Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 06-01-13, 16:35   #136
Overcharged
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 0
Default Re: sh pana in 9000e

e bine ca aflu si eu care e treaba cu testerele astea
voi vedea la momentul respectiv cand o iau unde o duc la tester, daca nu merg la reprezentanta poate o duc chiar la tine alex.

va multumesc pt informatiile oferite
numai bine
Overcharged is offline   Reply With Quote
Old 06-01-13, 16:40   #137
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: sh pana in 9000e

Quote:
Originally Posted by Overcharged View Post
e bine ca aflu si eu care e treaba cu testerele astea
voi vedea la momentul respectiv cand o iau unde o duc la tester, daca nu merg la reprezentanta poate o duc chiar la tine alex.

va multumesc pt informatiile oferite
numai bine
poti sa vii si la mine sa aruncam un ochi dar in principiu cauta sa iei masina cu istoric la reprezentanta.....chiar daca nu mai are carte service din evidenta reprezentantelor nu se sterge nimic...nici km
de exemplu eu nu am carte service la vectra care am luat-o acum,pentru ca a lasat-o odata sa ii treaca revizia si cica i-au pierdut-o.....putea sa fie si vrajeala iti dai seama,dar omul mi-a dat o sacosa de facturi de la di-bas,de acolo era si cumparata masina si am sunat pe cineva i-am dat seria de caroserie si mi-a comfirmat ca este cum zice omul si la km si la tot.....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 06-01-13, 16:50   #138
golf.tuning

Stage 5
 
golf.tuning's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 481
Member of:
[VW]
Default Re: sh pana in 9000e

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
poti sa vii si la mine sa aruncam un ochi dar in principiu cauta sa iei masina cu istoric la reprezentanta.....chiar daca nu mai are carte service din evidenta reprezentantelor nu se sterge nimic...nici km
de exemplu eu nu am carte service la vectra care am luat-o acum,pentru ca a lasat-o odata sa ii treaca revizia si cica i-au pierdut-o.....putea sa fie si vrajeala iti dai seama,dar omul mi-a dat o sacosa de facturi de la di-bas,de acolo era si cumparata masina si am sunat pe cineva i-am dat seria de caroserie si mi-a comfirmat ca este cum zice omul si la km si la tot.....
Corect, cam multi cer seria de caroserie si afla despre maşină,dar daca eu o busesc si o fac la un service no name,nu la rep opel de exp, daca iti dau seria cum afli tu ca a fost busita?nai cum nu?
__________________
Volkswagen golf mk5
golf.tuning is offline   Reply With Quote
Old 06-01-13, 16:52   #139
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: sh pana in 9000e

Quote:
Originally Posted by golf.tuning View Post
Corect, cam multi cer seria de caroserie si afla despre maşină,dar daca eu o busesc si o fac la un service no name,nu la rep opel de exp, daca iti dau seria cum afli tu ca a fost busita?nai cum nu?
nu,nu ai cum sa afli,d-aia e cel mai bine sa o verifici din bara in bara.....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 06-01-13, 16:56   #140
golf.tuning

Stage 5
 
golf.tuning's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 481
Member of:
[VW]
Default Re: sh pana in 9000e

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
nu,nu ai cum sa afli,d-aia e cel mai bine sa o verifici din bara in bara.....
Asta e treaba daca cumperi o maşina la un pret oarecum măricel 8000_15000k e bine sa o pui pe tester plus ridicată sus , dar si aşa nu poţi sa ceri sa fie nouă , ca na totuşi este sh,vrei perfectă cumpără nouă.
golf.tuning is offline   Reply With Quote
Old 06-01-13, 16:59   #141
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: sh pana in 9000e

Quote:
Originally Posted by golf.tuning View Post
Asta e treaba daca cumperi o maşina la un pret oarecum măricel 8000_15000k e bine sa o pui pe tester plus ridicată sus , dar si aşa nu poţi sa ceri sa fie nouă , ca na totuşi este sh,vrei perfectă cumpără nouă.
am vazut masini sh care aratau ca noi,pe banii tai cumperi ce vrei asa ca poti sa cauti pana gasesti ce trebuie
si la 30.000 si la 70.000 km aratau ca noi,dar am vazut si masini la 20.000 km dezastru....
tine f.mult de cum a fost exploatata si intretinuta......
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 06-01-13, 17:38   #142
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: sh pana in 9000e

acum are 220 000 in bord, insa daca o da inapoi la 80 000 ini garantez eu ca nu iti dai seama. si la 80 000 spui ca sunt multi rau pt 2 ani. tot asa am vazut si un seria 7 care in 7 luni de cand fusese cumparata avea 90 000 km la bord si la fel se prezenta impecabil din toate punctele de vedere. cel mai bine ii faci test calumea si daca masina este super din toate punctele de vedere eu zic sa inchizi ochii la km. aia sunt doar o valoare cu care te joci oricand.
__________________
Ford Focus ST170
steffan is offline   Reply With Quote
Old 06-01-13, 17:42   #143
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: sh pana in 9000e

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
acum are 220 000 in bord, insa daca o da inapoi la 80 000 ini garantez eu ca nu iti dai seama. si la 80 000 spui ca sunt multi rau pt 2 ani. tot asa am vazut si un seria 7 care in 7 luni de cand fusese cumparata avea 90 000 km la bord si la fel se prezenta impecabil din toate punctele de vedere. cel mai bine ii faci test calumea si daca masina este super din toate punctele de vedere eu zic sa inchizi ochii la km. aia sunt doar o valoare cu care te joci oricand.
ai dreptate in ce spui,dar la unele masini dupa 200.000 km se apropie de sfarsit sau de investitii majore si dese....bine nu este cazul la seria 7 sau alte masini de genul....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 06-01-13, 17:51   #144
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: sh pana in 9000e

@Overcharged
Da' cum de tot postezi si ai posturi ZERO ?
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 06-01-13, 17:53   #145
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: sh pana in 9000e

Quote:
Originally Posted by Overcharged View Post
deci chiar daca o duci la tester si iese bine si arata ok masina , tot este o mica loterie sa inteleg la sh
simt nevoia sa intervin un pic aici.

E loterie si la masini noi ,stai linistit...doar ca acolo ai garantie
apache is offline   Reply With Quote
Old 06-01-13, 17:54   #146
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: sh pana in 9000e

Quote:
Originally Posted by apache View Post
simt nevoia sa intervin un pic aici.

E loterie si la masini noi ,stai linistit...doar ca acolo ai garantie
da asa e am vazut si cazuri de genul....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 06-01-13, 19:11   #147
Overcharged
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 0
Default Re: sh pana in 9000e

da , nu stiu de ce am 0 posturi :-s

am mai auzit o chestie, se poate coafa un motor care are probleme, astfel incat sa treaca testerul si pe urma dupa 1000km sa pice ?

app de alfa romeo ce parere aveti ? am vazut unul acum cand ma intorceam spre casa ) era un alfa gt arata misto

Last edited by Overcharged; 06-01-13 at 19:13.
Overcharged is offline   Reply With Quote
Old 06-01-13, 19:14   #148
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: sh pana in 9000e

Quote:
Originally Posted by Overcharged View Post
da , nu stiu de ce am 0 posturi :-s

am mai auzit o chestie, se poate coafa un motor care are probleme, astfel incat sa treaca testerul si pe urma dupa 1000km sa pice ?

app de alfa romeo ce parere aveti ? am vazut unul acum cand ma intorceam spre casa )
nu prea ai ce sa ii faci la un motor care e pe duca,adica il vezi la compresie,iti pot cadea lucruri minore,un senzor.....iar cu alfa romeo stai linistit...intretinerea scumpa si nici nu sunt prea fiabile.....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 07-01-13, 01:51   #149
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: sh pana in 9000e

la motor in general e greu sa faci lucruri de mantuiala, mai ales daca il testezi cum trebuie
steffan is offline   Reply With Quote
Old 14-01-13, 06:20   #150
Overcharged
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 0
Default Re: sh pana in 9000e

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
la motor in general e greu sa faci lucruri de mantuiala, mai ales daca il testezi cum trebuie
atunci e bine.

@alex.panciu : ai mers cu opel vectra c 1.8i 140 cp ? si-a luat un coleg si zicea ca trage binisor.
Overcharged is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -