Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 16-12-12, 14:52   #46
Overcharged
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 0
Default Re: sh pana in 9000e

mai gasisem un bmw seria 3 318 benzina cu 107000 km asa spunea proprietarul, din 2007 la 8600eur. seria 1 nu imi place
Overcharged is offline   Reply With Quote
Old 16-12-12, 15:01   #47
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: sh pana in 9000e

Quote:
Originally Posted by Overcharged View Post
mai gasisem un bmw seria 3 318 benzina cu 107000 km asa spunea proprietarul, din 2007 la 8600eur. seria 1 nu imi place
o fi bmw,dar crede-ma ca nu as da banii,nu se justifica sincer.....am avut si 320 d si 318 d si am lucrat 1 an jumate pe 325 xi din 2008 luat de la 6.000 km lasat pe la 65.000 km.....e buna dar sa nu fie a ta
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 16-12-12, 15:18   #48
Overcharged
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 0
Default Re: sh pana in 9000e

de ce? detaliaza putin
Overcharged is offline   Reply With Quote
Old 16-12-12, 16:55   #49
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: sh pana in 9000e

iti pot da si eu cateva argumente de ce nu bmw.

Pentru ca cele pe care ti le permiti in banii astia nu aduc nimic in plus fata de, un Opel ,sa zicem.

Prefer oricand un Astra H (cu detoate ca shaworma) in fata unui Bmw chel

Bmw iti iei atunci cand ai bani de motor mare ,de masina sport adevarata ,insa la noi la Romanica BMW se cumpara pentru imagine...chiar daca au motoarele alea mici si lesinate de care rad toate "reno-urile" pe strada.

Observ ca ti-a mai zis si altcineva ce am zis si eu..nu stii ce vrei . Vorbesti de 1.7 diesel dupa care la un post distanta o dai in BMW.

De ce ti s-a pus pata pe loganul pe care il ai ?
__________________
param pam pam
apache is offline   Reply With Quote
Old 16-12-12, 17:07   #50
Overcharged
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 0
Default Re: sh pana in 9000e

nu mi s-a pus pata, vreau o alta masina mai noua , mai dotata, mai puternica , design mai frumos , o calitate superioara.e normal de altfel
Overcharged is offline   Reply With Quote
Old 16-12-12, 17:28   #51
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: sh pana in 9000e

iti mai dau un sfat...si cu riscul de a ma pupa in dos,pot spune din experienta mea si a celor carora le-am recomandat acest lucru,ca sfatul pe care ti-l voi da ,este cel mai bun sfat in materie de pe internet.

Pune ochii pe o masina si mergi cu ea,vezi cum ti se pare , mai mergi si cu alta ...si cu inca 2 , vei stii sigur ce vrei .

Mi-am dorit atat de mult Opel Vectra C..imi aduc aminte ca stiam toate motorizarile,culorile,dotarile...noh ,a venit si ziua in care m-am plimbat (pasager) cu unul. Nu mi-a venit sa cred cat de mult imi displacea masina,in comparatie cu imaginea pe care mi-o facusem eu din poze, specificatii.

Deci e posibil sa te indrepti catre o anumita masina ,sfatuit fiind de colegii de forum si sa te trezesti ca iti cumperi ceva care nu iti place de nici o culoare.

Sfaturile colegilor sunt FOARTE bune ,dar toate se refera la preferinte personale. Faptul ca o masina este FIABILA SI IEFTIN DE INTRETINUT nu inseamna neaparat ca o sa iti si placa.
Gandeste-te asa, ai 9000 euro (suma deloc de neglijat) , vrei sa te trezesti intr-o masina care nu iti place,stiind ca mai pierzi ceva la revanzare si ca esti tanar ,varsta la care alegi mai mult cu sufletul ,nu practic?

Eu personal ma vad numai in alfa-romeo si ferrari. Stiu ca nu se poate ,dar nici nu ma auto-plafonez cumparandu-mi un passat,o octavia sau cine stie ce masina sobra de om trecut de 40 de ani ,doar pentru ca e fiabila si ieftin de intretinut
apache is offline   Reply With Quote
Old 16-12-12, 17:31   #52
Overcharged
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 0
Default Re: sh pana in 9000e

da , mare dreptate ai ! o sa-mi rezerv o perioada de 1-2-3 saptamani cand voi merge sa testez , exact cum imi zici tu, si pe urma o sa imi fie mult mai clar ce si cum vreau. eu acum incercam sa imi micsorez aria de cautare. mersi !
Overcharged is offline   Reply With Quote
Old 16-12-12, 17:58   #53
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: sh pana in 9000e

Quote:
Originally Posted by apache View Post
iti mai dau un sfat...si cu riscul de a ma pupa in dos,pot spune din experienta mea si a celor carora le-am recomandat acest lucru,ca sfatul pe care ti-l voi da ,este cel mai bun sfat in materie de pe internet.

Pune ochii pe o masina si mergi cu ea,vezi cum ti se pare , mai mergi si cu alta ...si cu inca 2 , vei stii sigur ce vrei .

Mi-am dorit atat de mult Opel Vectra C..imi aduc aminte ca stiam toate motorizarile,culorile,dotarile...noh ,a venit si ziua in care m-am plimbat (pasager) cu unul. Nu mi-a venit sa cred cat de mult imi displacea masina,in comparatie cu imaginea pe care mi-o facusem eu din poze, specificatii.

Deci e posibil sa te indrepti catre o anumita masina ,sfatuit fiind de colegii de forum si sa te trezesti ca iti cumperi ceva care nu iti place de nici o culoare.

Sfaturile colegilor sunt FOARTE bune ,dar toate se refera la preferinte personale. Faptul ca o masina este FIABILA SI IEFTIN DE INTRETINUT nu inseamna neaparat ca o sa iti si placa.
Gandeste-te asa, ai 9000 euro (suma deloc de neglijat) , vrei sa te trezesti intr-o masina care nu iti place,stiind ca mai pierzi ceva la revanzare si ca esti tanar ,varsta la care alegi mai mult cu sufletul ,nu practic?

Eu personal ma vad numai in alfa-romeo si ferrari. Stiu ca nu se poate ,dar nici nu ma auto-plafonez cumparandu-mi un passat,o octavia sau cine stie ce masina sobra de om trecut de 40 de ani ,doar pentru ca e fiabila si ieftin de intretinut

asta cam asa e.....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 17-12-12, 01:19   #54
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: sh pana in 9000e

eu de banii tai imi luam dintre urmatoarele: golf 5 gti sau bmw e46 coupe FL (probabil 320d). in orice caz o masina mai sport, frumoasa, de preferat 2 usi ca doar d'aia sunt tanar sa imi fac nebuniile. daca nu acum, atunci cand le fac? gandeste-te ca acum ai ocazia, ca mai tarziu apar problemele vietii.

tu alegi, dar gandeste-0te de 150 de ori inainte sa iei decizia

Edit: am uitat de clio rs, e in buget si e foarte tare jucaria!
__________________
Ford Focus ST170

Last edited by steffan; 17-12-12 at 01:30.
steffan is offline   Reply With Quote
Old 18-12-12, 17:32   #55
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: sh pana in 9000e

318i (E90) din 2007 e probabil motor N43 B20U0 (143 CP / 105 kW).

Nu este avantajos faţă de un model de la VAG sau Opel disponibil la aceiaşi bani, fiindcă nu e foarte rapid (adică la timpul 0-100 de >9 secunde oficial şi reprizele pe care le are nu prea simţi cei 143 CP) şi are consumabile scumpe (plăcuţe frānă, rulmenţi, ambreiaj, filtre). Eşti avantajat doar de faptul că distribuţia e pe lanţ şi deci nu se schimbă la intervale atāt de scurte ca una pe curea (la intervale mai mari de timp tot trebuie schimbată şi distribuţia pe lanţ).

E90 mai jos de 320i >2007 (170 CP) e doar un moft, īl iei pentru design şi pentru că scrie pe el BMW. Are o calitate superioară a construcţiei şasiului (suspensia, caroseria, distribuţia greutăţii), dar nu ai cum să pui la īncercare această diferenţă īn construcţia şasiului.

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 18-12-12, 18:55   #56
Overcharged
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 0
Default Re: sh pana in 9000e

de audi a4 b7 1.8 160 cp ce ziceti ?
Overcharged is offline   Reply With Quote
Old 18-12-12, 19:46   #57
golf.tuning

Stage 5
 
golf.tuning's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 481
Member of:
[VW]
Default Re: sh pana in 9000e

Quote:
Originally Posted by Overcharged View Post
de audi a4 b7 1.8 160 cp ce ziceti ?
Am mers cu unul,merge super frumos.(singurul lucru ce nu a fost pe placul meu era consumul) .Acum cum sa mai si discutat tie trebuie sati placa cum arata si cum merge. Eu am avut E90 320d am dat 15k pe el dar sincer iti spun nici o problema nam avut cu el si nu las da in comparatie cu opel etc.. nu spun ca opel nu este bun sau alcv,ba chiar este o masina destul de reusita dar nu o sa ajunga niciodata sa se compare cu bmw...

Am condus Opel astra J 1.6 180 cp merge extrem de bine.. ar fi cazul sa arunci o privire si la un ' J ' super frumos.
golf.tuning is offline   Reply With Quote
Old 19-12-12, 11:16   #58
Overcharged
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 0
Default Re: sh pana in 9000e

din pacate opel astra j este peste bugetul meu, ca sa nu mai zic de motorizarea 1.6 180 cp .
oricum masina nu o s-o cumpar acum ,2012 aproape s-a terminat.astept sa vad cum evolueaza piata auto sh in ianuarie 2013, sa vedem ce se anunta cu celebra taxa auto, se zvoneste ca s-ar mai ieftini masinile sh...o sa vedem ce si cum
eu va multumesc pt post-uri, orice idee e bine venita !
Overcharged is offline   Reply With Quote
Old 20-12-12, 08:07   #59
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: sh pana in 9000e

Astra H 1.7 CDTI ecoflex. Consum mic in oras, si mai mic in afara lui.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 20-12-12, 10:23   #60
nice-gadgets.ro
Banned

Stage 1
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 15
Default lumini portiere AUDI bmw ww toyota

tunning auto lumini decorative toyota ford bmw ww etc
Lumini decorative portiere: oferta!

www.nice-gadgets.ro/product.php?id_product=78
nice-gadgets.ro is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -