Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 22-06-07, 19:51   #31
dragos002

Stage 5
 
dragos002's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 709
Default Re: Masina de 20.000 euro DDP <NOUA>

Sa nu-ti iei in nici un caz masina franceza costa o gramada intretinerea la ea la misinile japoneze ai cel mai bun pret calitate dsi nici nu te repe la intretinere bafta multa
__________________
internetpharmacydir.com
dragos002 is offline   Reply With Quote
Old 22-06-07, 20:00   #32
DrDMX

Stage 4
 
DrDMX's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 196
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina de 20.000 euro DDP <NOUA>

-oricum cu germania ..e mai dificil (si parca nu m-ar tenta absolut deloc )
-masina o iau in leasing , am inteles ca ti se dau destul de greu banii de catre banca ...ptr "chestii " de genu asta
-DACA DACA ... daca merg pana acolo si poate gasesc o masina care a fost test drive ...si DACA ..si cu parca ....
-vreau masina noua , si gata , sa am garantie la ea , daca "pica" ceva dupa ea , dau o groaza de bani sau ma duc in fel de fel de service-uri
-vreau NOUA , o iau in leaing si mai mult de 3 ani nu o s-o tin (Adica perioada leasingului)
__________________
opel GTC white like ice
DrDMX is offline   Reply With Quote
Old 27-06-07, 14:33   #33
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: Masina de 20.000 euro DDP <NOUA>

de ce nu incerci si la skoda, poti sa iei o octavia 2 cu tot ce vrei pe ea cu motorul de 2.0 FSI care e grozav, nu consuma foarte mult si merge super bine, si ai si dotari cate vrei, doar ca ocatavia e o masina mare si vad ca vrei ceva coupe

oricum e faina si astra GTC dar eu as mege pe ocatavia
__________________
... fara bling bling .. fara pepsi cola pe parbriz
dogy_10 is offline   Reply With Quote
Old 27-06-07, 15:19   #34
DrDMX

Stage 4
 
DrDMX's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 196
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina de 20.000 euro DDP <NOUA>

-merg mult circa 15-20k km pe an din care 90% sunt facuti in Bucuresti la ore infernale
-asa ca varinata benzina e cam exculsa
-skoda 2 e o masina de familie , m-am uitat si la ea , mi-am configurat un motor de 1,9 diesel elegance si cu inca ceva optiuni
-nu e o masina tinereasca , e o masina mare cu porbagaj mare ....sincer nu am nevoie de asa ceva , iar daca era sa-mi iau benzina in nici un caz nu as fi luat in considerare skoda (al carei design nu prea imi place ) ...m-as fi indreptat spre HONDA ACORD 2l 155 CP ,care fuge de mananca pamantul , are 3 ani ganratie ,si e honda nu e skoda (pot sa-mi sara posesorii in cap ,dar nu-mi place )
DrDMX is offline   Reply With Quote
Old 27-06-07, 18:52   #35
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: Masina de 20.000 euro DDP <NOUA>

Quote:
Originally Posted by DrDMX View Post
De ce nu Golf :
-e o masina fff comuna
-partea cu service-ul cam lasa de dorit
-->intr-un cuvant nu as da 20k pe un golf
n-am citit nici un post poate ti-a mai zis cineva ce-ti zic eu...

nu ai da 20k pe un golf dar ai da pe un seat nu? esti foarte tare
__________________
Best Impreza Exhaust Sound
We don't call FWD's as cars. They are "moving equipments"
zGb is offline   Reply With Quote
Old 27-06-07, 19:03   #36
DrDMX

Stage 4
 
DrDMX's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 196
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina de 20.000 euro DDP <NOUA>

-pe GOLF nu as da nici batut banii astia , golf are toata lumea , e plin pe strazi de ele , in afra de GTI , GT care au personalitate (dar care sar de banii astia , nu as da bani pe un GOLF )
-pe seat leon2 , as da ..... ptr ca sunt putine (mult mai putine decat golfurile ) si are personalitate , bordul e mult mai misto (chiar daca unii ar spune ca e facut dintr-un plastic mult mai prost decat golful) , formele imi plac la nebunie
-sa nu veniti cu : "par frate sunt multe ca sunt ale naibii de bune Golfurile " ca nu sta in picioare asta ..... si meganurile 2 sunt o groaza si sunt pline de probleme si cu toate astea apar pe soselele patriei intr-una !!!
-DECI nu GOLF
DrDMX is offline   Reply With Quote
Old 27-06-07, 21:41   #37
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: Masina de 20.000 euro DDP <NOUA>

deci sa dai aceeasi bani pe un leon cu acelasi motor si optiuni ca un golf trebuie sa-ti lipseasca ceva din cap...nu sunt deloc aceleasi materiale nici interior nici exterior + ca interiorul la leon chiar lasa de dorit...cel putin consola centrala oribila...am avut recent un accident care m-a convins de diferenta intre seat si vw la tabla
zGb is offline   Reply With Quote
Old 27-06-07, 21:49   #38
B-87-CTE
Dacia Driver

Stage 5
 
B-87-CTE's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 801
Member of:
[DACIA]
Default Re: Masina de 20.000 euro DDP <NOUA>

are dreptate ,referitor la seat leon e mai aparte decat golfu si ext si intr.,dar plasticele trosnesc de mama focului,nici in cielo made in ro nu fac asa ,sincer !!!!!!!
golful este mult peste leon la fiabilitate ,trust me!!!!!
B-87-CTE is offline   Reply With Quote
Old 27-06-07, 21:51   #39
DrDMX

Stage 4
 
DrDMX's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 196
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina de 20.000 euro DDP <NOUA>

zGb daca citeai cu atentie , am spus in postul meu , ca leonul in interior e sub golf , din punct de vedere al calitatii
-inca lumea intoarce capul dupa noul seat , dupa GOLF nu mai intoarce nimeni capul te asigur (poate dupa un GTI sau GT )
-plus intra pe vwforum sa citesti cate probleme sunt cu golf V .......
-am o amica cu 1.4 FSI care la 8000 km (parca , nu mai stiu exact ) a ramas fara pic de ulei ....... ceva inadmisibil .... dar e alta discutie .
DrDMX is offline   Reply With Quote
Old 27-06-07, 23:05   #40
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: Masina de 20.000 euro DDP <NOUA>

si eu stiu pe unu care la 15 mii i-a picat volanta....deci depinde si ce noroc ai, cam tot ce se vinde in romania e sub caliatatea de afara....asta e trebuie sa ne obisnuim
dogy_10 is offline   Reply With Quote
Old 28-06-07, 04:52   #41
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: Masina de 20.000 euro DDP <NOUA>

sunt membru de cel putin 2 ani pe vwforum si stiu foarte bine...mai bine de atat stiu ca golful 4 este cu MULT mai fiabil ca golful 5 de altfel fiind si cam cea mai fiabila platforma facuta de vw lately...am 101.500km si am schimbat 2 bucsi nu ca bateau (cauciucul putin macinat) si bieletele de directie ca avea una un joc foarte mic...ah si am uitat...am ambreiajul original al masinii si am undeva la 470nm si 200+cp
zGb is offline   Reply With Quote
Old 28-06-07, 08:25   #42
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Masina de 20.000 euro DDP <NOUA>

Quote:
Originally Posted by DrDMX View Post
zGb daca citeai cu atentie , am spus in postul meu , ca leonul in interior e sub golf , din punct de vedere al calitatii
-inca lumea intoarce capul dupa noul seat , dupa GOLF nu mai intoarce nimeni capul te asigur (poate dupa un GTI sau GT )
-plus intra pe vwforum sa citesti cate probleme sunt cu golf V .......
-am o amica cu 1.4 FSI care la 8000 km (parca , nu mai stiu exact ) a ramas fara pic de ulei ....... ceva inadmisibil .... dar e alta discutie .
pai prietene tu iti iei masina sa intoarca lumea capul dupa ea? sau sa fie buna? si leonul de 105 cai demult nu mai este un head-turner!!
eu zic sa iei un BMW cu motor de 1.1...dar cu kit exterior M, ca sa intoarca lumea capul dupa tine.
pai daca citesti pe vwf, ai sa vezi si cati utilizatori sunt de Golf V si cati de Leon. au aceeasi platforma tehnica. asa ca probleme pot fi la amandoua. si mai exact ia cauta prob legate de un soft update la leonul de 105 cai. da, tot pe vwforum.
__________________
Objects in the mirror tend to disappear

It will never have enough power until I can spin the wheels at the end of the straightaway in high gear
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 30-06-07, 13:23   #43
DrDMX

Stage 4
 
DrDMX's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 196
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina de 20.000 euro DDP <NOUA>

-e chestie de gust , Golf e o masina foarte EXTREM de comuna ,si nu mi-as cumpara-o , chiar daca este mai fiabila decat Leon-ul (tot leon 2 daca ar fi as alege )
-nu imi cumpar o masina care s-o tin mai mult de 3 ani (cat am leasingul la ea ) asa ca ..... nu prea ma intereseaza sa fie extraordinar de fiabila atata timp cat 3 ani de zile nu prea am probleme cu ea

P.S consider ca trebuie sa ai si noroc (orice masina ti-ai lua ) ,daca ai ghinion ,stai cu ea numai prin service-uri , ca e masina nemteasca.....ca e frantuzoaica .... toate sunt la fel ....constructorii au realizat ca sunt niste consumabile si nu mai trebuie sa tina sute de mii de kilometrii , tocmai ca omu sa o schimbe si sa-si cumpere alta
DrDMX is offline   Reply With Quote
Old 03-07-07, 09:54   #44
carlito77

Stage 2
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 60
Default Re: Masina de 20.000 euro DDP <NOUA>

de ce nu incerci ceva si de la italieni: un g punto 1.9 130 cp nu sare de 17k ddp iar o alfa 147 1.9 150cp in jur de 19k

Last edited by carlito77; 03-07-07 at 09:56.
carlito77 is offline   Reply With Quote
Old 03-07-07, 10:18   #45
DrDMX

Stage 4
 
DrDMX's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 196
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina de 20.000 euro DDP <NOUA>

Alfa fff frumoasa (147 nu`mi place ) , 159 - este dementiala - dar foarte scumpa
-147 motorizarea 1,9 120 CP ajunge la 20.629 DDP - fara nici o optiune
-Punto imi place - DAR totusi nu ti se pare cam mult sa dai 17-20 mii euro pe un punto ??? sincer acuma ??? adica daca ai disponibili 20 mii de euro de ce sa-ti iei o masina de 17 mii ?? daca aveam toti banii intelegeam restul de 3 mii faceam tunning DAR asa ???
DrDMX is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -