Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 06-11-16, 13:10   #1
nobo

Stage 2
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 69
Default Astra vs Focus

Salut,

Vreau sa-mi schimb masina dupa 6 ani si nu stiu spre ce sa ma uit.
Merg 99% doar prin oras, deci vreau benzina, iar puterea nu ma intereseaza, pentru ca sunt tot timpul singur si in toti anii astea am mers cu 60hp.

Am nevoie de o masina rezistenta la drumuri foarte proaste, asa este drumul pe care il circul zilnic, plin de denivelari, gropi si canale sau macar ieftina la piesele cu pricina. Stiu ca firmele japoneze sunt fiabile la partea asta, dar sunt si scumpe.
Si am nevoie si fie si confortabila, poate chiar si incalzire in scaune, etc.
Buget undeva pe al 3500-4000e.

Intrebarea este Focus 1.4 benzina sau Astra gtc 1.4? Sau alte optiuni, imi place si corsa D, dar am inteles ca e foarte sensibila.\
Sunt ok motoarele acestea, consumul este ok sa ma uit la altceva?

Multumesc.
nobo is offline   Reply With Quote
Old 09-11-16, 07:26   #2
AnduGTR

Stage 5
 
AnduGTR's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 924
Member of:
[MACS]
[FORD]
Default Re: Astra vs Focus

Focusul are suspensia mai complicata un pic si deci un pic mai scumpa la partea de intretinere (ai brate spate, bucsi mai multe, fiind suspensie independenta). Daca zici ca o bagi prin hartoape, nu ti-as recomanda Fordul.
Astra GTC arata foarte frumos ca si caroserie, dar nu stiu nimic legat de fiabilitatea lor etc.
Corsa e clasa sub Astra si Focus, e mai mica, deci la spatiu nu stiu daca le putem baga pe toate trei in aceeasi oala.
__________________
Real car guys respect other car guys !
AnduGTR is offline   Reply With Quote
Old 09-11-16, 22:06   #3
nobo

Stage 2
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 69
Default Re: Astra vs Focus

Multumesc pentru raspuns, e un detaliu care nu-l stiam.

Iar legat de Corsa, nu am nevoie de spatiu, oricum vreau in 3 usi. Ma intereseaza mai mult confortul si fiabilitatea. Acum conduc un punto mk2 care este foarte comod, dar l-am facut praf dupa 2 luni si mai am un hyundai getz, dar nu are nici o optiune si este foarte incorporabil, pozitia de condus este ciudata.
nobo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -