Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 11-12-12, 20:39   #16
onucku

Stage 5
 
onucku's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 405
Member of:
[PEUGEOT]
[SKODA]
Default Re: Peugeot 206 vs. Citroen c3

Se pare ca parerile inclina spre 1.4 hdi,Peugeot 206...
onucku is offline   Reply With Quote
Old 12-12-12, 00:07   #17
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Peugeot 206 vs. Citroen c3

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Lasa-i, ca baietii inca mai cred in povestile cu ulei long life si filtre care se schimba la 40.000, ca in Germania si Franta. E de bun simt sa schimbi filtrele si uleiul la 10.000, zic eu. Sunt care schimba si la 5.000.
st-ul meu are reviziile facute in germania ori la maxim 20 000, ori la maxim 1 an. eu in schimb la toate masinile pe care le-am avut pe mana (chiar daca nu erau ale mele) am schimbat mereu ulei (si nu oricare, de obicei prefer Castrol, dar acum depinde de marca) + filtre. filtrul de benzina ce-i drept il las mai mult. la fel si lichidul de frana sau lichidul de servo le cam schimb la 2-3 revizii. bujiile maxim 30 000, o data cu uleiul din cutie. pe langa intervalul de service conteaza mult si sa folosesti piese si uleiuri de calitate. dai ceva banuti in plus, dar stii ca ai o masina buna pe care te poti baza oricand si asta nu conteaza de marca pt ca orice masina daca o ingrijesti cum trebuie mai ca nu are moarte.
__________________
Ford Focus ST170
steffan is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -