Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 17-09-07, 21:39   #1
sorin83

Stage 5
 
sorin83's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 372
Default Opel Vectra GTS 1.9CDTI vs. Skoda Octavia RS TDI

Ambele model 2007,vectra are 150cp octavia are 170.Ma gandeam sa-mi comand un gts dar m-am trezit de dimineata cu octavia in minte.

Inca o precizare,GTS-ul nu se mai fabrica de 3 saptamani asa ca vectra "ce exista pe stoc" vs. octavia "ce vrea muschiu meu"
Sa v-aud!
sorin83 is offline   Reply With Quote
Old 19-09-07, 00:35   #2
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Opel Vectra GTS 1.9CDTI vs. Skoda Octavia RS TDI

dar un opc ce-are? am configurat unul la 29mii cu jenti pe 19, trapa, navigatie+bloetooth+7 sau 9 boxe+ scaunele stock recaro incalzite + 1milion de chestii lista interminabila+ motorul de 2.8 v6 280 cai (varameo lucreaza la dealer si a zis ca au scos una pe autostrada si i-au dat 260 ca n-au avut pe unde mai mult ca se mai duceaaaa). iar o octavia rs pleaca de la 23mii are motor cu 80cai mai slab, e mai putin personalizata, interioru e prea stock si toate cele...
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 19-09-07, 18:50   #3
sorin83

Stage 5
 
sorin83's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 372
Default Re: Opel Vectra GTS 1.9CDTI vs. Skoda Octavia RS TDI

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
dar un opc ce-are? am configurat unul la 29mii cu jenti pe 19, trapa, navigatie+bloetooth+7 sau 9 boxe+ scaunele stock recaro incalzite + 1milion de chestii lista interminabila+ motorul de 2.8 v6 280 cai (varameo lucreaza la dealer si a zis ca au scos una pe autostrada si i-au dat 260 ca n-au avut pe unde mai mult ca se mai duceaaaa). iar o octavia rs pleaca de la 23mii are motor cu 80cai mai slab, e mai putin personalizata, interioru e prea stock si toate cele...
de acord cu tine dar eu ma refeream la o motorizare mai mica.ceva care sa consume relativ putin si sa aiba si niste caluti sub capota.cele 2 masini cu cateva optiuni pot ajunge si la 27000(cam asta ar fi bugetul meu).
sorin83 is offline   Reply With Quote
Old 19-09-07, 19:09   #4
b_13_wrc

Stage 4
 
b_13_wrc's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 285
Default Re: Opel Vectra GTS 1.9CDTI vs. Skoda Octavia RS TDI

motoru de opel chiar dak are cu 20 cp mai putzin este mai fiabil decat cel de pe octavia si nici nu este asa de pretentzios la motorina dak la octavia ai bagat motorina mai proasta se deregleaza o sonda si trebuie sa te duci cu ea la doctor......ca si aspect exterior as merge tot pe opel aici tzine de gust
b_13_wrc is offline   Reply With Quote
Old 20-09-07, 11:02   #5
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Opel Vectra GTS 1.9CDTI vs. Skoda Octavia RS TDI

eu tot pe vectra gts as merge este mult mai moderna fata de skoda
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 20-09-07, 16:09   #6
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Opel Vectra GTS 1.9CDTI vs. Skoda Octavia RS TDI

daca nu gasesti un gts cum iti place pe stoc, nu lua... o sa regreti mult dupa aceea...
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 21-09-07, 13:59   #7
sorin83

Stage 5
 
sorin83's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 372
Default Re: Opel Vectra GTS 1.9CDTI vs. Skoda Octavia RS TDI

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
daca nu gasesti un gts cum iti place pe stoc, nu lua... o sa regreti mult dupa aceea...
de ce nu argumentezi?sunt dispus sa ascult orice parere.buna sau rea.curaj,nu te speria
sorin83 is offline   Reply With Quote
Old 21-09-07, 17:59   #8
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Opel Vectra GTS 1.9CDTI vs. Skoda Octavia RS TDI

lol nu ma sperii)
iti spun din proprie experienta... daca nu iei o masina asa cum iti place tie exact cu culoarea si dotarile care iti plac (daca e in parc si are dotarile care le vrei dar alta culoare si zici hai ca merge dupa te vei uita numai dupa celelalte cu culorile care le vroiai de fapt) nu o sa te bucuri de ea asa cum trebuie... pt ca nu e ceea ce vroiai de fapt... de-aia daca nu gasesti asa kum iti place sau foarte apropiat nu o lua
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 23-09-07, 17:09   #9
DaniG

Stage 4
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 182
Default Re: Opel Vectra GTS 1.9CDTI vs. Skoda Octavia RS TDI

parerea mea :ia skoda ca este mai fiabila(doar ii vw), mie Opel mi se pare firma cam slaba
DaniG is offline   Reply With Quote
Old 23-09-07, 20:49   #10
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: Opel Vectra GTS 1.9CDTI vs. Skoda Octavia RS TDI

Quote:
Originally Posted by DaniG View Post
parerea mea :ia skoda ca este mai fiabila(doar ii vw), mie Opel mi se pare firma cam slaba
asa e...ai mare dreptate !!!!!

in germanica opel de 3 ani pana in prezent este votata ca cea mai fiabila marca nemteasca! mai fiabila ca mercedes, bmw, audi >masini adevarate !
__________________
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 24-09-07, 00:45   #11
DaniG

Stage 4
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 182
Default Re: Opel Vectra GTS 1.9CDTI vs. Skoda Octavia RS TDI

tu ai avut opel? sau ai avut prieteni cu opeluri? k nu prea ai cum sa compari Opelul cu Bmw , Audi , si mai ales mercedes.si app, cum iti explici tu k pe siteurile din germania la majoritatea opelurilor scrie motorschaden(motor stricat)?
PS: tsc-u sper sa nu te super dak esti posesor de opel

Last edited by DaniG; 24-09-07 at 00:47.
DaniG is offline   Reply With Quote
Old 24-09-07, 00:54   #12
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Opel Vectra GTS 1.9CDTI vs. Skoda Octavia RS TDI

las ca si io's posesor opel si nu ma supar doar ca am citit si o statistica si masina cu cele mai putine stricaciuni a anului 2006 e nicicare alta decat tocmai: Opel Meriva... cine s-ar fi asteptat?
si ai zice aa ca st mai putine decat un serie 3 si de-aia... nu... se face raportul masini stricate/masini existente ca altfel cele mai putine stricaciuni le-ar fi avut peugeot 1007 nu?) ca pe aia nici dracu n-o cumpara)
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 24-09-07, 01:08   #13
b_13_wrc

Stage 4
 
b_13_wrc's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 285
Default Re: Opel Vectra GTS 1.9CDTI vs. Skoda Octavia RS TDI

Quote:
Originally Posted by DaniG View Post
tu ai avut opel? sau ai avut prieteni cu opeluri? k nu prea ai cum sa compari Opelul cu Bmw , Audi , si mai ales mercedes.si app, cum iti explici tu k pe siteurile din germania la majoritatea opelurilor scrie motorschaden(motor stricat)?
PS: tsc-u sper sa nu te super dak esti posesor de opel
nu stiu ce sa zic cu fiabilitatea la BMW am avut 4 bucatzi si ultimu a fost E39 la care am schimbat 1 motor si o cutie inafara de casete de directzie si multe altele.........l-am vandut si mi-am luat vectra de care st extra multzumit si fuge si mai tare (amandoua au 150cp)
b_13_wrc is offline   Reply With Quote
Old 27-09-07, 15:44   #14
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: Opel Vectra GTS 1.9CDTI vs. Skoda Octavia RS TDI

Quote:
Originally Posted by DaniG View Post
tu ai avut opel? sau ai avut prieteni cu opeluri? k nu prea ai cum sa compari Opelul cu Bmw , Audi , si mai ales mercedes.si app, cum iti explici tu k pe siteurile din germania la majoritatea opelurilor scrie motorschaden(motor stricat)?
PS: tsc-u sper sa nu te super dak esti posesor de opel
nu am dc sa ma supar ! EU AM SPUS CA OPEL A FOST VOTATA CA CEA MAI FIABILA MASINA NEMTEASCA! > deci mai fiabila ca bmw, mercedes, audi...
e o f mare dif ce am spus eu si ce ai inteles tu !
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 28-09-07, 14:46   #15
rocky_cosmin89

Stage 4
 
rocky_cosmin89's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 289
Default Re: Opel Vectra GTS 1.9CDTI vs. Skoda Octavia RS TDI

sincer.....la banii aia, ia o honda accord 2,2 diesel 140 de cai......mai intai fa un test drive k o au pe test.....si dupa sa imi zici cum e.......si sa nu zici k e aiurea k are DOAR 140 de cai.....nivelul de dotare o sa il ai aproape full.....cu tot felul de nebunii....inclusiv jante pe 17 xenon trapa scaune piele electrice incalzite....etc, io unu am fost suuper incantat de acel test drive.....cu toate k am alta marca eu dak ai zis k ejti deskis la orice pareri......nu te costa nimik sa faci un test drive cu ea.....dak ejti din buc da-mi un pm....sa iti zic unde sa te duci.....e adevarat sunt multe sedii honda.....dar shtiu pe cineva kre face testul cum trebuie ) ....si nici consumul nu e mare deloc kiar pt ce poate masina......
rocky_cosmin89 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -