Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 18-03-19, 13:22   #1
iipg
 
iipg's Avatar
 
Join Date: Mar 2019
Posts: 0
Default Achiziție auto

Hello. Long story short, ai mei mi-au luat un Sandero 0.9 Tce atunci cand mi-am luat si permisul, adica acum sapte luni, pe care in momentul de fata vor sa il vanda din cauza unor probleme legate de ceva la ordinea zilei, lipsa banilor. Odata cu permisul a venit si interesul pentru masini, un interes spre o pasiune.

Nu am habar cand voi dispune de bani, dar bugetul va fi in jur de 4000-5000€ si de ceva timp intorc capul dupa Honda Civic, respectiv cel din 2005-2008, care seamana cu un ozn; si mai respectiv Type S 1.8 VTEC 6MT. Incerc sa ma informez singura, sa compar ca sa-mi dau seama cam ce mi-ar trebui pentru ca stau in Bucuresti, merg zilnic cu masina la facultate, dus-intors fac 20 km, plus niste ore bune in care ma mut in masina si ma plimb dintr-o parte in alta a orasului, so as prefera un consum nu tocmai mare, de asta nici nu ma bag la Type R, daaar imi place puterea, imi place viteza, imi plac masinile ceva mai unice, cu un design mai ciudatel, un motor de care sa nu stau sa trag pentru ca sunt genul de fata care se baga si face depasiri.

Am inceput sa strang bani pentru a-i avea in caz ca va trebui sa schimb ceva la masina, iar daca nu, macar sa-i folosesc pe carburant. Intrebarea este: benzina sau diesel? Luand o masina sh as merge pe benzina, am inteles si citit ca cele pe diesel au componentele mai scumpe. Iar daca nu se poate Civic, ce mi-ati recomanda? Iar ca un p.s., nu vreau ceva aspirat, ci turbo, dar nu cred ca le pot avea pe toate. Multu
iipg is offline   Reply With Quote
Old 20-03-19, 15:25   #2
Floryn2810

Stage 2
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 45
Default Re: Achiziție auto

Buna! Recomand cu incredere Civic 1.8 benzina datorita fiabilitatii.Unele au avut probleme cu ambreiajul si cu vopseaua,in sensul ca,are un strat destul de subtire si ar fi bine sa pui o folie transparenta pentru a evita zgarieturile fie ele si fine.Poti opta pentru 5d daca iei pasageri in spate des.Type-S este cam la fel doar ca e coupe.Referitor la consum,depinde,in Bucuresti ia in jur de 9-11 iar cel de 2.0 Type-R undeva la 15 lejer.Insa pe Civic motoarele sunt aspirate(2006-2011).

La bugetul asta Honda este o optiune buna de luat in calcul.Te poti orienta si pe ceva Mazda 3 sau Fiesta ST model mai vechi.

Cateva exemple:

https://www.mobile.de/ro/Automobil/F...275890991.html


https://www.mobile.de/ro/Automobil/M...275904547.html

https://www.mobile.de/ro/Automobil/H...275530149.html poate gasesti S cu grila de R.

Mult succes!

Last edited by Floryn2810; 20-03-19 at 15:31.
Floryn2810 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -