Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 12-04-07, 10:39   #1
awos_rap

Stage 2
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 68
Default pisica sau calibra

am citit mai toate thread-urile despre pisici si calibre si tot nu am inteles mare lucru.cel mai mult ma intereseaza intretinerea la aceste masini. la care sunt mai scumpe piesele pana la urma. unii spun ca bmw e mai scump de intretinut altii calibra. care puteti sa ma lamuriti sunteti bine veniti.

ps motoarele la care ma gandesc sunt 2.0 8v calibra si 1.8 sau 2.0 la bmw
awos_rap is offline   Reply With Quote
Old 12-04-07, 13:10   #2
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: pisica sau calibra

Quote:
Originally Posted by awos_rap View Post
am citit mai toate thread-urile despre pisici si calibre si tot nu am inteles mare lucru.cel mai mult ma intereseaza intretinerea la aceste masini. la care sunt mai scumpe piesele pana la urma. unii spun ca bmw e mai scump de intretinut altii calibra. care puteti sa ma lamuriti sunteti bine veniti.

ps motoarele la care ma gandesc sunt 2.0 8v calibra si 1.8 sau 2.0 la bmw
Pai numai spunand opel si bmw cred ca poti sa iti dai seama la care e mai ieftina intretinerea bmw-ul papa si mai multa benzina... si piese pt calibra (ma rog daca nu e 4x4 sau turbo ceea vad ca nu e ) atuncea le gasesti usor nici la bmw nu ar fi mare problema tinand cont de anul modelului si de faptul ca sunt destul de raspandite dar totusi mai ieftin iesi cu calibra din acest punct de vedere
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 12-04-07, 13:43   #3
awos_rap

Stage 2
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 68
Default Re: pisica sau calibra

pentru calibra se mai gasesc piese noi?
si se potrivesc si cele de vectra A parca?
awos_rap is offline   Reply With Quote
Old 12-04-07, 15:15   #4
emmedue

Stage 1
 
emmedue's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 13
Exclamation Re: pisica sau calibra

Calibra nu sta bine la fiabilitate da` gasesti piese pe toate gardurile avand invedere k e pe platforma e la Vectra `90 - `94 ..cred.La Bmw nu ma bag k nu ma pricep..da' consum mai mare sigur o sa ai si banuiesc ca pretu` la piese e cu ceva mai mare decat la Calibra..oricum...eu as opta pt Calibra..vad ca ai 17 ani are tractiune fata (mai ok pt incepatori decat spate al bmw'ului ) si design net superior(zic eu) fata de bmw.Oricum bmw daca vrei adrenalina si nu t doare buzunaru`. Piese noi ma indoiesc k o sa gasesti..dar am un vecin care are Vectra B din `98 si inca isi mai face rost de piese noi-noute.
emmedue is offline   Reply With Quote
Old 12-04-07, 15:38   #5
DirectHIT

Stage 4
 
DirectHIT's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 247
Default Re: pisica sau calibra

Chose my path.... buy Calibra....
era o vorba p-acia pe forum spusa bine.... "In Romania nu ai sa gasesti ursuletze care sa nu scuipe ulei si calibre fara rugina"
Dar eu unul mi-am luat Calibra si cu mana pe inima va spun ca nu are punct de rugina pe ea, fara sa fi fost vreodata sudat ceva la ea.....
Cat despre costurile de intretinere clar Calibra e cea mai ieftina, avand in vedere ca totusi sunt mashini second de peste 10 ani, te poti astepta sa-ti cada si la Bmw si la Opel orice, oricand....
La ora actuala nu as schimba "Blonda", pe nici un Bmw...
But remember Calibra 8v e o mashina care doar arata sport la cei doar 116 Bhp.
__________________
Opel Calibra...
DirectHIT is offline   Reply With Quote
Old 13-04-07, 10:09   #6
awos_rap

Stage 2
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 68
Default Re: pisica sau calibra

ma gandesc la motoru de 116 cai pentru ca am inteles ca e cel mai fiabil. a ta e de 116? ce consum ai?
awos_rap is offline   Reply With Quote
Old 13-04-07, 10:25   #7
DirectHIT

Stage 4
 
DirectHIT's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 247
Default Re: pisica sau calibra

Quote:
Originally Posted by awos_rap View Post
ma gandesc la motoru de 116 cai pentru ca am inteles ca e cel mai fiabil. a ta e de 116? ce consum ai?
https://forum.4tuning.ro/116-masina-mea-opel/36753-masina-mea-opel-calibra.html
citeste aici, pe a doua pajina scrie si despre consum....
DirectHIT is offline   Reply With Quote
Old 13-04-07, 14:09   #8
awos_rap

Stage 2
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 68
Default Re: pisica sau calibra

mam uitat si mi se pare un consum rezonabil la cum arata. am prieteni cu daciute de prin 90 care la papa 10 11 in oras
awos_rap is offline   Reply With Quote
Old 13-04-07, 14:47   #9
Lucian_benz

Stage 4
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 194
Default Re: pisica sau calibra

Fara indoiala BMW,
no offence posesorilor de Opel,
dar nu inteleg cum poti sa faci o comparatie intre un
BMW si un Opel.
In fine,parerea mea ar fi BMW.
Lucian_benz is offline   Reply With Quote
Old 13-04-07, 14:57   #10
X-Ray-Eyes
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
X-Ray-Eyes's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[BMW]
Default Re: pisica sau calibra

ca sa iti faci o idee :

Kit Ambreiaj Calibra 2.0 16v SFi 150Cp = 9 milioane = Sachs
Kit Ambreiaj BMW E36 328i 193Cp = 6.5 milioane = Sachs

Noi ...

Parerea mea ca BMW-ul da clasa Calibrei din toate pct de vedere ... am si Opel , si BMW ... si nu se compara ... BMW este mult peste !
X-Ray-Eyes is offline   Reply With Quote
Old 13-04-07, 16:17   #11
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: pisica sau calibra

pretzul mai mare al bmw este justificat si nu prea...daca intelegi ce vreau sa spun!ma refer la piese,monopera...tot nu la cateva coponente(cum ai spus tu x-ray)

are calitatea mai mare deoarece este mult mai scumpa,dar nu cred ca isi merita banii fata de pretzul calibrei-performane...!

parera mea...
__________________

Last edited by TSC-Us; 13-04-07 at 16:20.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 13-04-07, 16:26   #12
alex_102

Stage 5
 
alex_102's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 483
Default Re: pisica sau calibra

*trebuia eventual sa dai exemplu farurile.. ca la calibra e 16 milioane un far.. si la pisica se vand la kilogram de cand isi iau toti "angel de la fk" .. *preturile pieselor de calibra (mai ales 8v) sunt mai mici ca la solenza (piese noi, evident, in ambele cazuri); desi "exteriorul" calibrei este mai pretentios, in caz ca o lovesti gasesti din dezmembrari peste tot; si nu mi se pare capat de lume sa iei o aripa fata de la dezmembrat.
*eu am avut calibra, si daca nu iei una in stare f buna, atunci mai bine te lipsesti.
*in ambele cazuri preturile sunt mai mult decat exagerate
*ia-ti una stock.. fara fibra si alte porcarii.. cu astea nu ajungi nicaieri
__________________
Mazda MX5 NC

http://www.americanmusclecars.ro/
alex_102 is offline   Reply With Quote
Old 13-04-07, 16:56   #13
DirectHIT

Stage 4
 
DirectHIT's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 247
Default Re: pisica sau calibra

ala era si sfatul meu (una stock) de aceea am probat 6 calibre pana sa ajung la asta.... nu are nimik modificat in afara de eleronul pe spate care mie mi se pare de bun gust...
DirectHIT is offline   Reply With Quote
Old 15-04-07, 16:21   #14
awos_rap

Stage 2
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 68
Default Re: pisica sau calibra

inteleg ca e mai bine e sa caut o calibra stock de 116 cai si sa o pastrez asa si nu am probleme la piese dar exterioru te omora...
as vrea calibra pentru faptul ca arata sport si are si geamuri fara rama. bmw imi place ca are tractiune pe spate si te distrezi cu el. si pisica ma gandesc la una sedan ca cele in 2 usi sunt mai scumpe ca cele in 4
awos_rap is offline   Reply With Quote
Old 15-04-07, 16:27   #15
awos_rap

Stage 2
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 68
Default Re: pisica sau calibra

pentru o pisica sau calibra e mult 200k de km sau inca mai poate?
awos_rap is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -