Reply With Quote
Old 24-11-07, 21:37   #11
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina noua pana in 24-24 mii euro DDP

portbagaju e destul de mare pt el si in spate se sta foarte bine, intrarea se face usor, iesirea putin mai greu. ma rog in momentul in care rabatezi scaunul fata se si gliseaza pe sine pana in torpedou ca la orice coupe sau cabrio...
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 25-11-07, 23:02   #12
DrDMX

Stage 4
 
DrDMX's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 196
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina noua pana in 24-24 mii euro DDP

Astra GTC - nu are trapa (era cineva pe aici care a facut afirmatia asta )

Jante de 18 - arata BESTIAL nu tii le recomand ... o sa-ti blestemi zilele in tara asta , plus un pneu te costa de la 10 milioane in sus (daca il "ciupesti" de vreo bordura ) , si nu te rezolva nici asigurarea casco decat daca "bulesti" si janta daca ai ciupit doar cauciucul ....scoti bani din buzunar ...

Astra GTC trebuie sa astepti in jur de 4-5 luni (atata astept eu ,trebuie sa-mi vina pe la sfarsitul lu` februarie , comanda data in octombrie ) .

In rest de 24.000 euro DDP iti iei un super GTC , iti recomand : OPC line 2 + scaune recaro +pavilion vitrat .... astea fac din GTC ceva superb (atentie OPC 2 nu poti lua culoare alba asa cum am vrut eu , si de aceea am renuntat la el )

Daca ai intrebari referitoare la masina asta (GTC) pune....un an am tot cautat ,incat am invatat toate codurile alea pe dinafara )
__________________
opel GTC white like ice
DrDMX is offline   Reply With Quote
Old 25-11-07, 23:53   #13
hot_ice

Stage 2
 
hot_ice's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 59
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Masina noua pana in 24-24 mii euro DDP

astra gtc nu are trapa normala ci trapa panormaic sau ceva de genu asta :P dar nu se merita e 1020 sau 1200 de euro nu mai shtiu....
hot_ice is offline   Reply With Quote
Old 26-11-07, 07:42   #14
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: Masina noua pana in 24-24 mii euro DDP

o masina noua scade 30% din pret in momentul in care o cumperi...asa ca mai bine cumperi una cu 1 an vechime si 30 000km si ai facut o afacere. CA TOT NOUA ESTE !!!
Insa scuza intrebarea , dar pt ce iti trebuie tie 150 de cai in oras ???????????
caii sunt fomisti deci stii ce urmeaza
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 26-11-07, 10:11   #15
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: Masina noua pana in 24-24 mii euro DDP

offtopic :

nu mai exista nici un 1.9tdi la vw sa aibe 150cp...105cp are cel "nou" iar faza ca un golf5 1.9tdi la 21.000ddp full...probabil la tine full inseamna climatronic si computer de bord si poate o piele...

la diesel caii nu sunt fomisti deloc...
__________________
Best Impreza Exhaust Sound
We don't call FWD's as cars. They are "moving equipments"
zGb is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -