Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 17-11-13, 14:18   #1
KeMS

Stage 2
 
KeMS's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 30
Cool Golf 5 1.9Tdi sau Bmw 320d

Salut 4tuning,cum spune si titlu vreau sa stiu ce diferente de pret la intretinere au cele doua masini: Golf 5 1.9Tdi sau Bmw 320d,Consumul/fiabilitatea? Care este mai buna pentru drumurile din romania si un consum bunicel oras/afara...
KeMS is offline   Reply With Quote
Old 19-11-13, 12:14   #2
ms99ass

Stage 5
 
ms99ass's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,584
Default Re: Golf 5 1.9Tdi sau Bmw 320d

Bmw E46 320d:
-consuma mai mult decat un G5 1.9 tdi, mai ales in oras. in afara, daca mergi frumos, scoti un 5.5 dar are mai multa putere (un+ pt tractiunea spate)
-are intretinerea mai scumpa (nu ii schimbi distributia precum la vw, dar la directie/frane/suspensii etc. platesti mai mult decat la golf)
-suspensie rigida (mai ales daca e m-tech si are jante mari)
-puncte slabe: pompa injectie (in cazul 320d-ului de 136 cai nonfacelift), admisia (320d-ul de 150 cai, facelift), termostatul egr, senzor ulei, basculele fata (pe original au un pret piperat), sistemul de racire, flansa cardan etc.

Golf 5 1.9 tdi:
-consuma putin (7-8% urban in conditii normale de trafic si pana in 5% in exterior, la mers normal)
-diferenta prea mare la consumabile (ulei, filtre) nu prea exista in comparatie cu 320d-ul, insa la alte consumabile gen suspensii, frane platesti mai putin
-ca si spatiu interior, mie cel putin golful mi se pare mai spatios decat e46-le, mai ales la picioare
-puncte slabe: turbo, egr, intercooler - mersul subturat le distruge (eu consider si distributia pe curea un punct slab)

Acum ca si design, nu prea vad nici un avantaj in favoarea golfului, mai ales daca discutam de e46 facelift. Nu spun ca ar fi o masina urata golful 5, dar cu exceptia unui gti, nu prea prezinta o ,,atractie'' ca sa spun in termeni mai populari. Un e46 facelift cu pachet m, jante mari e o masina care atrage privirile, cu toate ca are ~10 ani vechime. Sigur ca si un G5 ,,aranjat'' arata bine. Aici intervine problema gusturilor

Daca iti permiti intretinerea unui e46, nu mai sta pe ganduri. Daca vrei o masina decenta, economa, golful 5 e alegerea ideala. Nu o lua in nume de rau, dar la varsta ta, golful e mai potrivit.
ms99ass is offline   Reply With Quote
Old 19-11-13, 21:59   #3
KeMS

Stage 2
 
KeMS's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 30
Default Re: Golf 5 1.9Tdi sau Bmw 320d

Am inteles,multumesc !!!
KeMS is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -