Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 21-02-17, 12:41   #1
M&Seba
 
Join Date: Feb 2017
Posts: 0
Exclamation Ce sa aleg?

Salut, in urma cu 5-6 zile am fost declarat admis la traseu, acum as vrea sa-mi cumpar o masina. Si nu stiu ce sa aleg deoarece majoritatea prietenilor imi recomanda vw golf 4, altii imi spun sa nu cumpar vw golf 4 ci opel astra, iar un vanzator auto (care este prieten cu un prieten de-al meu mi-a recomandat sa aleg ford focus sedan, pe motivul ca este mai fiabil). Bun acum nu stiu ce sa aleg, deoarece vreau sa achizitionez cea mai "buna" varianta. Voi ce ati alege in locul meu dintre : vw golf 4 1.4, opel astra 1.4, si ford focus sedan 1.4 (toate din anul 1999-2001). Sau exista variante mai bune pana in 2.000Euro?

Last edited by M&Seba; 21-02-17 at 12:43.
M&Seba is offline   Reply With Quote
Old 21-02-17, 16:40   #2
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Ce sa aleg?

Golf 4 1.4 nu. Mai bun un 1.6. Are putere mai multa si consumul e tot acolo.

Opel 1.6 daca vrei sa consumi mai mult ulei decat benzina atunci e varianta.

Ford nu diesel.probleme injectoare de la carburant prost. Iar Ford nu e o masina prea buna.

As recomanda un Audi A2. Desi e veche nu are rugina fiind facuta din Aluminiu. Iar motorul 1.4 tdi de 75 caluti e perfect pentru incepator.
Plus ca e mai spatioasa decat oricare alte variante.

La 2000 eur nu o sa gasesti masina buna. in 6 luni mai bagi inca 1000 de euro ca sa o pui asa pe linia de plutire.
__________________
R.I.P. Opel Vectra B2 2.5 V6 CDX



Audi A2 1.4tdi 75BHP (sold)



Hyundai Tucson 2.0 CRDI 140BHP

cangri is offline   Reply With Quote
Old 21-02-17, 20:04   #3
NTZ03

Stage 5
 
NTZ03's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 1,115
Member of:
[VW]
[BMW]
Default Re: Ce sa aleg?

VW Golf 1.6 direct fara alte ganduri.
NTZ03 is offline   Reply With Quote
Old 22-02-17, 14:13   #4
AnduGTR

Stage 5
 
AnduGTR's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 924
Member of:
[MACS]
[FORD]
Default Re: Ce sa aleg?

Ford Focus - in nici un caz 1.4, mai ales pe Sedan: vei trage de ea ca de un caine mort (1.6 mult mai ok, daca te decizi la Ford), la diesel fereste-te de TDCi-uri. TDDi-urile au fost mai reusite. Ca fiabilitate (in cazul meu), in 4 ani de cand o am, masina nu a inghitit bani: doar o bobina de inductie (200 RON) si 2 brate spate (toate erau cele din 2002, de varsta masinii) + unele elemente gen capete de bara, pivoti care au cedat de la gropile patriei, si care sunt cam la fel la pret cu VW si Opel.

Opel si VW - nu detin, deci nu arunc cu pietre in ele, nici nu le laud. Am mers cu Golf 4 1.4, 1.6, la fel si cu Astra G (1.2, 1.6 8v, 1.6 16v, 1.4 twinport). Mi se par mai lenese decat Focusul in variantele pe benzina.
Am avut VW (Golf III), nu m-a dat pe spate cu nimic, desi era 1.6 GT-ul de 101 cai, si cu destule optiuni pentru o masina din 1997.
Oricum tot ce ai insirat sunt masini batranele si destul de trecute prin viata. Nu te astepta la minuni la suma de 2000 de euro. Dar gasesti piese la toate la pret rezonabil si sunt ok la intretinere (posibil Opel sa fie chiar mai ieftin ca VW si Ford).
Sper ca te-am ajutat macar cat negru sub unghie.
Succes la cumparat!
__________________
Real car guys respect other car guys !
AnduGTR is offline   Reply With Quote
Old 04-11-17, 17:30   #5
cristian017
 
Join Date: Nov 2017
Posts: 0
Default Re: Ce sa aleg?

Quote:
Originally Posted by cangri View Post
Opel 1.6 daca vrei sa consumi mai mult ulei decat benzina atunci e varianta.
Am un astra G din 2003 care imi consuma lejer 5-6 litri de ulei intre schimburi (10 mii de km). E sub orice critica. Poate nu a fost nici intretinut cum trebuie, dar tot mi se pare enorm. In schimb, trage perfect.
cristian017 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -