Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 12-08-14, 10:27   #1
redyftw
 
Join Date: Aug 2014
Posts: 0
Default Prima masina

Salut,
Ma numesc Cosmin si curand fac 18 ani, o data cu varsta vine si examenul auto ( pe care chiar imi doresc sa-l "iau", deci "muncesc" pentru a-l obtine ).
Stiind ca aceasta este cea mai buna comunitate in materie de masini, mi-am zis sa va cer sfatul. As dori sa-mi achizitionez o masina, nu foarte scumpa, pret mediu, dar care sa fie avantajoasa pentru un incepator. Nu caut masini de curse, nici de fite, ci o masina decenta cu care poti sa mergi linistit. Initial m-am gandit sa iau Opel, piesele nu sunt foarte scumpe si nu trebuie sa umblu prin service-uri sa-i schimbi 2-3 piese. Vreau parerile voastre legate de ce masina ar trebui sa-mi iau ca incepator. Nu am un buget fix, in jur de 2000-3000 de euro. ( nu vreau o masina de 10.000 de euro pe care s-o ating din greseala si sa platesc cateva de milioane bune ptr. reparatii, doar ceva de inceput pentru primii 1-2-3 ani ).
O zi buna si multumesc anticipat!
redyftw is offline   Reply With Quote
Old 12-08-14, 10:38   #2
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Prima masina

seat leon 1m
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 13-08-14, 10:52   #3
Aylee

Stage 1
 
Join Date: Aug 2014
Posts: 13
Default Re: Prima masina

Daca stai la tara dacia 1310. O iei cu 2,000 de lei una buna fara caterinca si faci ce vrei cu ea, fazele cu reparatu cu o sarma si un patent sunt adevarate. Daca vrei ceva mai bun, Golf 3, piese foarte ieftine, Polo 1.4 din 96, piesele super ieftine. In general orienteaza-te dupa care masini vezi foarte des, asa iti dai seama daca gasesti piese relativ ieftine.

Faza cu Dacia 1310 n-am spus la misto. Nanul meu, are o Dacia 1310 din 2006, nimic n-a schimbat la ea decat consumabilele care oricum la schimbi la orice masina, n-a fost in viata lui service cu dacia aia.

Last edited by Aylee; 13-08-14 at 10:58.
Aylee is offline   Reply With Quote
Old 13-08-14, 12:12   #4
AnduGTR

Stage 5
 
AnduGTR's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 924
Member of:
[MACS]
[FORD]
Default Re: Prima masina

Salut. Nu ai specificat unde folosesti masina mai mult: urban sau extraurban. Fiind incepator, probabil ca nu prea o sa te dai jos din ea mai ales la inceput. Golf 3 e o masina destul de batranica iar daca tu spui ca ai 2-3000 de euro ai putea sa te uiti si la altceva. Polo 6N2 s-ar incadra in bugetul tau, la fel si Corsa, si ai avea optiunile de bun simt pe ea, taxe mici, dar si motoare mici, salbute la putere (daca nu ai nimic cu masinile de clasa mica). Da mai multe detalii despre ce vrei de la o masina: cam cat ai de gand sa circuli, pe an, cam ce buget lunar ai pregatiti pentru ea ca intretinere si reparatii etc. Cu 3000 de euro (in care intra si taxe de inscriere) daca nu ai pretentii prea mari iti poti alege o masina chiar decenta.
__________________
Real car guys respect other car guys !
AnduGTR is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -