Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 26-01-14, 23:14   #1
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Honda CRX Del Sol

De dragul discutiei (pentru ca momentan este numai la nivel de idee)

Ce parere aveti despre aceasta masina?
La ce bani se gaseste una in toate mintile acum ? (modelul cu 125cp ,cel de 160 se gaseste rar din cate am inteles)
Cum este tinuta de drum a unei masini de 20 de ani? Este cat de cat comfortabila?
Ce alta masina din clasa ei se gaseste la un pret apropiat?

Revin cu intrebari,momentan doar pe astea le am in cap
__________________
param pam pam
apache is offline   Reply With Quote
Old 27-01-14, 08:40   #2
TheWizz87

Stage 3
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 75
Thumbs up Re: Honda CRX Del Sol

Salut ,

Depinde ce mai exact doresti de la masina (confort ,consum ,fiabilitate ,etc).Eu am cautat timp de 1 an si jumatate acest model si in final am gasit unul (125 CP),nu a fost tocmai ieftin ,dar na mi-am dorit o targa si sincer imi aduce mereu zambetul pe buze de cate ori ma urc la volan...din punctul meu de vedere este just for fun,cruising.

Sa nu uitam ca este o masina sport ,tinuta de drum pe una stock - confortabila ,chiar daca simti ca stai pe asfalt fiind joasa ,iar pe una modificata,depinde cat de mult "te joci" cu ce adaugi pe ea ,jante,suspensii sport,bari rigidizare,etc.

Din pct de vedere tehnic in momentul de fata depinde cat de multa grija a avut cel dinaintea ta ,piesele sunt ieftine si se gasesc usor ,atat noi (poti iesi ieftin facand group-buy cu baietii) dar gasesti si SH - se potrivesc si de la EG,EJ,EK.

Consum...intram intr-un subiect delicat(in general vorbind) ,sa nu fac reclama proasta dar depinde si de la ce brand alimentezi!mie personal imi consuma cam 8% prin Bucuresti ,ce m-a uimit a fost ca intr-o zi eram pe rosul cu ea si am alimentat 50 lei~8,33litri ,km parcursi 108 numarati pana sa se aprinda iar martorul, in plus am mers sportiv.

Strict parerea mea:
+
*cel mai important!NU MA SATUR DE EA ;
*are un design foarte reusit ,atrage multe priviri si dupa 20 ani ;
*sistemul de deshidere lunetei spate - util si ingenios ;
*un mare + pentru sistemul de capotare (trans-top) - superb ;
*portbagaj - pentru capotare manuala ,spatiu mai mult decat suficient (depinde si de persoana feminina din dreapta ta ) ;
*consum mic pentru performantele pe care le are - depinde de stilul de condus ;
...

-
*vizibilitate - scazuta pentru persoanele sub 1.70 inaltime (noroc ca ii am ),lipsa de vizibilitatea apare mai mult la mers in marsarier) ;
*probleme cu rugina apar in special aripile spate,praguri ,dar si capota (la sistemul de inchidere) ;
*adaug si un minus la sistemul trans-top pentru ca uneori mai "uita" sa functioneze corect ;
*portbagaj injumatatit in varianta trans-top;

Ma opresc aici cu acest scurt review ,iar parerea mea este sa conduci una si apoi sa iei decizia ,sunt cateva si in Cluj ,dar mai multe au baietii in Timisoara ,poate ne vor impartasi si ei din experienta.

Numai bine,

Last edited by TheWizz87; 27-01-14 at 09:07.
TheWizz87 is offline   Reply With Quote
Old 27-01-14, 21:59   #3
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Honda CRX Del Sol

nu ma asteptam la un raspuns atat de detaliat merci fain pentru timpul alocat. totusi,ca si tinuta de drum cu ce masina din cele cu care ai fost tu o poti compara? insonorizarea cum e? daca mergi linistit cu ea te poti intelege in masina cu cel de langa tine? la ce viteza de croaziera se sinte masina cel mai bine? intreb deoarece am mai fost zilele astea cu un opel astra din 94 si efectiv ma simteam ca in caruta. nu era din cauza ca masina nu era ingrijita...dar pur si simplu siteam ca nimic din a conduce acea masina nu iti creeaza placere. stiu ca par un pic copilaresti intrebarile mele dar nu cred ca m-am plimbat cu mai mult de 2 sau 3 masini mai vechi de 2000. scuze pentru eventualele greseli de scriere,..sunt de pe telefon
apache is offline   Reply With Quote
Old 27-01-14, 23:12   #4
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default Re: Honda CRX Del Sol

Ca tinuta de drum sta foarte bine , Avem pe sectiunea Honda un Del Sol care a castigat etape de Rally Sprint . Cam orice Honda din anii aia sta fara greseala pe drum . Cu motoarele D16 (alea de 125 cp ) tre sa fii atent la consumul de ulei in VTEC. Sunt multe foarte chinuite la viata lor si e cam greu sa gasesti unul in stare buna . Daca vrei alternativa eu ti-as recomanda Prelude cu toate ca consuma un pic mai mult si sunt taxe mai mari . Eu zic ca arata mai frumos , ai 4 locuri si merge cam la fel de tare.

Last edited by !41!; 27-01-14 at 23:16.
!41! is offline   Reply With Quote
Old 28-01-14, 10:42   #5
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Honda CRX Del Sol

Quote:
Originally Posted by !41! View Post
Ca tinuta de drum sta foarte bine , Avem pe sectiunea Honda un Del Sol care a castigat etape de Rally Sprint . Cam orice Honda din anii aia sta fara greseala pe drum . Cu motoarele D16 (alea de 125 cp ) tre sa fii atent la consumul de ulei in VTEC. Sunt multe foarte chinuite la viata lor si e cam greu sa gasesti unul in stare buna . Daca vrei alternativa eu ti-as recomanda Prelude cu toate ca consuma un pic mai mult si sunt taxe mai mari . Eu zic ca arata mai frumos , ai 4 locuri si merge cam la fel de tare.
Da da ,frumos tare si prelude-ul ...dar mi s-a pus pata pe del sol si nu mai am scapare
apache is offline   Reply With Quote
Old 28-01-14, 13:13   #6
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default Re: Honda CRX Del Sol

Quote:
Originally Posted by apache View Post
Da da ,frumos tare si prelude-ul ...dar mi s-a pus pata pe del sol si nu mai am scapare
Atunci ia-l nu mai sta pe ganduri. O Honda intretinuta merge foarte multi ani fara sa-i faci nimic. La performante si tinuta de drum nu gasesti nimic comparabil din concurenta .Totul e sa ai grija cu rugina si consumul de ulei cand o iei.Succes!
!41! is offline   Reply With Quote
Old 28-01-14, 16:26   #7
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Honda CRX Del Sol

Quote:
Originally Posted by !41! View Post
Atunci ia-l nu mai sta pe ganduri. O Honda intretinuta merge foarte multi ani fara sa-i faci nimic. La performante si tinuta de drum nu gasesti nimic comparabil din concurenta .Totul e sa ai grija cu rugina si consumul de ulei cand o iei.Succes!
In caz ca nu iti aduci aminte de mine ,uita-te pe topicul s2000 vs z4 (se numea din greseala s2000 vs m3) ...stiu cu ce se mananca o honda . De altfel am avut in perioada 2009-2010 un Accord.

Mersi de raspunsuri. Astept si alte pareri (sper sa primesc)
apache is offline   Reply With Quote
Old 28-01-14, 19:19   #8
TheWizz87

Stage 3
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 75
Default Re: Honda CRX Del Sol

Quote:
Originally Posted by !41! View Post
Atunci ia-l nu mai sta pe ganduri. O Honda intretinuta merge foarte multi ani fara sa-i faci nimic. La performante si tinuta de drum nu gasesti nimic comparabil din concurenta .Totul e sa ai grija cu rugina si consumul de ulei cand o iei.Succes!
Cam toate modele Honda mai ales cele din perioada '92-'98 (EG,EK,EJ) "mananca" un pic ulei in VTEC ,dar gandeste-te ca nu treci de pragul de 4.000 rpm in fiecare km ,eu dupa ce am facut schimbul de ulei (masina mea este din '96) am mers cu el cam 8.000-9.000km si tot mai aveam in baie cam 2L si ceva ,adica pe joja cam un pic sub jumatate.

Oricum sa iei in vedere si sfaturile lui !41! (apropo frumos Prelude ,dementiala evacuarea ,speram sa veniti si voi baieti la nationala 2013 ,dar poate anul asta) ;parerea mea Apache este sa o cumperi din tara ,sunt cateva intretinute in Bucuresti ,Timisoara .
Merita documentat.
TheWizz87 is offline   Reply With Quote
Old 28-01-14, 22:50   #9
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default Re: Honda CRX Del Sol

Quote:
Originally Posted by TheWizz87 View Post

Oricum sa iei in vedere si sfaturile lui !41! (apropo frumos Prelude ,dementiala evacuarea ,speram sa veniti si voi baieti la nationala 2013 ,dar poate anul asta) ;parerea mea Apache este sa o cumperi din tara ,sunt cateva intretinute in Bucuresti ,Timisoara .
Merita documentat.
Merci. Nu prea sunt fascinati cei de la nationala de masinile vechi. Poate facem una oldschool candva Totusi daca se tine undeva in drumul spre mare si am liber in perioada aia m-as duce .
!41! is offline   Reply With Quote
Old 28-01-14, 23:05   #10
TheWizz87

Stage 3
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 75
Default Re: Honda CRX Del Sol

Pot sa spun ca te inseli ,chiar au fost multe Honda oldschool la nationala
si mai mult de atat ,toti Hondarii suntem prieteni unii cu altii ,nu conteaza modelul sau anul de fabricatie
https://www.youtube.com/watch?v=6w3avYFQxDQ,cred ca l-ai vazut deja

E pacat sa nu veniti si voi ,baietii din vestul tarii ,doar impartim aceeasi pasiune.So ,join us!

Scuze de off topic Apache ,de fapt te asteptam si pe tine cu o Honda la nationala.

Last edited by TheWizz87; 28-01-14 at 23:08.
TheWizz87 is offline   Reply With Quote
Old 28-01-14, 23:53   #11
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Honda CRX Del Sol

Quote:
Originally Posted by TheWizz87 View Post
Pot sa spun ca te inseli ,chiar au fost multe Honda oldschool la nationala
si mai mult de atat ,toti Hondarii suntem prieteni unii cu altii ,nu conteaza modelul sau anul de fabricatie
https://www.youtube.com/watch?v=6w3avYFQxDQ,cred ca l-ai vazut deja

E pacat sa nu veniti si voi ,baietii din vestul tarii ,doar impartim aceeasi pasiune.So ,join us!

Scuze de off topic Apache ,de fapt te asteptam si pe tine cu o Honda la nationala.
Daca am avut-o dar am dat-o ma mai pot considera Hondar?

Ma rog, fu' masina familiei ,dar eram cocotat toata ziua in ea .

Apropo,am stat 1 an in Cluj dar sunt Brasovean si locuiesc in Brasov. Doar ca am modificat in perioada aia si asa a ramas
apache is offline   Reply With Quote
Old 29-01-14, 00:04   #12
TheWizz87

Stage 3
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 75
Default Re: Honda CRX Del Sol

Conteaza pasiunea pentru Honda,chiar daca nu esti inca posesor...
Revenind la subiect ,uite masina lui Theo (nu fac reclama ,personal nu ma cunoaste) ,dar este o masina intretinuta .
http://honda.anunturi-auto.4tuning.r...-12456691.html
TheWizz87 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -