Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 14-07-16, 20:46   #1
RyanCooper
 
Join Date: Jul 2016
Posts: 0
Default Nissan 200SX

Salut, acesta este primul meu post pe forum si as dori sa ma prezint, ma numesc Calin, am 20 de ani si sunt din Curtea de Arges, dar in prezent locuiesc in Bucuresti. M-am alaturat acestui forum pentru ca as dori in viitorul mai apropiat sau mai indepartat sa imi cumpar o masina. In prezent am gasit la un cimitir de masini un Nissan 200SX, mai mult o caroserie decat o masina, si as fii interesat sa o restaurez si sa o pun in circulatie. As avea nevoie de putin ajutor in ceea ce priveste partea de inmatriculare a unui vehicul intr-o astfel de situatie. Apelez la cei cu mai multa experienta care ma pot lamuri cu niste detalii si anume:

-unde se poate verifica VIN-ul (vehicle identification number) pentru o masina si daca pe baza acestui numar se pot afla detalii despre istoricul unei masini, cum ar fii daca masina este data in urmarire de catre politie sau daca masina a fost implicata in accidente.

-daca in Romania exista vre-o situatie in care un vehicul nu se mai poate inmatricula, de exemplu daca acesta a fost radiat definitiv.

-in situatia in care cumpar masina de la un cimitir auto am nevoie sa fac acte de vanzare-cumparare sau altceva care ar fii necesar pentru inmatriculare.

-care ar fii procedura de inmatriculare pentru un astfel de vehicul, ce acte sunt necesare si cam care ar fii costurile estimativ.

-si nu in ultimul rand care este legislatia in Romania privind modificarile auto, este ceva la care ar trebui sa am grija, se poate schimba motorul din fabrica cu un altul de alt tip?

Mi-ar fii foarte de ajutor daca cineva m-ar putea lamuri cu aceste intrebari, eventual posesorii de automobile retro restaurate sau care au trecut printr-o situatie similara. Sunt constient ca un astfel de proiect implica foarte multi bani si timp dar sa detin un Nissan Silvia este un vis pe care il am de ceva timp si aceasta ar putea fii o oportunitate pentru a incepe sa il materializez.
RyanCooper is offline   Reply With Quote
Old 16-07-16, 21:00   #2
adrianpaul

Stage 4
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 243
Default Re: Nissan 200SX

- nu poti afla nicaieri nici o informatie dupa VIN-ul masinii
- daca masina e la un centru de dezmembrari/fier-vechi, e radiata definitiv, si deci nu se mai poate inmatricula niciodata
- nu poti sa cumperi masina de la un cimitir auto. Maxim de la un centru de dezmembrari auto, dar nici acolo nu cred ca au voie sa iti vanda legal, masina completa.
- costurile inmatricularii unei masini, depinde de fiecare masina in parte. Asta pentru ca la momentul de fata, vorbim despre timbrul de mediu (taxa de poluare). Asta poate varia de la cateva sute de euro, la cateva mii de euro. Daca masina poate fi inscrisa ca masina retro (25ani de cand nu se mai produce), atunci timbrul de mediu este zero.
- legislatie privind modificarile auto? E simplu. Nu se poate omologa nimic, nu se poate modifica nimic. Nu ai voie sa pui alt motor decat ce s-a pus pe masina din fabrica. La fel si cu anvelope/jante.
adrianpaul is offline   Reply With Quote
Old 19-07-16, 08:38   #3
RyanCooper
 
Join Date: Jul 2016
Posts: 0
Default Re: Nissan 200SX

Salut, multumesc pentru raspuns. Asa de urat e la noi? sa nu se poata modifica nimic la masina mai radical si sa treaca dupa de rar?
RyanCooper is offline   Reply With Quote
Old 19-07-16, 10:57   #4
AnduGTR

Stage 5
 
AnduGTR's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 924
Member of:
[MACS]
[FORD]
Default Re: Nissan 200SX

De-abia se trec niste jante mai mari in carte, si alea in cazurile fericite. Nu vrem sa te dezamagim, dar nu prea poti face mare lucru cu acea masina in stadiul in care e (ma refer acte, omologari, inscrieri etc., nu ca nu ai putea tu sa o restaurezi sau sa o faci iar sa mearga) Asta-i tara noastra de 2 lei...
__________________
Real car guys respect other car guys !
AnduGTR is offline   Reply With Quote
Old 21-07-16, 08:02   #5
RyanCooper
 
Join Date: Jul 2016
Posts: 0
Default Re: Nissan 200SX

Da, nasol cu modificarile, ce sa zic multumesc pentru informatii. De masina de aceea am si intrebat pentru ca nu voiam cumpar si apoi nici macar sa nu pot sa inmatriculez, dar si asa m-as risca prea mult pentru ca nici nu stiu in ce stare e, adica pot sa ma trezesc cu o caroserie care nici nu mai poate fii reparata. O sa mai aman cativa ani ideea de S13, pana la momentul potrivit.
RyanCooper is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -