Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 12-04-07, 13:44   #1
Slyck

Stage 1
 
Slyck's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 17
Question Masina noua vs Masina second hand

Ma gandesc sa cumpar o masina. Nu stiu ce sa aleg intre 2 modele noi si anume skoda octavia tour sau hyundai accent si doua modele second hand, fara garantie vw passat ultimul sau penultimul model sau golf V din 2005 sau 2006.
Ce credeti ca se merita? Sh sau noua?
Slyck is offline   Reply With Quote
Old 12-04-07, 13:48   #2
Mendex

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 415
Default Re: Masina noua vs Masina second hand

depinde tu ce vrei. oricum vw nu o sa se compare niciodata cu skoda cu atat mai putin cu accentul. daca vrei garantie ia masina noua dar pierzi foarte multi bani in momentul in care iei o masina noua si incerci sa o revinzi
Mendex is offline   Reply With Quote
Old 12-04-07, 13:51   #3
Slyck

Stage 1
 
Slyck's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 17
Default Re: Masina noua vs Masina second hand

E foarte probabil sa nu ii pierzi ci sa-i bagi in reparatii
Slyck is offline   Reply With Quote
Old 12-04-07, 15:58   #4
DirectHIT

Stage 4
 
DirectHIT's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 247
Default Re: Masina noua vs Masina second hand

eu unul as merge pe un second ....care la tine vad ca nu are mai mult de un 1 an.... sincer nici nu cred ca se simte ceva la mashina dupa un an de folosinta normala... de ce sa platesc 2 mii de epuroi sau mai mult in plus pentru una cu 0 km...cand pot lua alta cu 25.000 km... care e ca noua
__________________
Opel Calibra...
DirectHIT is offline   Reply With Quote
Old 12-04-07, 16:50   #5
Marius

Stage 5
 
Marius's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 378
Member of:
[VW]
Default Re: Masina noua vs Masina second hand

Eu as alege fara nicio indoiala Golf 5 ... nu se compara cu niciuna dintre cele mentionate. Iar la 1-2 ani vechime are km putini si nu cred ca iti va creea probleme.
Marius is offline   Reply With Quote
Old 12-04-07, 17:24   #6
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Talking Re: Masina noua vs Masina second hand

Cel Mai Indicat Al Fi Golf V Sau Astra H
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 14-04-07, 14:58   #7
sorin0703

Stage 1
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 11
Default Re: Masina noua vs Masina second hand

din ce ai enumerat,golf V ,fara indoiala
sorin0703 is offline   Reply With Quote
Old 16-04-07, 01:41   #8
florentin84
Dacia Driver

Stage 5
 
florentin84's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 362
Member of:
[DACIA]
Default Re: Masina noua vs Masina second hand

ce e nou e nou. alegerea ae fi skoda octavia tour pt. masina noua si golf V pt. cea sh.
florentin84 is offline   Reply With Quote
Old 16-04-07, 12:54   #9
Lucian_benz

Stage 4
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 194
Default Re: Masina noua vs Masina second hand

Daca as fi in postura ta as alege Skoda.
Lucian_benz is offline   Reply With Quote
Old 16-09-07, 00:17   #10
SirArthur

Stage 2
 
SirArthur's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 28
Default Re: Masina noua vs Masina second hand

In genaral masiniile noi sunt mai rentabile. Si ... si din orice punct de vedere e mai bine.

Dar daca bugetul e redus... probabil ca vei opta pentru una second. insa nu poti sa stii ce a facut fostul proprietar cu ea. De exemplu, cum isi iau "Capshunarii" nostrii de peste granitze, toata lumea Passat 2003-2004... Este o masina buna... doar ca... doar din acest motiv nu mi-as lua una, mai ales care sa aibe numere cu ES-IT sau altele...

Vwurile sunt rentabile... iar... daca o cumperi din germania.., in general masiniile de acolo sunt intretinute.

P.S. Stiu ca parerea mea este una cam aiurea si fara niciun motiv intemeiat, dar asta e parerea mea,
SirArthur is offline   Reply With Quote
Old 16-09-07, 02:58   #11
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Talking Re: Masina noua vs Masina second hand

Quote:
Originally Posted by SirArthur View Post
In genaral masiniile noi sunt mai rentabile. Si ... si din orice punct de vedere e mai bine.

Dar daca bugetul e redus... probabil ca vei opta pentru una second. insa nu poti sa stii ce a facut fostul proprietar cu ea. De exemplu, cum isi iau "Capshunarii" nostrii de peste granitze, toata lumea Passat 2003-2004... Este o masina buna... doar ca... doar din acest motiv nu mi-as lua una, mai ales care sa aibe numere cu ES-IT sau altele...

Vwurile sunt rentabile... iar... daca o cumperi din germania.., in general masiniile de acolo sunt intretinute.

P.S. Stiu ca parerea mea este una cam aiurea si fara niciun motiv intemeiat, dar asta e parerea mea,


o fii asta parerea ta dar eu unu te contrazic
si ce ai tu cu oamenii daca sau dus la munca in strainatate sa faca un ban care in tara sa proprie nu are cum sal faca ,are vreo importanta asta,inainte sa postezi ceva mai gandeste te bine ce spui si ce vb ca nui frumos
si un passat sau orce alta masina adusa de afara nu inseamna ca este neaparat intretinuta sau ingrijita cum vrei tu so iei ,poate sa fie si terminata din toate punctele de vedere ,in primul rand km foarte adika foarte foarte multii
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 16-09-07, 09:38   #12
man0war

Stage 1
 
man0war's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 17
Default Re: Masina noua vs Masina second hand

omule gandeste logic - ca nu prea are ce sa aiba un Golf sau Passat de un an sau doi vechime. Sunt unele masini vechi de 15-20 de ani care nu cer mare lucru de reparatii pentru ca au fost intretinute foarte bine, [si am personal exemple] , dar mai masinile de la volkswagen in sus fabricate in ultimii ani. S-au ridicat totusi standardele , macar atat de mult cat sa poti tu linistit sa-ti iei ceva second hand.
Eu am avut de ales [printre altele] dintre un Passat nou-noutz, dar printre cele mai ieftine variante, cheala de optiuni si cu cel mai mic motor si un Golf second hand. Asa ca [evident la acelasi pret] m-am ales cu un Golf GTI vechi de un an jumate cu 20.000 km, scaune de piele, 200 cai, si cam toate optiunile care poti sa le indesi intr-un golf. Daca cauti unde , cat si cum trebe, gasesti cum sa-ti cheltui banii mult mai eficient.
man0war is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -