Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 20-12-14, 11:09   #1
BFK
 
Join Date: Dec 2014
Posts: 0
Default Sfat achizitie prima masina buget 1500e

Va salut ,va deranjez cu un sfat,as dori sa imi cumpar o masina imatriculata in Romania pana in 1500e ,eu m-am gandit la un vw golf 3, dacia solenza (am observat ca sunt proaste la tabla).As dori sa ma ajutati cu un sfat , la golf am vazut ca au motoare de 1.6 1.8 2.0 care ar fi mai bun.Cat m-ar costa trecerea masinii pe numele meu , Va multumesc
BFK is offline   Reply With Quote
Old 21-12-14, 21:38   #2
jORDyZ0r

Stage 3
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 86
Default Re: Sfat achizitie prima masina buget 1500e

O mica intrebare am si eu... Vrei neaaparat sa ai masina pe numele tau? Daca da, de ce?
Nu inteleg conceptia asta. De ce nu treci masina pe numele unui din parinti? Stiu destui amici care au masinile pe numele lor si ii aud dupa ceva timp ca se plang ca dau o gramada de bani pe asigurare. Ca exemplu, un amic cu un polo din 2011, motor 1.2 plateste pe an 1200 ron asigurarea. Daca era trecut pe numele cuiva mai in varsta ar fi putut plati 200 ron asigurarea.
Sau poti lasa masina pe numele cui este in momentul in care o cumperi. Si cauti sa aibe proprietarul mai in varsta exact din motivul asta.
Ca alt exemplu si aici il dam pe fratemiu. Si-a cumparat o corsa cu motor 1.0 benzina. In carte apare o tipa la vreo 26 de ani si are de platit 600 ron asigurarea pe 6 luni.
Si un ultimul scenariu ar fi sa iti iei ceva inmatriculat pe bulgaria. Nu stiu de ce toti fug de masinile inscrise pe bulgaria. Daca actele sunt OK, nu ai nici cea mai mare teama cu asigurarea, nici in caz de accident ! Iar itp-ul il poti face linistit in tara. Eu am un polo din 95 cu motor 1.6 benzina si am dat 430 ron pe asigurare pe 1 an. Poti avea ghinionul ca cel pe numele cui e inscrisa masina sa mai aibe inca 10 mii de masini si din alea sa faca unele accident. Astfel asigurarea creste pe toate masinile. Dar daca ai cauta bine, poti gasi o masina foarte ok si pe bulgaria. Mai ales la buget redus.
jORDyZ0r is offline   Reply With Quote
Old 21-12-14, 22:12   #3
Rebelul

Stage 2
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 39
Lightbulb Sper sa iti fie de folos

Recomand (cam la ce te-ai incadra).
-AUDI 80 1.9TDI
-Opel Agila (daca iti place)
-Opel Astra G (1.2 sau 1.4 daca gasesti, sau daca nu 1.6 varianta cu 75 sau 85cp deoarece este fiabila si nu consuma ulei ca cele cu 16v).
-Opel Corsa C
-Skoda Fabia (doar la 1.4 de 60 cp sau 68cp te-ai incadra), cele de 60cp sunt de provenienta VW de pe Golf 3, iar cel de 68cp are distributie pe lant si este facut in totalitate de catre Skoda, deci nu stiu cat e de fiabil).
-Suzuki Swift (daca iti place)
-VW PASSAT B4 1.9TDI
-Golf 3 (recomand 1.9tdi) sau 1.6i 75cp (cel mai bun raport consum/performante)
-Golf 4 (cu greu la 1.4 de 75cp) care se misca ca si o corsa 1.0 sau 1.2, fabia 1.4, deci nu este mai submotorizat decat celelalte si merge ok pana in 120km/h (vb din ce am vazut luna trecuta).

Am postat aici masini inmatriculate gasite pana in 2000e, la care ai mai putea negocia sa ajungi la 1500.
Cauta si in anunturi locale sau in piata, sau pe mai multe siteuri de anunturi, nu numai pe A***vit.
Rebelul is offline   Reply With Quote
Old 21-12-14, 22:29   #4
jORDyZ0r

Stage 3
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 86
Default Re: Sfat achizitie prima masina buget 1500e

Recomand si eu cu toata caldura motorul de 1.9 tdi de pe golf. Consuma in jur de 6.5 in oras si 4-5 afara, trage bine si este foarte fiabil. Iarna o sa creasca consumul pe la 8-9 in oras, afara ramane cam tot pe-acolo. Cred ca un 5.5 maxim.
jORDyZ0r is offline   Reply With Quote
Old 22-12-14, 08:13   #5
BFK
 
Join Date: Dec 2014
Posts: 0
Default Re: Sfat achizitie prima masina buget 1500e

Va multumesc pentru raspunsuri.oscilez intre golf 3 1.6 benzina si 1.9 motorina.Motorul 1.6 inteleg ca papa cam 10% in oras fata de motorul 1.9 care ia 5,6 %.mai am o intrebare difera pretul asigurari la aceste doua tipuri de motoare,care ar fi mai accesibil de reparat in caz de defectiuni? va multumesc.
BFK is offline   Reply With Quote
Old 22-12-14, 10:59   #6
jORDyZ0r

Stage 3
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 86
Default Re: Sfat achizitie prima masina buget 1500e

Pe RO difera pretul destul de mult la asigurare, fiind mai scumpa la 1.9. In caz de defectiune e mai scump diesel-ul din nou dar este mai fiabil.
De ce nu te orientezi spre un polo cu motor 1.3-1.4? Am.avut un polo cu motor 1.3 si e foarte ok. Consum cam cat tdi-ul de 1.9, taxe mai mici, intretinere ieftina.
Daca te tenteaza polo am unul de 1.6 dar te anunt ca papa cam mult, undeva la 8-9 in oras, un 10 chiar acum iarna.

Last edited by jORDyZ0r; 22-12-14 at 11:09.
jORDyZ0r is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -