Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 07-10-12, 22:52   #1
nebunul89

Stock
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 0
Post Prima Masina

Salutare,
Sunt si eu un incepator in lumea masinilor si vreau sa imi fac si eu o achizitie in acest domeniu dar nush ce anume fiecare avand o parere diferita despre fiecare masina in parte.
Ca plan vreau o masina pana in 3000euro benzina,cu consum mic 4/5 usi si sa iti poti face treaba cu ea si gandul se bate intre skoda fabia vs seat ibiza vs opel vectra un model din 2004+ si cred ca si un ford fiestea ar fi bun,nush,dar vreau sa aud mai multe parerii si sugesti.
Sper ca ati inteles cam ce as dori sa fac cu bani.
Multumesc anticipat.
nebunul89 is offline   Reply With Quote
Old 07-10-12, 23:45   #2
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Prima Masina

Fabia...mergi la sigur...faci un plin azi si ti se aprinde becul dupa o luna
JDV is offline   Reply With Quote
Old 08-10-12, 16:00   #3
nebunul89

Stock
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 0
Default Re: Prima Masina

Nu e vb numai de benzina nu vreau sa fie nici probleme cu masina insine sa se strice cv si sa aibe costuri dementiale reparatile.
nebunul89 is offline   Reply With Quote
Old 08-10-12, 16:41   #4
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Prima Masina

Si eu tot pe Scoda Fabia as merge, asta ar fi pe primul loc. Pe locul doi ar fi Seatu Ibiza. La Opel si Ford nu te baga, ca alea nu-s asa bune.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 08-10-12, 17:35   #5
marius1981

Stage 2
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 46
Default Re: Prima Masina

Vectra de 1.8 are cel mai fiabil motor de la Opel pe benzina( peste skoda si oricare din restul)...intra pe clubopel.com si o sa te convingi...consumul e la fel ca 1.6 , n-ai problemele de la 1.6, ai 140cp si vorba aia....apa, paie si bataie...de faptul ca vectra e alta clasa decat restul enumerate de tine nu mai vb, spatiu dublu si in portbagaj si pe scaune.
marius1981 is offline   Reply With Quote
Old 08-10-12, 18:18   #6
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: Prima Masina

Marius, ce zici tu e bine, dar uiti ca el are 3000e si vrea o masina cu costuri mai mici de intretinere. Apai, 1.8 benzina chiar nu e un motor economic, pe langa asta Vectra nu e mai ieftina la consumabile ca Fabia, Ibiza, Corsa si ce masini mai sunt in clasa mica.
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 08-10-12, 20:09   #7
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: Prima Masina

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
La Opel si Ford nu te baga, ca alea nu-s asa bune.
Mai cum le stii tu pe toate, incredibil.Nu predai meditatii?
Champion is offline   Reply With Quote
Old 08-10-12, 20:26   #8
nebunul89

Stock
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 0
Default Re: Prima Masina

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Si eu tot pe Scoda Fabia as merge, asta ar fi pe primul loc. Pe locul doi ar fi Seatu Ibiza. La Opel si Ford nu te baga, ca alea nu-s asa bune.
Uite cineva spunea ca la seat cica ar fi problema cu motorul ca necesita reparati dese si chesti din astea de asta vreau parerile voastre ca sa stiu ce e mai bn pt achizitie
nebunul89 is offline   Reply With Quote
Old 09-10-12, 01:13   #9
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Prima Masina

Ibiza, Fabia si Polo e aceeasi masina cu caroserie diferita, au aceleasi motoare, cutii viteze, etc. Asa ca nu o sa ai probleme. Ia-ti care iti place mai mult la design, condus. Ibiza e o idee mai rigida decat Fabia si Polo, dar e si mai stabila pe curbe.
Eu am Ibiza de 5 ani, motor 1.4 16v 75 cai si nu am avut probleme cu ea.
O buba generala la motoarele astea ar fi bobinele de inductie care pica destul de usor cele originale, dar costa ~120 lei una, deci nu e capat de drum.
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 09-10-12, 09:06   #10
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Prima Masina

Quote:
Originally Posted by Champion View Post
Mai cum le stii tu pe toate, incredibil.Nu predai meditatii?
Am avut si Opel Vectra si Ford Fiesta. La Opel, piesele sunt cele mai ieftine. La Ford sunt foarte scumpe. La Opel, un radiator costa 2mil doua sute - lei vechi. La Ford costa 4 mil - lei vechi. Opelu are caroserie slaba. Si cum am vb cu mai multe cunostinte ( coleg de liceu, coleg de servici ) care au avut Ford, toti mi-au zis ca e cea mai naspa masina, tot timpu cu probleme. Si nu ma refer la masini noi din generatia asta, ca aia-i alta mancare de peste. De ex la Vectra pe care l-am avut, ba se srica anchiderea centralizata, ba i s-a dus electromotoru, ba trebuia schimbat termostatu ca tot fierbea apa, etc. Apoi un alt coleg de munca avea o Astra, am bagat o tura cu ea, si am observat ca , cand vrei sa o bagi antr-a doua, face figuri, plus ca la Opel, ambreaju e tare tapan, ca la Dacie. Apesi pe ambreaj de zici ca tragi la sala, trebe sa ai forta in picioare. Asa era si la Vectra pe care l-am avut, si ala tot tapan i-a fost ambreaju. Apoi decat Opel sau Ford, mai bine o Scoda. Chiar am avut un coleg de munca, care avea o Scoda, si tare o mai lauda, a zis si ca papa cam 10 l an oras, si ca avea un motor ( cred ca de 1,2 l ), caroseria e mai grea si naaa..... Am fost an piata de masini, si ma uitam la masini. Cam toate masinile astea mai vechi aveau motoru murdar, cu ulei, etc. Am vazut o Scoda Felicia ( ieftin la pret ) care avea motorul uscat, si schimbatoru schimba fain.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 09-10-12, 16:34   #11
nebunul89

Stock
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 0
Default Re: Prima Masina

Hmm,
Greu este decizia pt masina cand auzi parerii dif de la dif persoane mai ales cand vrei sa nu dai bani aiurea pe cv care apoi sa regreti ca ai luat.
nebunul89 is offline   Reply With Quote
Old 10-10-12, 11:24   #12
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Prima Masina

ca si prima masina merge si fabia si fiesta acum depinde cat de mic vrei sa fie motorul si pe ce drumuri mergi cu ea, fabia e o idee mai joasa si faci curat prin gropi. merge si opel corsa, cred ca asta vrei sa spui de la opel ca vectra deja e o alta clasa. cea care o gasesti in starea cea mai buna dintre astea trebuie cumparata, ca de stricat se vor strica toate.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 10-10-12, 18:11   #13
nebunul89

Stock
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 0
Default Re: Prima Masina

Pai masina ideala pt mine e sa fie cu consum mai mic sa pot mai aduce cate ceva de la tara si sa nu fie prea pretentioasa.Pe lista ar mai fi si Seat Cordoba fiind ceva mai voluminoasa si accesibila.

P.S sa stiti ca nu ma intereseaza certurile voastre daca avetzi cv de spus in afara de subiectul topicului este optinuea de PM asa ca folositi-o.Multumesc de intelegere
nebunul89 is offline   Reply With Quote
Old 10-10-12, 19:01   #14
shorty_23
Dacia Driver

Stage 4
 
shorty_23's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 191
Member of:
[DACIA]
Default Re: Prima Masina

franz,dragule...ai 35 de ani,dar nu dai dovada de maturitate,mai ales prin reply-ul de mai devreme....prin privat rezolvai treaba.


on: un 1.4 16V ar fi destul de bun,1.2 pe VAG e putin cam fortat,spun asta pentru ca am un prieten cu o fabia 1.2 si este foarte dezamagit de puterea motorului. eu,ca posesor de seat,pot spune ca sunt multumit,piesele nu mi se par foarte scumpe.
acum depinde si de norocul tau.....sper sa gasesti o masina cat mai ingrijita
.mult succes.
shorty_23 is offline   Reply With Quote
Old 10-10-12, 20:24   #15
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Prima Masina

Quote:
Originally Posted by nebunul89 View Post
Pai masina ideala pt mine e sa fie cu consum mai mic sa pot mai aduce cate ceva de la tara si sa nu fie prea pretentioasa.Pe lista ar mai fi si Seat Cordoba fiind ceva mai voluminoasa si accesibila.

P.S sa stiti ca nu ma intereseaza certurile voastre daca avetzi cv de spus in afara de subiectul topicului este optinuea de PM asa ca folositi-o.Multumesc de intelegere
Corect. Certurile erau mai bine daca le rezolvam pe mesaj privat. Da sa trecem anapoi la masini.
Sti vorba aia, si cu ... an .... , si cu sufletu an rai. Am vazut ca ai scris ca vrei sa cari cu masina, una alta de la tara. Pai daca a-ti iei un benzinar, si bagi, mai stiu eu ce an portbagaj, plus mai duci pe vreo doi an masina, atunci o sa chinui motoru, si te trezesti si ca consuma 10 litrii an oras. Cum o mai zis aici cineva, ca motoru ala de 1,2, o sa te cam dezamageasca. N-ar fi mai bine un diesel ? Ala sti macar ca are forta, si consuma si putin. Combinatia perfecta. Ca masinile astea pe benzina, cu motor mic, cai putere putina, as bune numai de oras. Eu zic ca totusi un diesel ar fi combinatia perfecta, la ce vrei tu sa faci. Daca te deranjeaza ca dieselu e mai puturos si ca piesele sunt mai scumpe decat la un benzinar, atunci alege un benzinar. Motor mic = asigurare mica. Dar la depasiri, mai greu. Nu le poti avea pe toate. Piesele de la Opel sunt cele mai ieftine. Eu am avut si Astra si Vectra. La amandoua, ambreaju era tapan, cea ce o sa te cam deranjeze. La Corsa, ambreaju e mai moale pt ca motoru e mai mic. Dar decat Opel, atunci mai bine Seat Cordoba ca e mai spatioasa, sau Scoda. Dar anainte sa iei o masina, sfatul meu ar fi, sa o duci la un mecanic de ancredere, sa vezi cei de schimbat la ea. Sa nu te trezesti ca ai luat teapa cu masina aia. Sfaturile bune sunt totdeauna bine venite, nuu ?
franz34sm is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -