Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 12-11-14, 00:10   #1
matzu_miau

Stage 3
 
matzu_miau's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Posts: 89
Member of:
[2 Roti]
[BMW]
Default SUV Hidramat !

Prima mea varianta este un Range Rover de prin 2008 e singura masina pentru care s-ar mai putea pune 5000 de euro ! A doua varianta este Jeep Grand Cherokee 2007 ! Apoi restul care ar fi ? Pentru ori ce alta masina se impune suma de 10000 de euro doar pentru range se mai pot pune 5000 ! Sa fie SUV nu masina mica cu pretentii de jeep gen X1....
__________________
Sunt pe un forum auto, nu intr-un examen la scoala, d'aia am greseli gramaticale !

E36 Cabrio - matzu mau
matzu_miau is offline   Reply With Quote
Old 12-11-14, 15:30   #2
Rebelul

Stage 2
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 39
Thumbs down Re: SUV Hidramat !

Numai titlul ,,suv hidramat" releva ce fel de posesor o sa fi si ca o sa te alaturi celorlalti hidramati cu suvuri prin oras.

Poti pur si simplu sa dai un search si vezi ce gasesti. De unde sa stiu eu ca pt ML sau X5 nu ai da 15.000 ?
Rebelul is offline   Reply With Quote
Old 15-11-14, 01:11   #3
matzu_miau

Stage 3
 
matzu_miau's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Posts: 89
Member of:
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: SUV Hidramat !

Quote:
Originally Posted by Rebelul View Post
Numai titlul ,,suv hidramat" releva ce fel de posesor o sa fi si ca o sa te alaturi celorlalti hidramati cu suvuri prin oras.

Poti pur si simplu sa dai un search si vezi ce gasesti. De unde sa stiu eu ca pt ML sau X5 nu ai da 15.000 ?
Esti cam frustrat prietene ! Intr-un oras ca Bucuresti sincer prefer una hidramata din punct de vedere al cutiei pe care o f#$@ de i sar capacele....in ore de varf si crede-ma ca dupa ce conduci zi de zi la un moment dat te saturi de schimbat viteze ajungi si noaptea in pat sa le schimbi... Am 2 masini manuale si o a 3-a in restaurare deci nu sunt asa pilaf in ale ambreiajului daca aici bati ! O masina family inseamna cat mai mult confort.....
matzu_miau is offline   Reply With Quote
Old 15-11-14, 01:36   #4
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: SUV Hidramat !

Colegul probabil are traume cu "smekeri cu gipane" si de aici i se trage aversiunea fata de SUV-uri. Cred ca atunci cand se gandeste la SUV-uri, isi imagineaza un tigan intr-un X6 sau Q7 din care rasuna tot taraful.
Pentru familie si eu mi-as lua un "gip hidramat"...pentru ca te simti in siguranta, te scoate din multe situatii neprevazute, si ai spatiu o groaza. Si pe bune acum...cine dracu sta sa schimbe viteze intr-un SUV de familie... Ai si ce "placere a condusului sa simti la ora 4 cand prinzi un semfor de 4 ori si freci 1a si a 2a pana iti vine rau.

In trafic nu vad care este problema cu marimea...Ca oricum nu faci slalom printre masini, tot stai la coada, tot acelasi loc de parcare il ocupa, si uneori garda la sol mai inalta face dintr-o bordura inalta un loc de parcare.
Eu de exemplu, cu golful, uneori ating cu bara cand cobor dp bordura pe Splaiul Unirii...

Sa iti recomand o masina, habar nu am, ca nu ma pricep la masini mari...dar mi se pare prosteasca aversiunea asta fata de "gipane"
JDV is offline   Reply With Quote
Old 15-11-14, 08:45   #5
lovenady

Stage 5
 
lovenady's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 593
Default Re: SUV Hidramat !

Vw touareg , land rover discovery , Chevy Captiva ,Nissan Pathfinder, Kia Sorento , Mitsubishi outlander , Hyundai Santa fe ,BMW X5, volvo xc90 ,

dintre toate astea eu ti-as recomanda santa fe-ul il gasesti la un 2007 2008 ,arata si binisor , motor de 2.2 diesel si am auzit ca au fost fiabile
__________________
http://clienti.b-zone.ro/aff.php?aff=2454
NOUL MIX FACUT DE MN PT IUBITORII DE MASINI
https://www.youtube.com/watch?v=Y8dy2S9VK0Y
NEW NEW MIX BY DJ 4VTUNING (EU)
https://www.youtube.com/watch?v=CTgldfmtOLs

Like la pagina mea de facebook:https://www.facebook.com/LiviuDesign03
New mix pe canalul meu de youtube ,numai bun de ascultat in masina
https://www.youtube.com/watch?v=m9FEaNRvwTY
lovenady is offline   Reply With Quote
Old 15-11-14, 10:25   #6
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: SUV Hidramat !

Range Rover este o masina scumpa ca intretinere, cel mai mare avantaj este ca se poate inscrie ca utilitara si impozitul este mic. Se conduce destul de usor, destul de usor de manevrat in Bucuresti, dar aiurea ca pozitie. Daca a mers cineva cu o basculanta cam asa e si in Range, stai pe canapea si ai un geam in fata, acceleratie ioc, zgomot interior destul pentru asa pretentii, in schimb are o magine destul de puternica. Cu 15.000e pt Range si daca nu ai si buget bun dupa ce o iei, mai bine lasa, cauciucuri scumpe, distributie scumpa si complicata, rulmenti scumpi. De exemplu doi rulmenti fata la reprezentanta cu tot cu manopera 2600lei si uneori preturile la service de cartier sunt mai mari ca in reprezentanta, evident de ce. E bine sa te interesezi la ce te inhami, sa nu ai un soc cand ii schimbi ceva.
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 17-11-14, 17:24   #7
matzu_miau

Stage 3
 
matzu_miau's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Posts: 89
Member of:
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: SUV Hidramat !

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Colegul probabil are traume cu "smekeri cu gipane" si de aici i se trage aversiunea fata de SUV-uri. Cred ca atunci cand se gandeste la SUV-uri, isi imagineaza un tigan intr-un X6 sau Q7 din care rasuna tot taraful.
Pentru familie si eu mi-as lua un "gip hidramat"...pentru ca te simti in siguranta, te scoate din multe situatii neprevazute, si ai spatiu o groaza. Si pe bune acum...cine dracu sta sa schimbe viteze intr-un SUV de familie... Ai si ce "placere a condusului sa simti la ora 4 cand prinzi un semfor de 4 ori si freci 1a si a 2a pana iti vine rau.

In trafic nu vad care este problema cu marimea...Ca oricum nu faci slalom printre masini, tot stai la coada, tot acelasi loc de parcare il ocupa, si uneori garda la sol mai inalta face dintr-o bordura inalta un loc de parcare.
Eu de exemplu, cu golful, uneori ating cu bara cand cobor dp bordura pe Splaiul Unirii...

Sa iti recomand o masina, habar nu am, ca nu ma pricep la masini mari...dar mi se pare prosteasca aversiunea asta fata de "gipane"
Avem acelasi punct de vedere sincer primul lucru la care ma gandesc cand spun SUV este siguranta apoi confort ca de aceea e family car... Sa speram ca, colegu a trecut peste asta....

Quote:
Originally Posted by lovenady View Post
Vw touareg , land rover discovery , Chevy Captiva ,Nissan Pathfinder, Kia Sorento , Mitsubishi outlander , Hyundai Santa fe ,BMW X5, volvo xc90 ,

dintre toate astea eu ti-as recomanda santa fe-ul il gasesti la un 2007 2008 ,arata si binisor , motor de 2.2 diesel si am auzit ca au fost fiabile
Ai mei au avut un hyundai i30 nu stiu ce au facut cei de la hyundai cu santa fe-ul insa am vazut ce a iesit din i30 ( ai mei parinti au fost multumiti de masina ) eu probabil sunt mai ciufut iar cand vine vorba de revizii no comm !

Quote:
Originally Posted by ekofresh View Post
Range Rover este o masina scumpa ca intretinere, cel mai mare avantaj este ca se poate inscrie ca utilitara si impozitul este mic. Se conduce destul de usor, destul de usor de manevrat in Bucuresti, dar aiurea ca pozitie. Daca a mers cineva cu o basculanta cam asa e si in Range, stai pe canapea si ai un geam in fata, acceleratie ioc, zgomot interior destul pentru asa pretentii, in schimb are o magine destul de puternica. Cu 15.000e pt Range si daca nu ai si buget bun dupa ce o iei, mai bine lasa, cauciucuri scumpe, distributie scumpa si complicata, rulmenti scumpi. De exemplu doi rulmenti fata la reprezentanta cu tot cu manopera 2600lei si uneori preturile la service de cartier sunt mai mari ca in reprezentanta, evident de ce. E bine sa te interesezi la ce te inhami, sa nu ai un soc cand ii schimbi ceva.
Masina mare piese mari preturi mari nu aveam la ce sa ma astept din aprtea Range-ului.... Cred ca alternativa o sa fie un Jeep Grand Cherokee sau un Tuareg dar vreau sa aiba si ceva forta santa fe-ul are 180hp din cate imi amintesc stiu ca avea un coleg de munca unul si chiar am mers cu el in masina aceea tragea destul de binisor...Sa ma interesez de service de putere de probleme la cherokee si va spun ce am decis !

Range Rover clar nu mai intra in discutie desi e masina visurilor mele inca nu mi-o pot permite ca si intretinere pentru ca sunt la start si am altele de facut ! Daca nici cherokee nu se pupa cu cerintele o sa raman la Touareg !
matzu_miau is offline   Reply With Quote
Old 18-11-14, 11:13   #8
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: SUV Hidramat !

Hyundai face masin ok de mult timp dar in Ro si nu numai se uita lumea stramb, spiritul de turma functioneaza.

Am zis o data ca nu stiu pe nimeni cu probleme cu hyundai dar mi-am adus aminte ca am un prieten cu un santafe VECHI cu probleme dar a fost vina lui pentru ca semnele erau dinainte sa o cumpere si tot a cumparat-o.

La astea mai noi stiu am mai citit de ceva probleme cu ambriajele mecanice, dar nu stiu pe nimeni personal, prima mea masina a fost hyundai, propietarul o are si acum la 6 ani dupa ce i-am vandut-o si respectiv apropae 14 ai ei.

Si eu ma tot gandesc la ceva de genul dar nu-si face loc pe lista de prioritati
Lista mea include Mitsubishi ASX sau outlander, Hyundai si X3 deoarece X5 costa destul de mult sa il ai.
Nu mi-am facut temele cu nici un model inafara de X3 unde doar am facut up-date-uri de la seria 3, apropo credca modelele cu 177/183CP au probleme cu lantul pana la anul de fabricatie 2010, nu stiu sigur.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -