Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 13-05-07, 21:55   #1
OT-34-WAY

Stage 5
 
OT-34-WAY's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,096
Default BMW 328i sau Bertone Turbo?

am de ales intre un 328i e46 si bertone turbo, aceiasi bani, aceiasi CP, doar ca bmw-ul e din 99, e deja inscris la noi, e full option dar cam neingrijit, iar km sunt cam dubiosi, plus ca a fost si atinsa usor cam peste tot, nu lovita tare, si un astra bertone turbo an mai nou....

bmw-ul imi place pt tractiunea spate si cuplu mai mare-275, suta sub 7 sec din ce am citit pe review-uri, are piele, xenoane, navigatie....

opel-ul in schimb arata mai bine, coupe, fara rame la geamuri, potential mai mare de tuning exterior, posibilitate de blowoff cu sunetul ala demential..., dar nu are prestanta unui bmw, iar motorizarea turbo la opel cam sucks din cate am auzit...

astept pareri si de la voi.
si mai e un factor, cand va fi sa ma satur de ea, pe care o vand mai repede si fara pierdere mare?
__________________
Sari prin obiectiv ca sa ajungi in lumea filmelor
OT-34-WAY is offline   Reply With Quote
Old 13-05-07, 22:13   #2
staticx

Stage 3
 
staticx's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 140
Default Re: BMW 328i sau Bertone Turbo?

pai opel..daca zici ca bmw nu pre ae in stare asa buna..desi bmw> opel tot timpu
staticx is offline   Reply With Quote
Old 13-05-07, 22:48   #3
cauciucurixxl

Stage 5
 
cauciucurixxl's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,167
Default Re: BMW 328i sau Bertone Turbo?

cum adica neingrijit bmwu? neingirjit la exterior? sau la motor ,articulatii...?
tie care iti place mai mult? ai fost cu amandoua? care ti-o placut mai mult sa o conduci?

PS..cred ca mai usor vinzi bmwu
__________________
ex: Bmw 325d e36 m-pack
Bmw 530d e39 m-pack
now: Bmw 320is e30
Bmw 318i e30 cabrio
Porsche Carrera 911 cabrio

WWW.CAUCIUCURIXXL.RO
cauciucurixxl is offline   Reply With Quote
Old 13-05-07, 22:51   #4
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default Re: BMW 328i sau Bertone Turbo?

sincer sa fiu eu unul as alege Astra Bertone , e mai putin comun decat BMW`ul , arata mai bine , si cred eu ca acel motor turbo se preteaza mai bine la tuning (daca nu vrei sa arunci foarte multi bani in motor)....
Si in plus daca ai spus ca BMW e cam "aranjat" la tablarie...si km dubiosi....nu cred ca as mai sta pe ganduri...Bafta multa si sa ne tii la curent .
__________________
2009 Audi A4
Cosmin255 is offline   Reply With Quote
Old 13-05-07, 22:55   #5
BMWfan

Stage 5
 
BMWfan's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,147
Member of:
[Crazy Drivers]
[Virtual Tuning]
Default Re: BMW 328i sau Bertone Turbo?

daca a trecut prin mai multe maini deja si BMW e si mai vechi cred ca la sfarsit mai repede vinzi opelul,tocmai de aceea cumpara BMW
BMWfan is offline   Reply With Quote
Old 14-05-07, 00:17   #6
OT-34-WAY

Stage 5
 
OT-34-WAY's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,096
Default Re: BMW 328i sau Bertone Turbo?

Quote:
Originally Posted by noname! View Post
cum adica neingrijit bmwu? neingirjit la exterior? sau la motor ,articulatii...?
tie care iti place mai mult? ai fost cu amandoua? care ti-o placut mai mult sa o conduci?

PS..cred ca mai usor vinzi bmwu
are lufturile inegale la aripi fata si capota, si aripa spate stanga e indoita pe dedesubt, ca si cand ar fi avut roti mai mari si ar fi frecat si ar fi scos-o spre afara, l-am intrebat pe om daca a avut alte roti, si neintelegand motivul intrebarii a zis ca nu... deci cred ca tot lovitura.
articulatiile si motorul, impecabile, dar nu merge inchiderea, displayu de la navigatie e ars, acul de la benzina sta muuult peste maxim.. nu ca ar fi chestii majore, dar asta arata ca proprietarul nu a ingrijit-o, caci altfel s-ar fi ocupat sa remedieze astea, plus ca nici placute nu avea- bec aprins, nici cauciucuri, ceea ce m-a facut sa cred ca masina are multe piese care asteapta sa fie schimbate, si nu prea vreau sa fiu eu cel care o va face

astept pareri in continuare
OT-34-WAY is offline   Reply With Quote
Old 14-05-07, 01:41   #7
Alex-Rahova

Stage 5
 
Alex-Rahova's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 874
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: BMW 328i sau Bertone Turbo?

E 46 de care spui tu e cumva alb cu plafon capota portbagaj negre?
Alex-Rahova is offline   Reply With Quote
Old 14-05-07, 02:05   #8
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: BMW 328i sau Bertone Turbo?

Quote:
Originally Posted by OT-34-WAY View Post
are lufturile inegale la aripi fata si capota, si aripa spate stanga e indoita pe dedesubt, ca si cand ar fi avut roti mai mari si ar fi frecat si ar fi scos-o spre afara, l-am intrebat pe om daca a avut alte roti, si neintelegand motivul intrebarii a zis ca nu... deci cred ca tot lovitura.
articulatiile si motorul, impecabile, dar nu merge inchiderea, displayu de la navigatie e ars, acul de la benzina sta muuult peste maxim.. nu ca ar fi chestii majore, dar asta arata ca proprietarul nu a ingrijit-o, caci altfel s-ar fi ocupat sa remedieze astea, plus ca nici placute nu avea- bec aprins, nici cauciucuri, ceea ce m-a facut sa cred ca masina are multe piese care asteapta sa fie schimbate, si nu prea vreau sa fiu eu cel care o va face

astept pareri in continuare
dc mai ai indoieli..
ce scrii tu mai sus imi spune k iti doresti bmw-ul dar ti-e frica sa il cumperi deoarece RATIUNEA ITI SPUNE K O SA TE COSTE PREA MULTI BANI SA IL TII SI ESTE FOARTE POSIBIL SA BAGI SI MAI MULTI BANI IN EL SA IL REPARI..
cauta ALT bmw sau ia opelu
sebaaa is offline   Reply With Quote
Old 14-05-07, 11:12   #9
OT-34-WAY

Stage 5
 
OT-34-WAY's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,096
Default Re: BMW 328i sau Bertone Turbo?

Quote:
Originally Posted by sebaaa View Post
dc mai ai indoieli..
ce scrii tu mai sus imi spune k iti doresti bmw-ul dar ti-e frica sa il cumperi deoarece RATIUNEA ITI SPUNE K O SA TE COSTE PREA MULTI BANI SA IL TII SI ESTE FOARTE POSIBIL SA BAGI SI MAI MULTI BANI IN EL SA IL REPARI..
cauta ALT bmw sau ia opelu
ai perfecta dreptate, mersi
OT-34-WAY is offline   Reply With Quote
Old 14-05-07, 11:13   #10
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: BMW 328i sau Bertone Turbo?

din cite enumeri tu mai bine cauta alta masina ca acel bmw din cite spui tu se pare ca este foarte marew uzura pe el asa ca renunta .iatui gindul de la el

cum[para astra turbo prinde mai bine
daca este si anul mai bun nemaipomenit
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 14-05-07, 12:12   #11
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Smile Re: BMW 328i sau Bertone Turbo?

la un bmw neingrijit o sa te coste mult ca sa-l pui pe picioare.asa ca....ori alt bmw ori opelul

plus ca te va costa mai putin impozitul
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 14-05-07, 13:35   #12
OT-34-WAY

Stage 5
 
OT-34-WAY's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,096
Default Re: BMW 328i sau Bertone Turbo?

asta cu impozitul nu o bagasem la calcul dar se pare ca la bmw e 840 ron, iar la opel doar 150 ron, deci vreo 200 de euro diferenta, e si asta o treaba, iar 328 cred ca consuma si mai mult... pe computer arata 17.4 cand am condus-o, iar dupa cateva demaraje crescuse pe la 18.2

acu va intreb altceva, despre motorul ala de 2.0 turbo ce ati auzit? eu stiu vreo 3 cazuri de pistoane topite..... de aia se si vand ieftine pe aici pe la noi (cea visinie de exemplu), dar acum ma gandesc ca ele se pot topi si daca ii mai faci o remapare ori altceva pe la motor, fara sa iti dea prin cap ca unele piese nu vor rezista.
eu daca imi iau bertone turbo, am de gand sa ii pun doar supapa aia blowoff, si pt sunet, nu pt altceva.... ca oricum nu prea stiu ce face

Last edited by OT-34-WAY; 14-05-07 at 13:40.
OT-34-WAY is offline   Reply With Quote
Old 14-05-07, 18:22   #13
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: BMW 328i sau Bertone Turbo?

Quote:
Originally Posted by OT-34-WAY View Post
are lufturile inegale la aripi fata si capota, si aripa spate stanga e indoita pe dedesubt, ca si cand ar fi avut roti mai mari si ar fi frecat si ar fi scos-o spre afara, l-am intrebat pe om daca a avut alte roti, si neintelegand motivul intrebarii a zis ca nu... deci cred ca tot lovitura.
articulatiile si motorul, impecabile, dar nu merge inchiderea, displayu de la navigatie e ars, acul de la benzina sta muuult peste maxim.. nu ca ar fi chestii majore, dar asta arata ca proprietarul nu a ingrijit-o, caci altfel s-ar fi ocupat sa remedieze astea, plus ca nici placute nu avea- bec aprins, nici cauciucuri, ceea ce m-a facut sa cred ca masina are multe piese care asteapta sa fie schimbate, si nu prea vreau sa fiu eu cel care o va face

astept pareri in continuare
si astea sunt chestiile pe care le-ai vazut.. cine stie cate pot sa mai apara... eu zic ca masina aia o sa te coste mult mai mult in timp...

daca astra e bine intretinuta si e si dotata si mai e si motorizarea turbo... eu zic sa sari pe ea... sunt cativa posesori de bertone turbo (de exemplu) dar nu prea am vazut pe nimeni sa se planga... mai intreaba eventual pe acolo pe la opel daca ai nelamuriri...
a si ar mai fi si faza cu consumul piesele de schimb si alte chestii care sunt clar mult mai ieftine la opel...
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 15-05-07, 14:37   #14
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: BMW 328i sau Bertone Turbo?

bertoneeeeeeeeeeeeeeeeeee
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 15-05-07, 21:38   #15
Bogdan YBR
Opel Driver

Stage 5
 
Bogdan YBR's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,066
Member of:
[Opel]
Default Re: BMW 328i sau Bertone Turbo?

si yo iau in calcul sa-mi achizitionez un bertone si m-am gandit la toate chestiile. am ajuns la opel ca imi place mult de tot are potential mare de tuning si cel mai important e ieftin la intretinere. bafta la achizitionare si ce-o fi sa fie bun si sa o stapanesti fata incidente
__________________
EX : DAEWOO CIELO '97 1.5 OHC 8 v B 10 YBR
PRESENT : OPEL ASTRA '04 1.7 CDTI B 05 WRB
PRESENT : VOLVO S60 '03 D5 2xx HP B 20 YTD

Come to the DDark side..... We have cookies!
Bogdan YBR is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -