Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 14-10-07, 11:39   #1
badiucornel

Stock
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 2
Default Seat Altea vs. Volkswagen Passat

Imi doresc o masina de familie dar nu combi. Poate ma ajutati sa aleg una dintre aceste doua masini. Seat Altea Stylance 2,0 TDI din 2005, 140 CP,Euro 4,rulaj 50.000 km,6 viteze,full dotari si Volkswagen Passat limuzina,1.9 TDI din 2003,131CP, Euro 3,rulaj 120.000 km,5 viteze,full dotari. Preturile sunt cuprinse intre 13500-13700 Euro.
badiucornel is offline   Reply With Quote
Old 14-10-07, 22:35   #2
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Seat Altea vs. Volkswagen Passat

seat e urat si passatu foarte comun... nu m-ar deranja rau ceva foarte comun cand e bun... de-aia as alege passatu... desi seat tot vw e... mai bine vw...
si acu sa privim cele 2 masini: la cum stau la dotari si rulaj altea e de departe cea mai buna optiune... desi motoru ala s-ar putea sa faca vibratii cam mari...
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 14-10-07, 22:54   #3
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Seat Altea vs. Volkswagen Passat

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
seat e urat si passatu foarte comun... nu m-ar deranja rau ceva foarte comun cand e bun... de-aia as alege passatu... desi seat tot vw e... mai bine vw...
si acu sa privim cele 2 masini: la cum stau la dotari si rulaj altea e de departe cea mai buna optiune... desi motoru ala s-ar putea sa faca vibratii cam mari...
IN CE CONSTA ACELE VIBRATI DE UNDE SI PINA UNDE ACELE VIBRATI DE UNDE AI SCOSO SI PE ASTA !!!!!!!!!!!!!
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 14-10-07, 22:58   #4
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,743
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Seat Altea vs. Volkswagen Passat

seat altea e de departe cea mai buna alegere la ce ai spus ca dorest....
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 15-10-07, 00:46   #5
DrDMX

Stage 4
 
DrDMX's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 196
Member of:
[Opel]
Default Re: Seat Altea vs. Volkswagen Passat

altea nu imi place deloc DAR avand in vedere ca are numai 50.000 km putin km fata de pasat care are 120.000 km ...as inclina clar spre seat
__________________
opel GTC white like ice
DrDMX is offline   Reply With Quote
Old 15-10-07, 01:38   #6
rocky_cosmin89

Stage 4
 
rocky_cosmin89's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 289
Default Re: Seat Altea vs. Volkswagen Passat

...dintre cele doua....si pt k ai zis k vrei ceva de familie....altea....1.are km muuult mai putini ; 2.e din 2005....deci cu 2 ani mai noua dekt passat-ul; 3. e mai incapatoare dekt passatul....deci mai mult spatiu...pt familie dar k si motor as inclina pt 1,9 de 131 de cai.....cel de 2,0 si 140 cai mi se pare zgomotos....si nu e mai sus k performantze....are cuplul ceva mai maricel...atat si aia cu putin.....in fine....deci Atea
rocky_cosmin89 is offline   Reply With Quote
Old 15-10-07, 01:40   #7
rocky_cosmin89

Stage 4
 
rocky_cosmin89's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 289
Default Re: Seat Altea vs. Volkswagen Passat

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
seat e urat si passatu foarte comun... nu m-ar deranja rau ceva foarte comun cand e bun... de-aia as alege passatu... desi seat tot vw e... mai bine vw...
si acu sa privim cele 2 masini: la cum stau la dotari si rulaj altea e de departe cea mai buna optiune... desi motoru ala s-ar putea sa faca vibratii cam mari...
offtopic: am vazut k pe mai multe thread-uri esti impotriva dieselului.......fii realist....la o putere de pana in 350 de cai.....tot timpul un diesel cu aceeasi putere cu un benzinar....dieselul va iesi mult mai bun din toate punctele de vedere (knd zic acceeasi putere...ma refer si la aceeasi greutate....etc)
rocky_cosmin89 is offline   Reply With Quote
Old 15-10-07, 21:17   #8
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Seat Altea vs. Volkswagen Passat

Quote:
Originally Posted by FIGHET View Post
IN CE CONSTA ACELE VIBRATI DE UNDE SI PINA UNDE ACELE VIBRATI DE UNDE AI SCOSO SI PE ASTA !!!!!!!!!!!!!
ai mers cu un 2.0tdi? am mers io cu o octavie2... si nu imi placea... poate era un caz izolat... poate nu... da cam vibra... n-am mai mers cu alta la fel ca sa-mi dau seama...
si pt numele lu Dumnezeu omule mai invata gramatica mi s-a tot luat sa vad astea! "vibratii" se scrie cu 2 de i si sunt la plural nu ''e mai putine de 50'' ele Constau nu Consta a da si dupa vremea lui Ceausescu in mijlocul cuvantului se foloseste "â" da hai sa nu continuam offtopicu din asta... scuze pt el da n-am putut sa ma mai abtin
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 15-10-07, 23:54   #9
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Talking Re: Seat Altea vs. Volkswagen Passat

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
ai mers cu un 2.0tdi? am mers io cu o octavie2... si nu imi placea... poate era un caz izolat... poate nu... da cam vibra... n-am mai mers cu alta la fel ca sa-mi dau seama...
si pt numele lu Dumnezeu omule mai invata gramatica mi s-a tot luat sa vad astea! "vibratii" se scrie cu 2 de i si sunt la plural nu ''e mai putine de 50'' ele Constau nu Consta a da si dupa vremea lui Ceausescu in mijlocul cuvantului se foloseste "â" da hai sa nu continuam offtopicu din asta... scuze pt el da n-am putut sa ma mai abtin
daca incepi cu gramatica aici mai bine te muti la intelectuali si postezi acolo
si ai mers cu octavia 2 si nuti placea zici ,dar de audi ala al tau care zici cal ai de ce nu spui ca are un motoras destul de miccccc pt o hurdubaie de masina cum este a6 sa inteleg ca este greu de vindut hurdubaia...

si apropo acel 2.0 tdi de care zici tu il stiu destul de bine ,poate mai bine deciat tine cu siguranta ka tu orcum pe unde postezi numai sa tragi atentia sti oare esti asa de autostiutor in toate sau esti un agarici mic care nu are ce face acasa si sta pe net toata ziua ca pe toate posturile numai de tine dau domnule profesor , lasane ca ne plictisesti cu gramatica ta badie!!!!!!!!!

Last edited by FIGHET; 15-10-07 at 23:58.
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 16-10-07, 21:09   #10
bogdyMND

Stage 4
 
bogdyMND's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 231
Member of:
[RENAULT]
[DACIA]
Default Re: Seat Altea vs. Volkswagen Passat

Amphetamine este Zeul consilierii in vederea achizitii auto. El le stie pe toate (adica WV, Audi rules/french cars sucks, Golf 4 fiabil/restu sucks, el e atotstiutor/restul suntem doar niste umbre, el a condus toate tipurile de masini cu toate motorizarile posibile/ restu nu mai conteaza) .
Poate ca am fost putin cam dur "dar nu am putut sa ma abtin".

On: Decat masina ca toti (...........) mai bine seat (care sucks-zise amphetamine).
bogdyMND is offline   Reply With Quote
Old 17-10-07, 21:11   #11
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Seat Altea vs. Volkswagen Passat

Quote:
Originally Posted by FIGHET View Post
daca incepi cu gramatica aici mai bine te muti la intelectuali si postezi acolo
si ai mers cu octavia 2 si nuti placea zici ,dar de audi ala al tau care zici cal ai de ce nu spui ca are un motoras destul de miccccc pt o hurdubaie de masina cum este a6 sa inteleg ca este greu de vindut hurdubaia...

si apropo acel 2.0 tdi de care zici tu il stiu destul de bine ,poate mai bine deciat tine cu siguranta ka tu orcum pe unde postezi numai sa tragi atentia sti oare esti asa de autostiutor in toate sau esti un agarici mic care nu are ce face acasa si sta pe net toata ziua ca pe toate posturile numai de tine dau domnule profesor , lasane ca ne plictisesti cu gramatica ta badie!!!!!!!!!
cel putin cunosc limba romana a da si bogdymnd nimeni nu te-a bagat in seama nu trebuia sa te bagi...
1.8turbo o fi el cam mic dar la demaraj nu mai pare asa de mic, la fel cum nu mai pare nici la vmax singurul capitol unde se observa dimensiunile reduse in raport cu masina sunt consumul... si nu ma intereseaza sa vand ''hurdubaia'' pt ca ai mei (nu eu pt ca la 18 ani nu am ce bani sa fac ci o facultate de urmat) nu cumpara masini ca sa le vanda. cumpara masini ca sa mearga cu ele. de fapt asta e scopul unei masini nu sa faci afacere din ea. sa te bucuri cat mai mult de ea. si sa-i raspund si lui bogdy da recomand masini nemtesti (app io zic sa recitesti posturile nu am zis ca in afar de golf4 restu sucks da nici mai sub un megane nu e) pt ca sunt foarte fiabile si dupa cum am zis ai mai mult timp sa te bucuri de ea. asta spre deosebire de ''regii'' masinilor francezii. a da si nu am boala pe masinile lor doar asa... am ceva personal cu ei... ma rog e o poveste mai lunga si nu nu am condus toate tipurile de masini... am condus si clio3 si mi-a placut cum se conduce da doar atat. nu pot sa ma plang de cutia de viteze sau de sensibilitatea servo-ului sau de 1.5dci-ul pus pe o masina mai mica, care raspundea bine la comenzi... pur si simplu imi place o masina care sa fie serioasa, fara multe complicatii pe ea fara butoane in toate formele si plastice in toate culorile (ex masini frantuzesti). nu zic ca regula se aplica la toate frantuzestile, modelel mai vechi avand interioare serioase mai serioase si mai placute (ex megane 1, laguna1 cred, pejo 406 care a avut un interior chiar reusit s.a.). + n-ai sa vezi un motor sportiv si adevarat pe benzina de la francezi (nu fac referire la cele mari de pe hot-hatchuri sau alte masini sport).
oricum prea mare offtopicu hai sa revenim: io zic sa nu cumperi seat-ul 2.0tdi pana nu mergi cu unul... poate ma insel, poate la mine a fost caz izolat, eu doar ti-am spus...
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 17-10-07, 22:44   #12
Payulik

Stage 4
 
Payulik's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 250
Member of:
[VW]
Default Re: Seat Altea vs. Volkswagen Passat

eu ti-as sugera seat`u pentru k are 50 de mii si ii tot una cum vedem k a mai scris cineva mai sus bafta la cumparat
Payulik is offline   Reply With Quote
Old 18-10-07, 10:26   #13
Ratzza

Stage 4
 
Ratzza's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 180
Default Re: Seat Altea vs. Volkswagen Passat

Mai eu iti zic sa iti iei Seat...anu' este bun , mai putini km , poate si un pretz mai bun...nu inteleg de ce ti-ai lua wv , mashina comuna, este si mai veche , mai multi km rulati...Parerea mea ia-ti seat bro'...
__________________
Nu merge mai repede decat poate sa zboare ingeru tau pazitor!
Ratzza is offline   Reply With Quote
Old 18-10-07, 11:41   #14
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Talking Re: Seat Altea vs. Volkswagen Passat

AMFHETAMINE asai tu cunosti aproape tot despre domeniul auto , care este buna si care nu dar cum se face ca ai doar 18 ani si la o varsta asa de tinara le sti pe toate ,mai bine abtinete si nu mai posta aiurea si de dragul de a face posturi ca suntem satui de tine
dute in continuare la scoala termina ce ai inceput si apoi vino si streseazane aici pe forum tu nu vezi ca pe aproape toti cei de aici ai iervezi tu cu stinta ta aia nemaintalnita la vreun copil de pe acest forum tu chiar crezi ca sti tot pt tine nu exista decat masinile nemtesti se pare ca ai o problema legata de asta mai iesi din casa si plimbate sa vezi ca se schimba situatia nu mai sta si trage tu atentia la toti copile si veziti de facultatea ta pe care o urmezi ok , pina atunci la revedere si numai bine!!!!!!!!




si scuzami gramatica dar eu nu am scoala ca tine,
eu am 2 clase mai mult ca trenu !!!!!!!!!!!!!!

Last edited by FIGHET; 18-10-07 at 11:43.
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 18-10-07, 21:17   #15
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Seat Altea vs. Volkswagen Passat

nu iti trebuie o varsta anume ca sa stii... uite unii la 18ani stiu suficient cat sa ia admiterea la o facultate altii la 40ani nu stiu nici macar cat sa dea un bac! oricum pe topicu asta nu mai am ce cauta am facut deja prea mult offtopic si nu il mai continui. am zis ce aveam de zis la revedere... ma duc sa-mi caut un topic mai ''pueril''
22VIN is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -