Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 01-10-07, 19:14   #16
Florin_Tei


Stage 5
 
Florin_Tei's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 426
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Voturi!

Quote:
Originally Posted by cioaca View Post
alfa romeo din cate stiu eu nu e o masina fiabila...am un caz unde o tipa a spart baia de ulei si i'au tinut masina in service aproape 2 luni...k fiabilitate as alege audi, k design as alege bmw, pt mers zilnic as lua passat 1.9tdi, cele mai bune masini snt cele nemtesti....parerea mea.
Pai aici depinde de service , de ex. am un prieten care are un 166 si la dus la BC la un service f. bun (a zis el) ... a trebuit sa fie demontat tot motorul din nu mai stiu ce cauza -> treaba a fost facuta bine in doar o saptamana !
Florin_Tei is offline   Reply With Quote
Old 01-10-07, 19:20   #17
cioaca
Ford Driver

Stage 4
 
cioaca's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 58
Member of:
[FORD]
Default Re: Voturi!

ai dreptate conteaza si service'ul f mult...dar oricum eu nu mi'as lua alfa...decat brera
cioaca is offline   Reply With Quote
Old 01-10-07, 19:26   #18
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Voturi!

159 arata divin! dar asta e alta poveste... ca aspect alfa e clar peste toate.. dar in rest..

apropo de rover, aveam ceva cunostinta.. care avea un rover 75 .. si nu parea nemultumit de el..

dar ca si idee generala tot mondeo as lua
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 01-10-07, 20:44   #19
God_Speed

Stage 3
 
God_Speed's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 141
Default Re: Voturi!

Dar poate cineva care a avut sau detine alfa 156 daca e multumit de ea? La rover ma intereseaza daca se gasesc piese pe piata, daca furnizorii mai asigura piata cu piese inca vreo 5-10 ani de acum incolo
God_Speed is offline   Reply With Quote
Old 01-10-07, 21:38   #20
Florin_Tei


Stage 5
 
Florin_Tei's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 426
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Voturi!

Quote:
Originally Posted by God_Speed View Post
Dar poate cineva care a avut sau detine alfa 156 daca e multumit de ea? La rover ma intereseaza daca se gasesc piese pe piata, daca furnizorii mai asigura piata cu piese inca vreo 5-10 ani de acum incolo
Eu am avut Alfa 156 1.8 T.S .... am fost f. multumit de ea , inafara de consumabile am schimbat doar geamul lateral de la sofer pt. ca mi-a fost spart. Binenteles acuma depinde si de fostul/fostii propietar/i cum au intretinut-o , daca au avut accidente , etc ... eu am avut noroc cu a mea , pt. ca am luato unic propietar cu aproape 80.000 km reali , fara incidente , si aproape full options ! Am parcurs cu ea aproape 45.000 , in care nu ma lasat niciodata pe jos si nu prea mi-a golit buzunarul ! Dupa ce am dato , vroiam sa imi cumpar un 159 1.9 JTDm 150CP , dar problema era ca nu puteam sa o descarc pe societate (cel putin in Italia) ... asa am ales un Nissan
Florin_Tei is offline   Reply With Quote
Old 02-10-07, 18:48   #21
Nukeblast

Stage 1
 
Nukeblast's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 15
Default Re: Voturi!

Salut
daca vrei o "mashina" ia-ti bmw - partea mecanica, extaordinara, aspect ok, motor superb... personalitate(cel putin in Ro) zero

daca vrei un autoturism ia-ti mondeo - partea mecanica este foarte ok, aspect placut, motor bun si econom, personalitate destul de puternica

ca si parte constructiva bmw este superior, dar dpdv al personalitatii mondeo este mult peste... ca de altfel si alfa(dar cum nu am habar de aceasta masina nu pot sa ma pronunt)

Salut
Nukeblast is offline   Reply With Quote
Old 03-10-07, 00:19   #22
God_Speed

Stage 3
 
God_Speed's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 141
Default Re: Voturi!

Ok, mersi de sfaturi si de idei. Despre Alfa 147,156 mai poate cineva sa imi spuna ceva? Si ceva despre Rover daca se poate.
God_Speed is offline   Reply With Quote
Old 13-10-07, 21:12   #23
God_Speed

Stage 3
 
God_Speed's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 141
Default Re: Voturi!

De Laguna II ce parere aveti?
God_Speed is offline   Reply With Quote
Old 14-10-07, 00:28   #24
rocky_cosmin89

Stage 4
 
rocky_cosmin89's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 289
Default Re: Voturi!

Quote:
Originally Posted by God_Speed View Post
De Laguna II ce parere aveti?
laguna 2.....o masina destul de fiabila....cunosc cativa taximetristi cu laguna 2.....toti sunt f multumiti de ea....dar iti dai seama...ei nu merg peste 80 cu ea.....toti au motorul 1,9 dci de 120 de cai in 6 trepte....consum relativ mic.....7 - 7,5 cu tot cu aer in oras.....dar nu alergata....consumabile ieftine....gasesti peste tot....mai ales la turci )....ideea e k dak faci la reprezentantza service-ul....te usuca aia
rocky_cosmin89 is offline   Reply With Quote
Old 17-10-07, 00:01   #25
CravinCaMe

Stage 2
 
CravinCaMe's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 66
Default Re: Voturi!

passat potzi sa gasesti , cu ceva km dar in stare buna buna
CravinCaMe is offline   Reply With Quote
Old 23-10-07, 14:10   #26
God_Speed

Stage 3
 
God_Speed's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 141
Default Re: Voturi!

Inca un mic ajutor va cer: ziceti si la baiatu care din urmatoarele masini e mai fiabila: Laguna II, Seat Toledo, Seat Leon, Opel Vectra? Mersi pentru pareri
God_Speed is offline   Reply With Quote
Old 23-10-07, 22:12   #27
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default Re: Voturi!

daca vrei sa te uiti la a4 1.9 tdi sa stii ca e maricica taxa , e in jur de 1700 de euro...
Cosmin255 is offline   Reply With Quote
Old 23-10-07, 23:05   #28
rocky_cosmin89

Stage 4
 
rocky_cosmin89's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 289
Default Re: Voturi!

Quote:
Originally Posted by God_Speed View Post
Inca un mic ajutor va cer: ziceti si la baiatu care din urmatoarele masini e mai fiabila: Laguna II, Seat Toledo, Seat Leon, Opel Vectra? Mersi pentru pareri
laguna 2.....are motor common rail.....pe cand toledo si leon nu au.....dar acestea din urma au aceleasi motoare....vectra iese din discutzie dupa parerea mea .....eu personal as alege leon.....dar depinde ce vrei tu de la masina...dak vrei mai mult spatiu, ia toledo...si laguna 2 dak are un nivel de dotare mai ridicat arata binisor...dar tot as merge pe seat ....iar k fiabilitate....seat....dar motorul e destul de zgomotos...la diesel ma refer cu acest post
rocky_cosmin89 is offline   Reply With Quote
Old 24-10-07, 22:36   #29
God_Speed

Stage 3
 
God_Speed's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 141
Default Re: Voturi!

probabil ca par mai dificil, dar sunt genul de om care se gandeste bine inainte sa dea banii pe ceva si apoi sa regrete. acesta e motivul pentru care aduc in discutie atatea modele si marci. stiu, s-au scris zeci de forumuri despre fiecare masina in parte, dar daca deschid un forum incep sa ma enervez: fiecare cu parerea lui! daca cineva are golf, e clar ca zice de laguna ca e varza. daca altu are bmw, nu i-l mai scoti din cap, e cea mai tare masina no matter what. asa ca nu va suparati ca va tot intreb, pentru ca nu o fac doar de dragul de a posta. nu am mai avut niciodata masina si nu stiu la ce sa ma astept. va multumesc pentru intelegere. Cu stima si respect!
God_Speed is offline   Reply With Quote
Old 24-10-07, 23:03   #30
C8V5S

Stage 4
 
C8V5S's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 285
Default Re: Voturi!

Eu nu cred ca gasesti 320 sau A4 in stare ok in bugetul tau. La alfa din ce stiu eu, sunt masini un pic mai rigide(partea de aticulatii) si sa zicem ca asta ar fi o mica problema drumurile noastre, daca ai grija cum mergi nu cred ca ar fi o catastrofa, in rest 156 este o masina f frumoasa. Despre Mondeo stiu mai multe, am un prieten f bun cu un mondeo, 140.000km facuti in romania, stabilitate f buna, distributie pe lant, directie buna, interiorul nu e f pe gustul meu dar e bine facut. A avut o singura prob cu ambreiajul, nu mai stiu din ce cauza, altfel a schimbat doar consumabile. Mondeo e o masina f buna insa cam mare pt gustul meu.
C8V5S is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -