Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 10-10-12, 13:32   #1
ClwMite

Stock
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 1
Default Sfat Achizitie BMW 320d

V-as ruga foarte mult daca ma puteti ajuta si pe mine cu ceva SFATURI privind achizitionarea unui BMW 320d. Am luat carnetul acum 2 saptamani, iar ai mei au decis ca imi vor cumpara o masina , bugetul fiind de aproximativ 10.000 euro(mai mult de atat nu am de unde sa iau )
Am tot cerut sfaturi despre masini si despre tot felul de modele incepand de la audi a4 la vw passat etc.... Iar majoritatea persoanelor mi-au recomandat 320d motivele fiind ca este o masina extraordinara, are distributie pe lant, e FOARTE FIABILA, se conduce exceptional si cica costurile de intretinere sunt "MICI". Chiar asa este? costurile de intretinere la un 320d sunt mici? de mentionat ca nu voi face reviziile la reprezentate unde preturile sunt duble sau chiar triple (in cazurile fericite).
Probabil luni tatal meu va pleca in germania cu un prieten care se ocupa cu masini de afara, deci este cunoscator. Masina va fi cumparata din germania, dar intrebarea me este daca bugetul este suficient pentru o astfel de masina? de mentionat ca NU ma intereseaza sa aibe navigatie proffesional sau tot felul de chestii "inutile" vreau doar STRICTUL NECESAR.
De mentionat ca eu doresc o masina care sa consume foarte putin si sa fie usor de intretinut pentru ca o voi tine cel putin 5 ani. In ceea ce priveste consumul eu cred ca 320d se incadreaza perfect, dar nu stiu ce sa cred despre costurile de intretinere, pe net sunt tot felul de pareri, multi vorbesc in necunostinta de cauza.
1.La ce ma pot astepta sa pice la o astfel de masina? din ce am citit eu cel mai des pica turbina.
2. Cum pot scapa de achitarea TVA-ului? sau nu se mai poate?
3. In ceea ce priveste costurile de intretinere( aici nu ma refer doar la consumabile ci si la problemele care pot aparea pe termen lung) BMW este mai scump decat Audi la intretinere?
4. Tractiunea spate imi va crea mari probleme pe timpul iernii? sau pot sta linistit in cazul in care am roti de iarna corespunzatoare?
5. BMW 320d e potrivit pentru un pusti de 18 ani? sau trebuie sa ma reorientez catre altceva? Trebuie sa mentionez faptul ca nu sunt vitezoman, nu ma intereseaza liniute sau chestii de genul, dar probabil la inceput ma voi distra si eu putin cu masina, NU IN MODE EXAGERAT.
6. Sa ma reorientez catre altceva mai ieftin? sau pot merge cu incredere pe BMW?
ClwMite is offline   Reply With Quote
Old 13-10-12, 10:04   #2
ClwMite

Stock
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 1
Default Re: Sfat Achizitie BMW 320d

Nimeni? Nimic?
ClwMite is offline   Reply With Quote
Old 16-10-12, 16:04   #3
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Sfat Achizitie BMW 320d

Nu, costurile nu sunt mici.
Bucsaraia e consumabila si costa.
In 5 ani la un moment dat va trebui sa schimbi telescoape, vreo 2randuri de bucsi fata, brate fata, poate si discuri de frana.
Preturi mai mici ar fi:
un disc fata-350-400ron
telescop fata ~400ron
2xbucsi brat fata ~3-400ron
brat fata-5-600ron
Ulei 5w30,LL04 = 5.5l , eu schimb la 10k. Filtru de motorina la 20k, in jur de 100.
In mare nu e mai scump nici mai ieftin ca audi, ambele sunt marci premium si costa.

Tractiunea nu creaza nici o problema, dsc lucreaza excelent.
Consumul e normal pt o masina de talia /motorul ei.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -