Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 12-10-12, 18:13   #1
feelgood.inc

Stock
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 0
Default Opel Corsa vs. Peugeot 208

Dupa ce am dobandit din diverse surse 2 tichete valorice m-am decis sa studiez piata pentru achizitionarea unei masinute.Printre cele mai atractive oferte ca si pret am gasit pana in momentul de fata aceste 2 masini:
Opel Corsa Essentia A 1.2 XER 85 CP - 7599 Euro
Peugeot 208 1.2 VTi 82 CP - 7980 Euro

Diferente mari la dotari nu sunt , din ce ar merita mentinoat si le consider un plus ar fi la peugeot bacheta rabatabila si o siguranta mai mare pentru pasageri (aibaguri laterale fata si cortina ).Dimensiunile sunt iarasai oarecum identice desi opelul tinde sa para ceva mai mare .

Cat despre consum ,daca ar fi sa tin cont de ce zic in fisa

Opel 6.5/100 consum urban
Peugeot 5.5/100 consum urban

Personal as inclina spre Peugeot,plasticul prin interior pare un pic mai ok si consumbul e iarasi un atu. dar nu sunt inca hotarat .As dori sa aud opinii legate de fiabilitate preturi de intretinere ... Nu sunt un mare cunoscator in domeniu asa ca orice parare/sfat e bine venit .
In special as dori sa aud pareri de la posesorii de pegout-uri daca sunt , nu gasesc mare lucru despre el pe net.
MC anticipat, astept pareri
feelgood.inc is offline   Reply With Quote
Old 12-10-12, 18:23   #2
Tibylica

Stage 3
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 78
Default Re: Opel Corsa vs. Peugeot 208

Pejou
Tibylica is offline   Reply With Quote
Old 12-10-12, 19:41   #3
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: Opel Corsa vs. Peugeot 208

Despre Peugeot 208 nu cred ca se stiu foarte multe, e o masina lansata de curand si inca nu si-a aratat minusurile si nu si-a demontrat fiabilitatea. Cu toate astea are avantajul de a fi o masina fresh si care arata foarte bine.
Despre Corsa cred ca cel mai bine ar fi sa intri pe forumul Opel si sa ii citesti probleme si costurile de remediere, e cel mai edificator cand afli chiar de la posesori.
Motorizarile nu sunt extraordinare, sunt niste motoare obisnuite fara sa le poti cere performante sportive, consumul urban nu este deloc real, cu +1.5l/+2l pentru fiecare le cam aduci spre realitate.
Personal as alege Peugeot, e mai noua ca aparitie si imi place foarte mult cum arata.

Last edited by ekofresh; 12-10-12 at 19:43.
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 14-10-12, 19:56   #4
feelgood.inc

Stock
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 0
Default Re: Opel Corsa vs. Peugeot 208

Multumesc pentru pareri .Asa este , despre peugeot nu gasesc mare lucru.
Desi motorul e micut, pus pe o caroseie ce cantareste 975 kg http://www.carfolio.com/specificatio...ar/?car=259072 pare sa se descurce surprinzator de bine .. partea nasoala este ca vorbim de nou si nu stii la ce sa te astepti in timp .. iar garantia de numai 2 ani !

Am gasit o noua masina ce s-ar potrivi in categoria celor doua .Hyundai i20 faceliftm http://www.hyundai-motor.ro/showroom...d=885&action=3

Last edited by feelgood.inc; 14-10-12 at 20:04.
feelgood.inc is offline   Reply With Quote
Old 14-10-12, 21:05   #5
c0la

Stage 2
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 67
Default Re: Opel Corsa vs. Peugeot 208

EU spun sa-ti iei opel corsa , am avut un model de corsa an 2005 l-am pastrat 2 ani , a mers extraordinar masina , si era si eleganta si destul de spatioasa .
Peugeotu' nu mi-a placut niciodata , dar ramane la aprecierea ta !
c0la is offline   Reply With Quote
Old 14-10-12, 22:53   #6
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Opel Corsa vs. Peugeot 208

Corsa D e pe piata din 2006, e o masina "calita", in atatia ani au avut timp sa-i descopere bubele si sa i le remedieze. Motorul e ok, distributia pe lant.
Am condus si 1.4 100cp si 1.3cdti 75cp si mi s-au parut foarte placute pentru oras dar cam atat. Pentru drumuri externe n-au cine stie ce tinuta de drum (banuiesc ca oricum nu te intereseaza din moment ce te uiti la 1.2). Lumea e in general multumita de Corsa, n-am auzit cunostinte sa se planga.
De asemenea, in topul general al fiabilitatii Dekra 2009 primele au iesit Corsa si Audi A6.

Un avantaj al Peugeot-ului e faptul ca e model nou, design fresh. Mai multe nu stiu despre 208, n-am condus si nu cunosc pe nimeni sa detina unul.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 17-10-12, 01:47   #7
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Opel Corsa vs. Peugeot 208

eu as alege corsa, in 2 usi. e chiar tare cum arata, dar te sfatuiesc sa iei un motor mai maricel cu mai multa putere
steffan is offline   Reply With Quote
Old 17-10-12, 12:29   #8
dumi4all
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 0
Default Re: Opel Corsa vs. Peugeot 208

Peugeot 208 arata destul de sportiv,daca asta vrei cred ca e o alegere buna.
dumi4all is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -