Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 05-08-07, 14:22   #1
Sonny89

Stock
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 5
Default dilema mica

am 11,000 EUR. la banii astia am 2 opt pt masina noua ... Chevy Aveo 94 Cp 16v, ABS, servo, 4 geamuri electrice, oglinzi electrice si incalzite, 3 aibaguri, CD-MP3, aer conditionat, inchidere centralizata, telecomanda, computer bord/ A doua optiune este Fiat Albea Dynamic 1.4 MPI 77 Cp: 2 airbaguri, servo, inchidere centralizata la cheie, aer conditionat, Radio-CD,2 geamuri electrice,ABS si cam atat. Aveo castiga la motorizare, consumul fii asemanator al cele 2 masini. Dar sarcina utila la aveo este de doar 345 kg. Este asta o problema majora ??Are suspensii si arcuri de calitate inferioara ? Multumesc

Last edited by Sonny89; 05-08-07 at 14:26.
Sonny89 is offline   Reply With Quote
Old 06-08-07, 19:14   #2
Sonny89

Stock
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 5
Default Re: dilema mica

nimeni ... deja am scos bani de la banca :-s ... e chiar o pb cu sarcina utila de la aveo ???? daca e sunt 4+1 pasageri si niste bagaje mai grele in spate :-s ?
Sonny89 is offline   Reply With Quote
Old 06-08-07, 19:50   #3
B-87-CTE
Dacia Driver

Stage 5
 
B-87-CTE's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 801
Member of:
[DACIA]
Default Re: dilema mica

dc nu mergi sa vezi loganul in 16 v...are cam aceeleasi dotari si motor mult mai puternic.......dc ramai la cele 2 variante albea .....
B-87-CTE is offline   Reply With Quote
Old 07-08-07, 00:50   #4
Sonny89

Stock
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 5
Default Re: dilema mica

nu logan ... ma intereseaza intre aceste 2 ... mai mult Aveo... cnv care are ... daca are pb cu ea, suspensia ce fel se prezinta ...lu taicameu ia intrat in cap ca are suspensiile proaste deoarece are sarcina utila mica fatza de albea sau chiar logan ... off :-<
Sonny89 is offline   Reply With Quote
Old 07-08-07, 01:27   #5
B-87-CTE
Dacia Driver

Stage 5
 
B-87-CTE's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 801
Member of:
[DACIA]
Default Re: dilema mica

pai aveo are un interior de tot ca*atul ,sta prost la crash test.....cel mai bine mergi la un test drive cu ambele......tu esti cel mai in masura sa vezi ce masina ti-se potriveste.... aveo are o garda la sol destul de mare .....nu stiu ce sa zic ,discuta cu posesorii de aveo .....doar ai mai condus sau cel putin stat in dreapta ,o masina pe care esti gata sa arunci o suma importanta de bani .........sper ca nu o vrei doar pentru ca arata bine ......
__________________
Fericirea e ca si o femeie usoara.Se da aceluia care o plateste mai bine.
B-87-CTE is offline   Reply With Quote
Old 07-08-07, 01:29   #6
TeeJay

Stage 2
 
TeeJay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 57
Member of:
[Echipa de sprijin]
Default Re: dilema mica

eu as merge pe aveo..sincer despre fiat albea am auzit ca nu sunt asa bune..macar aveo-ul arata bine si trage la fel de bine la motorizarea de 94CP 16V
__________________
TeeJay is offline   Reply With Quote
Old 07-08-07, 11:18   #7
dragos1989

Stage 5
 
dragos1989's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 579
Member of:
[SEAT]
Default Re: dilema mica

ca sa nu mai zicem ca albea e urat ca dracu...si ca e fiat,nume care mie personal nu -mi inspira prea multa incredere..si eu as merge tot pe aveo..sau daca zici ca ar fi probleme cu sarcina aia utila si stii ca ai nevoie sa transporti mai multe chestii mergi pe logan
__________________
13-Bee
dragos1989 is offline   Reply With Quote
Old 07-08-07, 18:56   #8
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: dilema mica

partea cu sarcina utila nu am mai studiat-o pana acum
gandeste-te asa .. 4 pasageri a cate 80 kg fiecare = 320 kg.. + sofer 80 = 400 kg.. si deja nu mai poate masina?ia discuta treaba asta si la dealer ..suna foarte ciudat..
eu am venit ieri seara de la mare cu masina unui prieten , si am mers 6 in masina k avem un prieten care este slab si l-a tinut pe altu intre picioare (eu bineinteles am stat in fatza k eram prea mare sa am loc intre ei) si am fost 6x 50 +30 de la mine + 20 +20+10+15 =375 kg + portbagaj plin cu bagaje intr-o astra G break..eu zic ca a fost bine ..
intereseaza-te cat e sarcina utila maxima la albea si la logan , asa de comparatie
in mod normal ti-as fi recomandat aveo ..dar asa e dilema..
daca tot ai scos banii din banca, nu mai bine iti iei ceva sh ? poate chiar Astra G cu km putini ...
sebaaa is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -