Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 15-11-15, 13:38   #1
vladon3
 
Join Date: Nov 2015
Posts: 0
Default Sfat achizitionare cielo GPL/ golf 3 TDI

salut prieteni, am venit aici sa va cer ajutorul in speranta ca imi puteti da informatiile de care am nevoie,ideea e urmatoarea ,am un buget de 1200 euro si caut sa-mi achizitionez o masina fiabila,ieftina la piese,consum mic si inmatriculata. initial am tot stat cu ochii dupa golf 3 tdi sau diesel in general, dupa ce am fost si am vazut cateva masini am ajus aproape la concluzia ca nu o sa-mi gasesc la banii astia un golf 3 tdi in stare f buna, mai ales ca si caroserie, intr-adevar e greu sa gasesti o masina din anii '90 fara probleme cu rugina. ca si fiabilitate golful e cap de lista la tot ce m-am gandit eu , dar mai era problema ca dupa aia sa nu pice turbina, ori debitmetrul , ori pompa de injectie, iar eu n-am bani pt ele.. incet incet m-am gandit sa-mi indrept atentia spre un astra F gpl , masini foarte rare.. opel corsa B diesel, iarasi masini rare.. acum ma gandesc serios sa imi caut un cielo pe GPL ca am vazut ca , costul de achizitionare e relativ ok , in jur de 1000 de euro , acum intrebarea mea este, ce parere aveti de alegerea asta ? sa incerc sa mai caut pana dau de un g3 tdi bun sau se merita sa-mi caut un cielo ? am vazut ca la cielo anii variaza intre 99-00 , pana in 2005-2006, adica ani f buni , rugina mai putina , nu foarte exploatate ca si un golf 3..la cielo costul pieselor e mare ? intretinerea cum e ?la ce sa fiu atent , am auzit ca cielo pe gpl la motor de 1.5 nu se rusineaza deloc la consum , ajungi la 10-11 % in oras daca nu si mai mult, care e parerea voastra ? Care ati avut sau aveti, si stiti.
vladon3 is offline   Reply With Quote
Old 27-12-15, 21:58   #2
mario-13

Stage 4
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 175
Default Re: Sfat achizitionare cielo GPL/ golf 3 TDI

Parerea; nu-ti permiti masina!
Vrei masina super buna, dar la bani putini.
Tu ai 1200 de euro si nu ai alti bani sa bagi in masina.Orice masina iei trebuie sa bagi niste bani (revizie, distributie). Nu e masina noua, asa ca mai pica cate una alta cand nu te asptepti.
Ambele masini sunt ok... dar mai bine iei o masina la 500, pastrezi banii pt investitii ulterioare si aia e.
mario-13 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -