Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 01-08-15, 20:05   #1
albertobu

Stock
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 5
Default Sfat: Supernova sau Mazda 323f BA

Salut! M-ar interesa niste pareri, daca se poate de la cineva in cunostinta de cauza, dar accept si alte opinii. Am o Supernova, luata aproape ca scoasa din cutie acum vreo 9 ani. Am avut grija de ea, am schimbat multe, geamuri electrice, ceasuri logan rosu-albastru, planetare noi, caseta directie noua (1 luna)(italieneasca, deci fara prea mare baza in ea la garantie), si altele. La mecanic o duc la orice scartait. Numai ca m-au lasat si tablele. Le mananca rugina grav... Plus noxele (CO2), care nu mai ies la ITP. Ma gandesc asa: Ori sa ma apuc sa bag banii in schimbat aripi si capote, plus vopsit, plus.. nu stiu, ceva catalizator, sonda lambda si ce-o mai trebui, ori sa-mi iau ceva ce mi-a placut de mult, dar am tot amanat ideea. O Mazda 323f BA. E ceva mai veche ca SN, e adevarat, dar am vazut ca multe piese (noi) sunt mai ieftine decat cele de Renault. Nu ma gandesc la ceva mai mult de 2000 de euro, pentru ca nu sunt genul care sa pun pret pe lux, dar vreau sa ma pot baza pe ceea ce am, ca siguranta. Nu sunt fan 200km/h, dar nici cu 40 n-as merge. Am scris cam mult, stiu, dar ...
albertobu is offline   Reply With Quote
Old 03-08-15, 12:21   #2
AnduGTR

Stage 5
 
AnduGTR's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 924
Member of:
[MACS]
[FORD]
Default Re: Sfat: Supernova sau Mazda 323f BA

Am avut SuperNova ca prima masina. N-a fost o masina rea, dar nu pot sa o compar cu un 323F nici in visele ei
Mazda 323f BA vad ca se gasesc destul de multe sub pragul tau de 2000 de euro.
Mai proasta ca SuperNova la tabla nu cred ca poate fi.
In rest: putere mai mare, arata foarte bine pentru o masina in 4 usi, stalpi la usi stiu ca nu are (un plus pe partea de aspect din punctul meu de vedere), si e japoneza. Ma gandesc ca sunt destul de fiabile si Mazdele batranele.
Poate am fost un pic subiectiv pentru ca 323F BA e un model care imi place si mie.
Singura chestie la Mazda e ca trebuie sa fii atent pentru ca e o masina batrana care isi poate arata varsta "bagand" mana in buzunarul tau de la inceput, pentru a o pune pe linia de plutire si ca sa fii sigur de ea.
Dar as alege Mazda sau ORICE alta masina japoneza mai veche in detrimentul Supernovei.
__________________
Real car guys respect other car guys !
AnduGTR is offline   Reply With Quote
Old 03-08-15, 16:37   #3
albertobu

Stock
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 5
Default Re: Sfat: Supernova sau Mazda 323f BA

Multumesc pentru raspuns! M-am gandit si eu ca Mazda, fiind o masina mai veche, poate sa aiba ceva hibe, oricat ti-ar spune proprietarul ca e de buna, numai ca hibe are si a mea, desi schimb la piese pe ea din an in an. Tobele connex tin 2 ani, caseta de directie italieneasca pusa acum 2 ani am schimbat-o iar acum o luna, pentru ca m-a lasat practic de tot, noroc ca in parcare, basculele schimbate acum un an (dupa ce mi s-a rupt un pivot de am ramas cu roata in drum, planetara iesit din cutie, tot uleiul de cutie pe strada), au inceput sa cloncane iar... Noroc ca de cate ori am avut probleme, au fost pe aici, pe langa casa, nu prin tara, pentru ca sincer am bagat-o prin multe hartoape si drumuri forestiere. Am umblat ceva cu ea. Numai ca piesele originale nu prea se mai fac, iar daca gasesc sunt mai scumpe decat la Mazda sau Mercedes sau Audi sau chiar Sandero, Logan... Si tabla e altfel tratata la celelalte. Bieleta de directie Renault pentru Logan e 90 lei, pentru SN e 98 lei, de exemplu. Partea proasta e ca tin la ea.... Numai ca am inceput sa tin si la buzunar.
albertobu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -