Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 26-12-07, 17:08   #46
bimmer3

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 541
Question Re: Inmatriculare in Bulgaria

apropos de bulgaria..toate bune si frumoase pana in prezent pt ca inca nu stiu legea capetele de creta..va pun aici ce-am gasit intamplator..ce ziceti? mie mi-a cam taiat avantul..

"Care este fundamental legal al unei solutii de acest gen?

Conform Directivei 83/182 din 29 martie 1983 statul roman este obligat sa nu taxeze un vehicul care intra sub regimul importului temporar in Romania (asa se numeste juridic chestia asta de a conduce un vehicul inmatriculat in alt stat si care apartine unui cetatean din alt stat membru si care nu se deplaseasza doar in scop turistic). Ideea e ca interdictia taxarii a fost stabilita pentru a nu taxa un cetatean al unui stat membru care vine sa lucreze in Romania (sau alt stat membru, in afara de cel in care este resident).
Inca o conditie este faptul ca aceasta exceptare de la orice tip de taxe pe masina este valabila daca respectivul nu sta mai mult de 6 luni in Romania.
Buuun?.si atunci care e problema?

De ce asa zisa solutie nu este o solutie?

In directiva de care vorbeam (83/182) este foarte clar scris urmatorul lucru:

Persoana care beneficiaza de acest drept, adica strainul care este proprietarul (fie el bulgar, maghiar sau alta natie din UE), nu poate ceda, inchiria sau imprumuta autoturismul unui resident din statul in care este scutit de taxe (adica unui cetatean roman). Deci MARE ATENTIE ca solutia nu tine? din punct de vedere legal. Faptul ca politia romana nu stie inca acest lucru sau nu aplica legea la sange e o alta problema.
Personal, nu va recomand aceasta solutie deoarece daca sunteti prins nu aveti nici o portita legala de scapare, cel putin daca ma refer la dreptul european."
bimmer3 is offline  
Old 27-12-07, 18:43   #47
Mark_Ro

Stage 1
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 19
Default Re: Inmatriculare in Bulgaria

Quote:
Originally Posted by bimmer3 View Post
apropos de bulgaria...
Mai usor cu pesimismele.
Pai..., daca masina este inmatriculata pe firma, nu se pune ceea ce zici tu aici!
Mark_Ro is offline  
Old 27-12-07, 19:15   #48
[ A l i n ]™ 2006

Stage 4
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 203
Default Re: Inmatriculare in Bulgaria

pt cei care sustin ca in bulgarul poate sa gireze la banca cu masina sau orice alt motiv (decedeaza, se inchide firma..etc), pe langa procura se poate face si un contract de vanzare-cumparare, care te salveaza in cazul in care procura devine din diverse motive nula. Tot ce trebuie sa faci este sa cauti o masina buna. In Giurgiu sunt zeci de masini inmatriculate in Bulgaria, au fost si cazuri urate cand masinile au fost ridicate de banca (au girat cu masina) sau mostenitorii directi in cazul unui deces al proprietarului de drept. Deci un contract de vanzare-cumparare este o salvare
[ A l i n ]™ 2006 is offline  
Old 27-12-07, 22:21   #49
bolo_13

Stock
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2
Default

Salut.
Ma poate ajuta si pe mine careva cu taxele ce se percep pt o inmatriculare de autoturism in Italia.Multumesc anticipat
bolo_13 is offline  
Old 13-01-08, 15:11   #50
kosfunny

Stage 3
 
kosfunny's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 124
Default Re: Inmatriculare in Bulgaria

Quote:
Originally Posted by bimmer3 View Post
apropos de bulgaria..toate bune si frumoase pana in prezent pt ca inca nu stiu legea capetele de creta..va pun aici ce-am gasit intamplator..ce ziceti? mie mi-a cam taiat avantul..

"Care este fundamental legal al unei solutii de acest gen?

Conform Directivei 83/182 din 29 martie 1983 statul roman este obligat sa nu taxeze un vehicul care intra sub regimul importului temporar in Romania (asa se numeste juridic chestia asta de a conduce un vehicul inmatriculat in alt stat si care apartine unui cetatean din alt stat membru si care nu se deplaseasza doar in scop turistic). Ideea e ca interdictia taxarii a fost stabilita pentru a nu taxa un cetatean al unui stat membru care vine sa lucreze in Romania (sau alt stat membru, in afara de cel in care este resident).
Inca o conditie este faptul ca aceasta exceptare de la orice tip de taxe pe masina este valabila daca respectivul nu sta mai mult de 6 luni in Romania.
Buuun?.si atunci care e problema?

De ce asa zisa solutie nu este o solutie?

In directiva de care vorbeam (83/182) este foarte clar scris urmatorul lucru:

Persoana care beneficiaza de acest drept, adica strainul care este proprietarul (fie el bulgar, maghiar sau alta natie din UE), nu poate ceda, inchiria sau imprumuta autoturismul unui resident din statul in care este scutit de taxe (adica unui cetatean roman). Deci MARE ATENTIE ca solutia nu tine? din punct de vedere legal. Faptul ca politia romana nu stie inca acest lucru sau nu aplica legea la sange e o alta problema.
Personal, nu va recomand aceasta solutie deoarece daca sunteti prins nu aveti nici o portita legala de scapare, cel putin daca ma refer la dreptul european."
Tu de unde plm esti? De la partid? Te pateste Tariceanu sa te bagi in seama pe forumuri?
Vezi ca spui numai aberatii!
Adica eu nu pot sa ma duc sa inchiriez o masina in Germania si sa circul cu ea in toata Europa daca firma este de acord?
kosfunny is offline  
Old 13-01-08, 15:34   #51
bolo_13

Stock
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2
Default Re: Inmatriculare in Bulgaria

si unde mai pui ca legea aia e abrogata
bolo_13 is offline  
Old 14-01-08, 12:16   #52
emporio03

Stock
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1
Default Re: Inmatriculare in Bulgaria

Quote:
Originally Posted by doggz View Post
Salut...eu am o Honda din Germania, pe Bulgaria, am inmatriculat-o acum vreo 2 luni, si am scutit vreo 2500 de euro, frate....
Sunt atatea zvonuri ca nimeni nu mai stie ce sa creada...fiecare isi da cu parerea, iar unii sunt total aiurea...

Eu sunt in proces sa-mi deschid o firma in Bulgaria, pt. a inmatricula inca o masina pt un prieten, iar daca sunt doritori, probabil ca am sa mai inmatriculez cateva, contra cost binenteles...inca nu o sa va dau prea multe detalii, pana cand nu o sa ma toata situatia definitivata. Cred ca preturile vor fi in jur de 400-500 euro, cu tot cu asigurare, rar, taxe...tooot, procura, sau mai nou, ce am aflat si eu, contract de inchiriere... Procedura de inamtriculare va fi urmatoarea: proprietarul vine cu masina in bulgaria, iar in aceeasi zi pleaca cu nr. noi de bulgaria...o zi (atat a durat la mine).

Actele pt firma mea vor dura cam 15-30 zile...va tin la curent cu noutati
salut!

Eu vreau sa-mi cumpar o masina si sa o inmatriculez pe Bulgaria, ma poti ajuta. Dar as avea cateva intrebari:

Cat timp dureaza sa o inmatriculezi?
Merg cu tine in bulgaria?
Daca lovesc pe cineva?
Daca ma loveste cineva?
si ar mai fi alte intrebari..te rog sa-mi raspunzi.

Merci
emporio03 is offline  
Old 14-01-08, 13:41   #53
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Inmatriculare in Bulgaria

Quote:
Originally Posted by mikkai View Post
Daca ai avea cunostinte cu e36 nu cred ca te-ar mai deranja atitudinea mai degraba te-ar aduce si pe tine cu picioarele pe pamant putin.Eu cunosc 3 persoane care au si nu vorbesc din auzite.Oare sa fie alea singurele 3 masini la care se strica tot timpul ceva?

mare dreptate ai..am avut si eu un e36 din 97...pica tot timpu cate ceva si costa

in legatura cu inmatriculatul in bulgaria....parerea mea e ca nu se merita...una e sa dormi linistit stiind ca masina e pe numele tau . una e sa stai cu grija tot timpul

mai bine asteptati inca un an doi, puneti un ban deoparte si va luati una inmatriculata in romania

toate cele bune
giubau_v8 is offline  
Old 02-02-08, 12:30   #54
bimmer3

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 541
Default Re: Inmatriculare in Bulgaria

Quote:
Originally Posted by kosfunny View Post
Tu de unde plm esti? De la partid? Te pateste Tariceanu sa te bagi in seama pe forumuri?
Vezi ca spui numai aberatii!
Adica eu nu pot sa ma duc sa inchiriez o masina in Germania si sa circul cu ea in toata Europa daca firma este de acord?
tati vezi pe cine injuri ca nu ne cunoastem dar o s-o facem probabil..eu am pus un citat din ce am gasit pe net si am spus lucrul asta dar ma gandesc ca nu esti indeajuns de inteligent sa poti intelege un post simplu
mai departe vb pe PM
bimmer3 is offline  
Old 05-02-08, 13:32   #55
doggz
Honda Driver

Stage 5
 
doggz's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 396
Member of:
[Honda]
[4 Speed Squad]
Default Re: Inmatriculare in Bulgaria

Quote:
Originally Posted by emporio03 View Post
salut!

Eu vreau sa-mi cumpar o masina si sa o inmatriculez pe Bulgaria, ma poti ajuta. Dar as avea cateva intrebari:

Cat timp dureaza sa o inmatriculezi?
Merg cu tine in bulgaria?
Daca lovesc pe cineva?
Daca ma loveste cineva?
si ar mai fi alte intrebari..te rog sa-mi raspunzi.

Merci
Faza cu firma a cazut, pt. ca scot astia taxa, cu ce pot sa te ajut este sa-ti fac legatura cu tipul din BG la care mi-am inmatriculat eu masina. Pt. asta da-mi pm (mesaj privat)....bafta

Raspuns la intrebari:
1. juma' de zi;
2. te duci direct tu la bulgar (Silistra)
3, 4. Asigurarea e ok, ai raspunsul mai sus.
__________________
Honda Type-R FN2, 2.0 DOHC VTEC
EX. Honda Civic Crx Del Sol, 1.6 VTEC Esi, Milano Red
EX. Honda Civic Hatchback 1.5 Lsi, Milano Red
doggz is offline  
Old 11-02-08, 23:28   #56
69WRX

Stage 5
 
69WRX's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,205
Member of:
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: Inmatriculare in Bulgaria

Quote:
Originally Posted by [ A l i n ]™ 2006 View Post
pt cei care sustin ca in bulgarul poate sa gireze la banca cu masina sau orice alt motiv (decedeaza, se inchide firma..etc), pe langa procura se poate face si un contract de vanzare-cumparare, care te salveaza in cazul in care procura devine din diverse motive nula. Tot ce trebuie sa faci este sa cauti o masina buna. In Giurgiu sunt zeci de masini inmatriculate in Bulgaria, au fost si cazuri urate cand masinile au fost ridicate de banca (au girat cu masina) sau mostenitorii directi in cazul unui deces al proprietarului de drept. Deci un contract de vanzare-cumparare este o salvare
ba, ia mai ganteste...daca are act de vanzare cumparare semnat stampilat nu tre radiata masina in bg obligatoriu ?
69WRX is offline  
Old 12-02-08, 08:15   #57
GxGxG

Stage 3
 
GxGxG's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 150
Member of:
[LANCIA]
Exclamation Re: Inmatriculare in Bulgaria

saliu
Eu tocmai mi`am luat de saptamana trecuta o masina din Bulgaria,asa ca vb in cunostinta de cauza.
1. Daca masina este deja inmatriculata in Bg nu mai platesti taxa de inmatriculare (logic)
2 daca masina NU este inmatriculata inca se da un avans de 300 de euro si in 2 zile e inmatriculata (o poti lua si in 24 de ore daca are bulgarul pile la politie ....si de obicei cei care se ocupa cu asa ceva au )
3 se face contract de vanzare-cumparare dar ala nu radiaza masina in Bg (asta ca sa ai tu o acoperire)
4 se face procura legalizata (si tradusa in romana)
5 pe an te costa cam in jur de 50 E asigurarea si impozitul masinii
pentru cei care doresc mai multe informatii gxg_g@yahoo.com
uite ce masina mi`am luat eu la 3000 E
Lancia Dedra 1.6 MPI
Clima ,4 geamuri electrice, oglinzi electrice incalzite si heliomate,servo,abs,un airbag jenti aliaj, inkidere la cheie,mp3 player pioneer+4 boxe micutze si intalatie de xenon pusa pe ea
Oricum eu ma gandesc ca la banii astia in Ro imi luam un Matiz,Cielo sau vreo nova....asa ca....ma gandesc ca am iesit bine....
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	11187988202981748_1.jpg
Views:	126
Size:	60.5 KB
ID:	451101   Click image for larger version

Name:	11187988202981748_2.jpg
Views:	106
Size:	60.7 KB
ID:	451102   Click image for larger version

Name:	11187988202981748_3.jpg
Views:	100
Size:	58.3 KB
ID:	451103  

Click image for larger version

Name:	11187988202981748_4.jpg
Views:	85
Size:	41.5 KB
ID:	451104   Click image for larger version

Name:	11187988202981748_5.jpg
Views:	197
Size:	44.4 KB
ID:	451105   Click image for larger version

Name:	S5004178(1).jpg
Views:	145
Size:	29.0 KB
ID:	451106  

GxGxG is offline  
Old 17-02-08, 18:40   #58
InmatriculariBulgaria

Stock
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 7
Default Re: Inmatriculare in Bulgaria

Suntem din Ploiesti si inmatriculam masini pe firma proprie in Bulgaria. Inmatricularea propriuzisa 250-300 E (asigurare+impozit+vama inclus), comisionul firmei (drumuri incluse) 300 E. Total 600 Euro. Oferim procura notariala prin care cedam drepturile masinii si contract intre parti cu stampila si semnatura (pt siguranta). Relatii pe siteul www.InmatriculariBulgaria.ro email inmatricularibulgaria@yahoo.com tel 07224331944
InmatriculariBulgaria is offline  
Old 17-02-08, 18:53   #59
InmatriculariBulgaria

Stock
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 7
Default Re: Inmatriculare in Bulgaria

Quote:
Originally Posted by 69WRX View Post
ba, ia mai ganteste...daca are act de vanzare cumparare semnat stampilat nu tre radiata masina in bg obligatoriu ?
contractul de vanzare-cumparare este una si factura este alta. daca firma elibereaza factura automat masina trebuie radiata. daca se face contract, acesta nu intra in contabilitate.
InmatriculariBulgaria is offline  
Old 17-02-08, 20:28   #60
Marson
4Tuning International Member


Stage 5
 
Marson's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 849
Member of:
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[KATANA TEAM]
[Opel]
[RENAULT]
Default Re: Inmatriculare in Bulgaria

Quote:
Originally Posted by InmatriculariBulgaria View Post
contractul de vanzare-cumparare este una si factura este alta. daca firma elibereaza factura automat masina trebuie radiata. daca se face contract, acesta nu intra in contabilitate.
Ar trebui sa angajati un jurist la firma... o factura fara contract sa o sustina = probleme cu finantele, un contract pe firma fara o factura = evaziune fiscala.
Marson is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -