Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 24-01-16, 16:46   #1
Cocalar
 
Join Date: Jan 2016
Posts: 0
Default Masina noua 11k eur

Salutare,

Sunt interesat sa cumpar o masina noua care sa aiba pretul situat in zona 10-11k eur. Ca si folosinta, va fi folosita ocazional gen plimbari de week-end, shoppingu de sambata prin hyper-marketuri, respectiv concediu, astfel incat un numar de kilometri pe care il preconizez pe un an de folosinta fiind undeva in zona 10-12k. Ca si variante pe care le iau in calcul sunt urmatoarele:
-Dacia Logan variante laureate, cu pachetul securite, respectiv navigatie, oferta la meridian din bucuresti a fost 9800 euro, pentru motorul de 0.9 Tce;
-Hyundai I20, varianta ISG Comfort, care are acum un pret de 10600 eur, motorul pe benzina de 1.2, respectiv 85 cp, ca si dotari la acesti bani este inferior loganului, deoarece nu are cruise control, sau navigatie, dar trec peste aceste lucruri, deoarece conditiile de garantie si serviciile post-cumparare sunt foarte bogate;
-Peugeot 208, as merge pe varianta Active, careia i-as pune ca dotari suplimentare senzorii de parcare, ca si bani, ar fi undeva la 10800 eur;
-Opel Corsa varianta enjoy, am vazut oferte care depasesc putin 11k eur;

Daca lista mai poate fi completata, astept sugestii, dintre toate masinile de mai sus, am condus logan si i20, iar ca si observatii, i20 imi pare mai bine inchegata ca si masina decat logan, raportat la garantia de 5 ani, mi se pare cea mai avantajoasa, cu toate acestea peugeot 208, inca nu l-am testat si nu pot sa-mi fac o idee, legat peugeot in sine am auzit pareri impartite asa ca astept test drive-ul sa-l vad la lucru. Opel Corsa, reprezinta o varianta, insa avand in vedere pretul lui, nu stiu cat de mult il voi lua in calcul.

Ca si cost de intretinere, mi se par toate foarte apropiate, singurul care sa coste mai mult fiind i20.

Voi ce ati alege in locul meu sau ce n-ati alege in locul meu?
Cocalar is offline   Reply With Quote
Old 25-01-16, 10:24   #2
andreiu21ct

Stage 4
 
andreiu21ct's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 266
Default Re: Masina noua 11k eur

Salutare,

Trebuie sa tii cont de:

1. raportul pret de achizitie/satisfactie si beneficii
2. costurile de intretinere si exploatare
3. valoarea de revanzare

Daca vrei masina de concedii, atunci renunta la Corsa si 208. Hyundai-ul e mai maricel pt clasa lui dar motorul este prea mic. I20 nu are nici un motor decent. Singurul avantaj major al hyundai-ului il vad a fi reprezentat de garantia prelungita. Si de fiabilitatea tipica masinilor coreene. Dar atat.

Am mers de multe ori cu logan-ul nou. Si mi se pare un pas in fata. Destul demare. Pe partea de motorizare, tce-ul de la Dacia bate competitia insiruita de tine. Si apoi, sta bine la spatiu, dotari, costuri de intretinere si exploatare. Si mie unul imi place si cum arata.

Alege-o in functie de nevoile tale. Dintre toate cele 4, logan-ul e singurul cu portbagaj de "concediu" si cumparaturi de sarbatoare. Si e si cel mai dotat si cel mai ieftin.
andreiu21ct is offline   Reply With Quote
Old 25-01-16, 11:23   #3
Cocalar
 
Join Date: Jan 2016
Posts: 0
Default Re: Masina noua 11k eur

In primul rand, multumesc pentru raspuns. Corsa si 208, nu le-am testat, dar din review-uri, si din ce am vazut pe net, tind sa le scot din ecuatie, as merge la un showroom sa vad cum arata, dar nu cred ca vor fi spre ce vreau eu.
Legat de i20, comparativ cu logan, lucrurile eu le vad asa:
1.Raport pret achizitie/satisfactie beneficii, undeva le egalitate, sunt de acord loganul este mai dotat si mai ieftin decat i20, insa i20, are garantie 5 ani, fara limita de km, in care sunt incluse servicii de asistenta rutiera, verificari vizuale, respectiv masina inlocuitoare daca sunt probleme, sigur si dacia au anumite chestii, dar 3 ani sau 100.000 km, ceva imi da cu virgula;
2.Costuri de intretinere, aici preturile difera la o revizie la dacia si am auzit povesti nu din cele mai placute, incepand de la pretul reviziilor, respectiv calitatea consumabilelor, practic serviciul de clienti e cam naspa. La hyundai, din ce am auzit sunt un pic mai seriosi, iar costul de revizie este destul de apropiat al loganului;
3.Valoare de revanzare, planuiesc sa tin cam in jur de 7 ani masina, in fct. de necesitati, ca si numar de km, nu cred ca voi ajunge la 100.000 prea curand, dar si asa, sunt valori apropiate ca revanzare, poate un plus in fata loganului, dar hyundai-ul compenseaza prin programul lor de buy-back.

Pe scurt, masinile mi se par foarte apropiate, si tind spre i20. Ce nu am vazut daca sunt probleme majore cu noile modele, daca are cineva si mi-ar putea spune cate ceva as fi recunoscator.

Multumesc!
Cocalar is offline   Reply With Quote
Old 25-01-16, 13:59   #4
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: Masina noua 11k eur

Duster 4x2 ?
crywolf is offline   Reply With Quote
Old 25-01-16, 19:59   #5
Cocalar
 
Join Date: Jan 2016
Posts: 0
Default Re: Masina noua 11k eur

Duster, l-am exclus, din prima, pentru ca imi depaseste bugetul, plus ca va fi o problema cu locul de parcare prin capitala tarii noastre mult iubite.
Cocalar is offline   Reply With Quote
Old 26-01-16, 09:29   #6
Floryn2810

Stage 2
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 45
Default Re: Masina noua 11k eur

O alta varianta decenta ar fi: Toyota Yaris sau Toyota Corolla.Corolla este putin mai scumpa,dar daca gasesti ceva pe stoc e posibil sa ai sanse sa o scoti in 11.000 + cateva sute de euro.
Mult succes!
Floryn2810 is offline   Reply With Quote
Old 26-01-16, 10:29   #7
aldo ufc

Stage 3
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 152
Default Re: Masina noua 11k eur

Ca fost posesor de Dacia Logan model nou 2013- si de Hyundai model 2010, pot face un scurt rezumat. La Logan puncte forte spatiul, consumul ok pentru motorizarea asta, tinuta de drum ok pentru drumurile noastre, este destul de fasneata. Puncte slabe: tabla foarte subtire se indoaie foarte usor, stratul de vopsea prea firav, apar repede zgarieturi, zgomot interior(antifonare de slaba calitate) plastice de slaba calitate, scaune relativ neconfortabile. Pretul revizilor in garantie au o medie de 600 lei. Un alt punct negativ este costul pieselor in garantie daca se merge la reprezentanta. La hyundai calitatea de asamblare e mult mai buna, fiabilitate peste masura chiar daca nu e o marca asa apreciata( nu degeaba dau 5 ani garantie) tabla mult mai calitativa lafel si vopseaua, interiorul mult mai bine finisat si mai calitativ chiar dac anu exceleaza ca si design. Puncte minus preturi un pic mai mari la revizii, spatiu mult mai mic. Consum relativ ok, nu e foarte fasneata, insa te duce mai confortabil din punctul A in B fata de logan. Daca scapam de meteacma ca mainile germane sunt cele mai bune ne putem orienta catre piata asiatica care face masini foarte bune insa care pe europa nu sunt apreciate din cauza taxelor preturilor pieselor si a devalorizarii mai mari. In loc de Logan m-asi axa pe Sandero stepway care e mai aspectoasa si se simte si mai ok pe drum mai ales ca au si promotie acum. Contraza sa faci compromisul ideal intre ce ofera masina pret si ce iti doresti de la o masina.
aldo ufc is offline   Reply With Quote
Old 26-01-16, 17:00   #8
Cocalar
 
Join Date: Jan 2016
Posts: 0
Default Re: Masina noua 11k eur

@aldo-ufc:

Mersi pentru raspuns, din ce imi spui, imi confirmi, oarecum intuitia pe care o am asupra loganului, respectiv hyundai.

Chestiile minus pe care le vad la logan
-Tabla si riscul marit de aparitia ruginei;
-Posibilitatea marita de a vizita mai des serviceul;
Chestiile in plus la logan:
-Pretul coroborat cu dotarile;
-Spatiul interior;

Chestiile in minus la hyundai:
-pretul mai mare coroborat cu dotarile;
-motorul oarecum mai lenes, deoarece e o masina mai grea;
-spatiul mai mic fata de logan, dar pentru ce am nevoie, e suficient;
Chestiile in plus:
-Partea post-vanzare, garantia de 5 ani spune totul;
-Reviziile sensibil mai ieftine decat la logan, am auzit tot felul de povesti(deci nu stiu daca sa-l pun ca plus);
-Masina mai inchegata decat logan;

La final, masina asta va fi un lucru care ma va ajuta sa ajung din punctul A in punctul B. Nu vreau sa ajung sa stiu fiecare surub din masina.
Cocalar is offline   Reply With Quote
Old 27-01-16, 11:50   #9
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: Masina noua 11k eur

'-Partea post-vanzare, garantia de 5 ani spune totul' - nu as dormi pe urechea asta.
crywolf is offline   Reply With Quote
Old 27-01-16, 12:06   #10
Cocalar
 
Join Date: Jan 2016
Posts: 0
Default Re: Masina noua 11k eur

@Floryn 2810

La toyota mai jos de 13k nu am gasit o oferta, o sa mai incerc si pe la alti dealeri, poate imi scapa ceva, si pare o optiune de luat in seama;

@Crywolf

Incerc sa nu ma aplec, prea mult pe treaba asta, dar faptul ca ei ofera 5 ani garantie fara limita de km, spune ceva de masina respectiva, am vazut cazuri pe net, care au avut probleme, ce-i drept, putine, dar critice, dar oameni care au trecut de bariera de 100 mii de km si masina inca duce, ce-i drept vorbind de modelul vechi, de modelul nou, mai toata lumea ii reproseaza motorul, insa in rest nu au fost probleme legate de fiabilitate.

Incerc sa nu ma duc spre masini germane, deoarece in virtutea ultimelor evenimente, mi se pare o loterie foarte mare si scumpa, iar ca modele, mi-as putea permite, fie polo, fie fabia, dar foarte sarace in motor cat si in dotari. As merge sa vizitez in perioada urmatoare un showroom opel sa-mi fac o idee de corsa, respectiv as risca si m-as duce spre un ford fiesta, dar cred ca se indeparteaza de targetul meu.
Cocalar is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -