Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 15-11-13, 00:13   #1
Alex4Fun90

Stage 2
 
Alex4Fun90's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 74
Default Merita cumparat un Logan ?

Salut ,

As vrea sa cumpar un Logan sh , fabricatie cel putin 2008 , 1.5 diesel , varianta de 85 cai .
M-ar interesa sa aibe urmatoarele dotari : ABS , A.C. , computer bord , geamuri electrice ( cel putin pe fata ) , inchidere centralizata , proiectoare , servo directie si optional jante .
Ar fi bine sa aibe undeva sub 60-70 de mii de km , dar nu mai mult de 80-85 de mii .
Mentionez ca am in jur de 3500 de euro .
M-am gandit la Logan pentru ca banuiesc ca nu este foarte scump la piese , este cat de cat nou , iar pentru diesel consuma foarte bine ( in jur de 5 ) . Inainte de al cumpara vreau sa merg cu el la o reprezentanta Dacia pentru o verificare generala .

Rugamintea mea este sa-mi dati un sfat . Merita sa cumpar un Logan in conditiile astea ? Daca nu , ce mi-ati recomanda ? Ma intereseaza una cu consum relativ mic ( nu mai mare de 6-7 in oras ) .

Merci anticipat
Alex4Fun90 is offline   Reply With Quote
Old 19-11-13, 09:04   #2
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: Merita cumparat un Logan ?

Pt economie recomand 1.4 /1.6 benzina cu GPL.
Ieftin la carburant, ieftin la piese, fiabil ( intreaba taximetristii cati km au si ai sa te convingi)

La motorina...ba umbla vorba ca "se strica rau" ba ca au fost doar unele loturi cu probleme...


Oricum , ai grija sa nu fi fost taxi inainte. - Interiorul trebuie sa fie foarte putin uzat la ~70 mii km.
__________________
Renault Megane2 Actual

Corsa b-sold / Rover 25-sold /Clio Mk1 sold
Family - /Logan 2005,Ibiza 2012,MCV 2013\
jemis90 is offline   Reply With Quote
Old 19-11-13, 09:16   #3
alex.p7m

Stage 5
 
alex.p7m's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,699
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
[Opel]
Default Re: Merita cumparat un Logan ?

decat logan din 2008 - mai bine opel din 2002/2003 pe benzina + gaz si o sa ramai surprins !
(este doar parerea mea avand in vedere ca am avut 3 loganuri in familie 1.4/1.5/1.6 )

eu personal nu am avut dacie decat o singura data, acum 4 ani, mai exact ! si de atunci am zis poa` sa fie orice , numai dacie NU
__________________
YM alex_p7m sau TEL 0764.944.033
alex.p7m is offline   Reply With Quote
Old 19-11-13, 11:28   #4
ms99ass

Stage 5
 
ms99ass's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,584
Default Re: Merita cumparat un Logan ?

logan 1.5 dci aproape nou (23000 km, masina de firma) consum mixt 5-5,5% (unii zic ca au pe bord consum de 4.2% - clar ca nu le merge bine computerul sau conduc doar extraurban cu 60 la ora)
revizia e destul de scumpa daca o faci la reprezentata
motoarele de 1.5 dci sunt in general fiabile (am intalnit mult mai multi posesori de logan diesel care au declarat ca sunt multumiti de motor decat cei care se plang ca au avut probleme cu injectoarele)

ca si parti negative, ar fi interiorul care dupa parerea mea, lasa de dorit in ceea ce priveste comfortul (la drumuri mai lungi de 1-2 ore abia astept sa ajung la destinatie) si calitatea materialelor folosite (plasticele de pe consola si de pe usi parca sunt luate direct de la centrul de reciclari). La viteze mai mari de 90-100 suiera vantul prin interior de parca nu ar exista chedere

ca si o concluzie, este o masina foarte buna la banii astia (cat dai, atat face). Decat un renault/ford/opel din 2000-2004 cu 300k de km reali, mai bine un logan diesel cu maxim 50k de km. Insa, in general, cine ia logan diesel face macar 25k de km pe an, altfel nu se justifica pretul mai mare la achizitie si la consumabile.
daca iei unul obligatoriu sa il verifici la reprezentanta.

PS fugi de 1.4 mpi, la drum lung in special la deal te rogi de el. de depasiri nici nu se poate pune problema 1.6 e un compromis in ceea ce priveste consumul, achizitia si intretinerea
ms99ass is offline   Reply With Quote
Old 19-11-13, 11:47   #5
nick_jmen

Stage 4
 
Join Date: May 2010
Posts: 255
Default Re: Merita cumparat un Logan ?

Golf 4 1.9 SDI . 65 de cai fara turbina (motor 1.9) consum bun 4.5 - 5.5 in Iasi.
nick_jmen is offline   Reply With Quote
Old 19-11-13, 20:45   #6
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Merita cumparat un Logan ?

da, merită.

la loganele\renault-urile de 1.5 există o singură șmecherie, ca la orice mașină turbo: să nu mergi bătrânește cu ele. oricum consumă jenant de puțin (niciodată 5 în oraș totuși), piesele foarte ieftine.

la 1.5 de renault, indiferent de varianta de putere sau de mașina care este echipată cu acest motor, cheia fiabilității este următoarea :

fără mers bătrânește (schimbat numai la 2000-2500 rpm). se duc turbină+ injectoare, și sunt foarte scumpe.
mereu să ai ceva motorină în rezervor, de preferat peste 25% (ceva cu pompa de motorină...nu se răcește calumea...). se produce șpan, intră la injectoare, se strică injectoarele.
schimbat consumabile (inclusiv distribuție) la timp, din motive evidente.

am prieten cu Logan 1.5 85cp, trage de el ca la nebuni, are consum (la pompă) de 6.5% în oraș vara cu AC. a sărit de 100k km fără probleme
am avut 1.5dci 70cp MCV 7 locuri (1300kg). trăgeam de el ca la nebuni. tot puțin consuma, acum are altă casă, km fără număr fără număr și încă merge fără probleme.
flote întregi de diverse mașini cu 1.5DCI (megane, clio, logan) merg fără probleme, pentru că de mașina de firmă se trage la greu și mereu îi faci plinul pe banii firmei. nici când era flotă de Clio nu s-a stricat nici unul, nici când era flotă de Megane nu s-a stricat nici unul, nici la altă firmă cu flotă de Logan nu s-a stricat nici unul.

în schimb, am un prieten, mergea tot timpul pe rezervă...mai mult cuminte decât alergat...în 50k km a împachetat motorul.

toți care se plâng de ele sunt oameni amărâți sau boșorogi care merg cu ele „la consum”...nu schimbă niciodată peste 2500rpm, pe la pompă mai răruț că-i mai drăguț ș.a.m.d. uită-te la taxiuri și la cele de poliție. toate dau fum ca la nebuni și sunt niște rapandule, pentru că se merge prost cu ele. numai 2000rpm și 40-50 km\h în treapta 5 eventual.

pe de altă parte, într-adevăr un 1.6 pe gaz aș recomanda. motorul nu are moarte orice i-ai face cât timp îi faci o întreținere de bun simț, întreținerea e incredibil de ieftină (packul de filtre și ulei pentru revizie e 99 ron la norauto și e ok 7-8-10k km) și piese se găsesc pe toate drumurile la prețuri bune.

de asemenea, un Logan fără investiții majore niciodată nu o să fugă. este strict pentru a te deplasa de la A la B cu un minim de confort și siguranță.

Loganul este o mașină paradoxală. În timp ce scaunele de foarte proastă calitate îți rup ficații la drum lung, suspensia de barcă îți dă impresia că te răstorni dacă dai mai tare într-o curbă. recomand suspensia umpic întărită și scaune de pe ORICE ALTCEVA, în rest încă rămâne cel mai bun raport calitate\preț de pe piață.
__________________

If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!
Bong is offline   Reply With Quote
Old 20-11-13, 22:58   #7
Alex4Fun90

Stage 2
 
Alex4Fun90's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 74
Default Re: Merita cumparat un Logan ?

Merci mult baieti , mai am timp vreo 2 saptamani sa ma hotarasc .
Mai astept pareri oricum
Alex4Fun90 is offline   Reply With Quote
Old 20-11-13, 23:25   #8
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: Merita cumparat un Logan ?

Azi am dat 353 lei pe un parbriz.

Eram cu un prieten si a intrebat si el pt al lui logan -- 178 Pomana,prieten bun cu portofelul e loganul.
jemis90 is offline   Reply With Quote
Old 21-11-13, 01:47   #9
Dodo_998

Stage 5
 
Dodo_998's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,353
Default Re: Merita cumparat un Logan ?

Alege fara sa eziti 1.6 cu gaz! Am avut toate modelele ... cu 1.5 il rupeam si tot s-a stricat turbina... merge frumos 1.5, poate cel mai frumos din toate, dar sunt pacatoase..
__________________
No Romance Without Finance
Dodo_998 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -