Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 05-09-07, 17:25   #16
D4nutz

Stage 2
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 50
Default Re: Masina noua SPORT de maxim 22.000 euro DDP

Smart Four 4 e slabuta la performante si cred ca e cam scumpa.
Clio RS face cam tot cat un Megane RS (are reducere de 1500 luna asta) si e mai bun Megane-ul.
In ceea ce priveste Octavia, nu ma incanta pentru ca e prea mare. Am nevoie de spatiu in masina pentru mine si pasagerul din dreapta. N-am copii sau rude pe care sa le plimb. Si daca se nimereste vreun prieten pe bancheta, ghinionul lui!!!
Totusi, parca nu mi-as lua frantuza de 20 de mii. Dracu stie ce incep sa schimb pe la ea.
Trebuie sa recunosc ca sunt destul de pretentios...stie careva daca Megane RS vine si in alta culoare decat portocaliul ala ??
D4nutz is offline   Reply With Quote
Old 05-09-07, 18:07   #17
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina noua SPORT de maxim 22.000 euro DDP

Quote:
Originally Posted by dogy_10 View Post
daca vrei performante, clio rs (care apropo bate corsa opc), astra gtc sau un golfV 2.0fsi, seat leon, skoda octavia 1.8T eu as merge pe octavia pt ca la banii astia ai tot ce vrei pe ea si ai si ceva spatiu, daca nu clio rs numai ca e cam mica
bate corsa opc pe pista si pe drumuri cu multe curbe stranse dar opc-ul are mai mult cuplu si demaraj puuuuutin mai rapid, pe o strada fara curbe mai dure putin corsa castiga... ma rog scz de offtopic... a da si nu octavia pt ca a zis ca nu vrea ceva mare, iar 1.8t e putin daca vrei performante pe animalu ala de masina mai e si grea...
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 05-09-07, 21:45   #18
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: Masina noua SPORT de maxim 22.000 euro DDP

are 160 de cai daca nu ma insel si maxim 1500 kg si ma referam la varianta in care nu vrea cine stie ce performante, desi eu cred ca e de ajuns, am mers cu un a4 cu motorul asta si se duce destul de bine avand o greutate de 1500kg...bine acum ala era si quattro...oricum daca nu vrei clio rs sau megane rs (care vine si in alte culori) uitate la astra gtc, are preturi destul de faine, doar ca daca o iei pe comanda o sa astepti mult dupa ea, cal putin la corsa timpul de asteptare era undeva la 5 luni...frantzuzoaicele vin mai repede...si bine inteles ramna e si varianta golf 5 si seat leon, insa astea sunt un pic mai scumpe insa eu zic ca 2.0 fsi merita toti banii
__________________
... fara bling bling .. fara pepsi cola pe parbriz
dogy_10 is offline   Reply With Quote
Old 05-09-07, 22:52   #19
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina noua SPORT de maxim 22.000 euro DDP

Quote:
Originally Posted by dogy_10 View Post
are 160 de cai daca nu ma insel si maxim 1500 kg si ma referam la varianta in care nu vrea cine stie ce performante, desi eu cred ca e de ajuns, am mers cu un a4 cu motorul asta si se duce destul de bine avand o greutate de 1500kg...bine acum ala era si quattro...oricum daca nu vrei clio rs sau megane rs (care vine si in alte culori) uitate la astra gtc, are preturi destul de faine, doar ca daca o iei pe comanda o sa astepti mult dupa ea, cal putin la corsa timpul de asteptare era undeva la 5 luni...frantzuzoaicele vin mai repede...si bine inteles ramna e si varianta golf 5 si seat leon, insa astea sunt un pic mai scumpe insa eu zic ca 2.0 fsi merita toti banii
m-am uitat pe un talon de octavia 2.0tdi si era masa 2tone... nu ma intreba cum m-am uitat de 2 ori da asa scria... si nu era masa totala max autorizata
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 05-09-07, 22:52   #20
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina noua SPORT de maxim 22.000 euro DDP

a da si in loc de g5 sicer prefer leon-ul ''tot vw'' este da arata mai bine:P
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 05-09-07, 23:36   #21
rocky_cosmin89

Stage 4
 
rocky_cosmin89's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 289
Default Re: Masina noua SPORT de maxim 22.000 euro DDP

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
m-am uitat pe un talon de octavia 2.0tdi si era masa 2tone... nu ma intreba cum m-am uitat de 2 ori da asa scria... si nu era masa totala max autorizata
doamne nu-mi vine sa cred kt de tampiti pot sa fie aia de la politie.....am in familie octavia 1,9 tdi si are 1 tona 400 de kg......cum naiba cu 100 de cmc mai mult sa aibe 2 tone? )))))))) asta kiar k e buna...., btw, si mie mi-au gresit in talon....mi-au scris k am rezervor de 65 de litri.....knd colo io am de 52 nuj ce viseaza....asta e romania doar...ce sa te mai mire....scz pt offtopic
rocky_cosmin89 is offline   Reply With Quote
Old 05-09-07, 23:37   #22
rocky_cosmin89

Stage 4
 
rocky_cosmin89's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 289
Default Re: Masina noua SPORT de maxim 22.000 euro DDP

sincer....dak tot ramai pe modelele astea sport.....fa un test drive cu leon si cu un astra gtc.....opelul e ceva mai mic....dar are aspect mai sportiv si cu dotari ceva mai multe vezi in kre te simti mai bine.....intre astea doua ti-as sugera sa alegi.....
rocky_cosmin89 is offline   Reply With Quote
Old 05-09-07, 23:41   #23
baghy83

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 364
Default Re: Masina noua SPORT de maxim 22.000 euro DDP

cati cai vrei sa aiba masina?
baghy83 is offline   Reply With Quote
Old 06-09-07, 02:02   #24
D4nutz

Stage 2
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 50
Default Re: Masina noua SPORT de maxim 22.000 euro DDP

Quote:
Originally Posted by baghy83 View Post
cati cai vrei sa aiba masina?
As prefera sa fie de cel putin 150. N-am o limita maxima
D4nutz is offline   Reply With Quote
Old 06-09-07, 11:20   #25
algorunescu

Stage 4
 
algorunescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 299
Default Re: Masina noua SPORT de maxim 22.000 euro DDP

Am vazut ca printre optiuni te-ai gandit si la megane rs. Nici eu nu prea am incredere in masinile francezilor, dar in toate testele pe care le-am vazut masina asta era foarte apreciata. Si pun accent pe foarte. Cam toti o puneau ca performante peste gti, astra opc, focus st .... si alte competitoare. Nu am auzit sa comenteze ceva de fiabilitate. Daca vrei o masina sport adevarata, zic sa n-o scoti asa repede de pe lista. Macar mai intereseaza-te nitel de ea. Drive test nu cred ca o sa poti face ca ma indoiesc ca au asa ceva la reprezentanta.
__________________
Opel Astra Bertone 2.0 Turbo
algorunescu is offline   Reply With Quote
Old 06-09-07, 11:34   #26
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina noua SPORT de maxim 22.000 euro DDP

De Ce Nu Te Intereserzi De Un Opel Astra 1.9 Cdti 150 Cp Sau Un 2.0 Turbo De 170 Cp
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 06-09-07, 11:36   #27
D4nutz

Stage 2
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 50
Default Re: Masina noua SPORT de maxim 22.000 euro DDP

Quote:
Originally Posted by algorunescu View Post
Am vazut ca printre optiuni te-ai gandit si la megane rs. Nici eu nu prea am incredere in masinile francezilor, dar in toate testele pe care le-am vazut masina asta era foarte apreciata. Si pun accent pe foarte. Cam toti o puneau ca performante peste gti, astra opc, focus st .... si alte competitoare. Nu am auzit sa comenteze ceva de fiabilitate. Daca vrei o masina sport adevarata, zic sa n-o scoti asa repede de pe lista. Macar mai intereseaza-te nitel de ea. Drive test nu cred ca o sa poti face ca ma indoiesc ca au asa ceva la reprezentanta.
O parere pertinenta... sau sunt eu de aceeasi parere
Nici eu nu ma dau in vant dupa frantzuze si, mai ales, dupa renault. Cu toate astea, stiu si eu ca masina e buna (din auzite). Nu stiu nimic despre fiabilitate...am vazut doar 2 masini de gen pana acum. O blonda care merge pe Barbu Vacarescu-Tunari-Centru in fiecare dimineata la serviciu si inca una in trecere.
N-as fi deschis acest topic daca mi-era usor sa-mi aleg. Inca iau in considerare multe variante...mai am O SAPTAMANA!
D4nutz is offline   Reply With Quote
Old 06-09-07, 11:39   #28
D4nutz

Stage 2
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 50
Default Re: Masina noua SPORT de maxim 22.000 euro DDP

Quote:
Originally Posted by FIGHET View Post
De Ce Nu Te Intereserzi De Un Opel Astra 1.9 Cdti 150 Cp Sau Un 2.0 Turbo De 170 Cp
M-am interesat...sunt cam scumpe pentru dotarile pe care le au. Si nici n-am auzit vreo parere despre ele: sunt sau nu fiabile astea noi?
D4nutz is offline   Reply With Quote
Old 06-09-07, 11:39   #29
algorunescu

Stage 4
 
algorunescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 299
Default Re: Masina noua SPORT de maxim 22.000 euro DDP

Pai prinde-o pe tanti blonda in trafic si intreab-o ce si cum. Asa faci cunostiinta si cu blonda. Poate-ti ofera si un test drive
algorunescu is offline   Reply With Quote
Old 06-09-07, 12:17   #30
baghy83

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 364
Default Re: Masina noua SPORT de maxim 22.000 euro DDP

alfa 147 sau noul stilo?
baghy83 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -