Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 20-05-06, 13:52   #1
Sorin_whiskeykid

Stage 2
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 28
Default Supernova

Hehe, nu mai e mult si imi iau carnet si masina. Problema e k tre ma ma apuc de acum sa lucrez la tata. Sa il indoctrinez Sa il coning ce masina sa imi ia. Bugetul meu in mod normal ar fi 5000 euro
Sorin_whiskeykid is offline   Reply With Quote
Old 20-05-06, 13:54   #2
Sorin_whiskeykid

Stage 2
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 28
Default Re: Supernova

Ma gandeam sa imi cumpar o supernova si cu 1200 euro cat imi mai ramane sa o modific. As vrea sa incep cu motorul si rotiile. Apoi cu so vopsea misto si sistem audio. Ce sugestii aveti? si.. dak imi dati link/poze si pretu ar fi super!




Scuze k fac 2 posturi, am apasat enter din greseala
Sorin_whiskeykid is offline   Reply With Quote
Old 20-05-06, 15:17   #3
Sorin_whiskeykid

Stage 2
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 28
Default Re: Supernova

hmmm


am citit k ar fi o idee buna sa pun motor de 1.4 r5 GTT. Cam cat ar consuma?
Sorin_whiskeykid is offline   Reply With Quote
Old 20-05-06, 16:52   #4
axxro

Stage 5
 
axxro's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 635
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Supernova

si supernova care vrei s'o iei cu 1200, vrei sa si mearga? sigur nu o sa gasesti supernova la pretu asta.
axxro is offline   Reply With Quote
Old 20-05-06, 16:56   #5
B-83-DAC

Stage 5
 
B-83-DAC's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,443
Default Re: Supernova

nu ma el zice ca daca scazii pretul supernovei din bugetul care il are ar trebuii sa ii ramana 1200 de euro bani care sa ii investeasca in masina care si-ar lua-o,Oricum vad ca din moment ce iti pui intrebarea cat va consuma masina daca schimbi motorul esti interesat sa iti faci o masina care sa mearga bine si tare dar sa consume putin ceea ce nu cred ca ai sanse.Gandeste-te ca oricum benzina nu o simti decat daca mergi cu ea foarte mult zilnic si in contextul in care consuma 15 la suta.Mai bine ramai la motorul care si asa il are
B-83-DAC is offline   Reply With Quote
Old 20-05-06, 20:15   #6
Sorin_whiskeykid

Stage 2
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 28
Default Re: Supernova

eu intreb de consum fiindca acesti 1200 de euro pe care ii am sa ii investeesc in ea sunt acum, de moment, dupa ce ii investesc nu o sa imi pot permite sa bag 40 de litrii de benzina in ea lunar. Si vreau sa stiu dak imi pot permite acest lucru. Stiu k o Supernova consuma 7-8%. Stiu k dak ii pun suspesii, filtre de aer si tobe sport, performante nu o sa primesc cai, poate cative, pareriile vad k sunt diferite pe forum. ECU stiu k ii va da 10% din herghelie, cu ECU as ridica-o la 82-83CP, fara sa ii modifice consumul.

Pe langa ce am enumerat, exista altele care ar trebui puse? Nu neaparat sa ii modifice puterea motorului, dar macar mobilitatea. Ceva cu bujii cu 2 electrozi? sau... nush, am citit forumul asta toata ziua si am vazut prea multe pareri contradictorii sa am o opinie solida in privinta multor lucruri.


As vrea dak puteti sa imi spuneti cam cat m-ar costa fiecare componenta si dak se poate si de unde as putea sa o procur + ce face(eu nu ma prea pricep).




Daca dupa tuningul motorului o sa mai am am bani, o sa ii investesc in un sistem audio misto sau o sa mai strang sa imi pot permite sa dau 300-400 euro pe el. Stiu k ar fi mai indicat sa iau niste jenti, am pus ochii pe niste barracuda de 15(oare astea ar merge?). Eu pun sunetu inaintea jantelor fiindca eu nu pot trai fara muzik
Sorin_whiskeykid is offline   Reply With Quote
Old 21-05-06, 11:50   #7
peter

Stage 5
 
peter's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,588
Member of:
[Xtreme Club Emotion]
[Hyundai]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Supernova

i-ati mah o calibra..un bmw...sau un opel...plm la bmw te costa cam mult piesele....dar la opel..sunt destul de ieftine..si se pricepe multa lume la ele...

P.S. daca nu te intereseaza consuma..i-ati un un bmw 850. ee..viss
__________________
Consiliere achizitie auto
peter is offline   Reply With Quote
Old 21-05-06, 12:32   #8
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default Re: Supernova

Quote:
nu o sa imi pot permite sa bag 40 de litrii de benzina in ea lunar
Daca nu-ti poti permite sa dai 1.400.000 lunar pe benzina eu zic sa te abtii cu modificatul.Cat despre Opel sau BMW,sa fim seriosi !
Mai e si alta chestie...luand de bun consumul tau de 8 l/100 km,cu 40 litri faci 500 km,adica 6.000 km pe an.La atat de putin nu merita sa dai bani pe asigurari si impozite...
Race is offline   Reply With Quote
Old 21-05-06, 13:32   #9
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Supernova

[QUOTE=Sorin_whiskeykid]..., dupa ce ii investesc nu o sa imi pot permite sa bag 40 de litrii de benzina in ea lunar
QUOTE]



asta este grav ce spui.Masina inseamna si altceva decit carburantul,adica tot ce inseamna intretinere.Si deoarece se pare ca nu te pricepi sau pina inveti,va trebui sa-ti faca altcineva lucrarile pe masina ,care va trebui platit.
Nu am vazut nicaieri referire la manopera.Si aia costa nu gluma.
1200 euro nu-ti ajung pt. ce vrei tu nici macar de kitch-uri din piata.
Audio :200 CD-player cu mp3 ,un 4X50W,fa un calcul de 80 euro pe boxa ,minim 4 bucati .Ar fi suficient ca sound 200W in Nova.Daca vrei mai mult va trebui ca cheltuiesti si pe antifonare pe linga statie ,2-300 euro,condesator (80-100 euro) ,subwoofer (min.200 euro)
Vopsit "misto " :nici nu avem ce discuta sub 500 euro ,vopsea+manopera.
Roti : 150 euro roata SH,peste 350 euro una noua.Inmultit cu patru ,depaseste bugetul alocat.
Chiptuning : peste 200 euro,care totusi iti va creste consumul cu proportia cresterii de putere.
Un motor de R5, minim 500 euro + minim 500 transplantul (cu adaptarile aferente)
Filtru sport:daca nu este montat unde trebuie,face mai mult rau decit bine,in plus unul de calitate este cca 60 euro.
Tobe sport:daca nu schimbi toata evacuarea cu teava majorata in diametru,toba finala nu face 2 bani in afara de sunet.Pt. estetica o teava finala cromata ajunge.
Kit estetic :categoric peste 500 euro,la care mai adaugam si o manopera de 2-300 euro.

Last edited by turbojack; 21-05-06 at 13:35.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 21-05-06, 14:37   #10
Sorin_whiskeykid

Stage 2
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 28
Default Re: Supernova

cred k chiptunning va ajunge :P
Sorin_whiskeykid is offline   Reply With Quote
Old 21-05-06, 15:54   #11
cipri4n

Stage 4
 
cipri4n's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 171
Default Re: Supernova

super nova este o masina destul de usoara si cred ca cei ~ 80 de cai pe care ii are sunt destui pt un incepator....k n`are rost sa ai 200 de cai dak nu po` sa ii strunesti.....asa ca decat sa modifici ceva la motor mai bine ii dai o vopsea marfa sh` iei jante....sh`...gata...banii....bafta oricum....
__________________
Inchei scarbit, ai legatura, Andreea/Sa ne bucuram ca traim intr-o tara dīn lumea a 3-a.
cipri4n is offline   Reply With Quote
Old 21-05-06, 19:54   #12
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Supernova

Quote:
Originally Posted by Sorin_whiskeykid
cred k chiptunning va ajunge :P


bani aruncati pe geam.Foloseste-i mai bine in estetica si sound.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 21-05-06, 21:18   #13
B-83-DAC

Stage 5
 
B-83-DAC's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,443
Default Re: Supernova

turbojack depinde ce vrei de la o masina.Presupunem ca masina nu are rugina (prea multa) ca sa necesite o reparatie destul de capitala si se comporta destul de binisor sa zic asa , in acest caz cred ca cel mai indicat lucru e sa ai o masina care sa mearga bine dpdv tehinc.Gandeste-te ca ai o masina care arata bine si suna muzica de nu poti sta langa ea si cand treci pe acolo sa o auzi cum incearca sa se taraie, sa paraie si sa trancane mai rau ca o caruta.Crezi ca in acel moment mai conteaza aspectul exterior?Eu unul zic ca nu.
Cat despre partea cu varsta si faza legata de consum sa sti ca si eu sunt de acceasi parere.Daca nu ai bani de benzina mai bine nu faci nimic in ea si o lasi asa.Pentru inceput pana te inveti si tu cu masina una alta las-o la motor asa cum e si fa putina estetica, dar de calitate la ea.Spor la lucru
B-83-DAC is offline   Reply With Quote
Old 22-05-06, 08:14   #14
dexter_20

Stage 5
 
dexter_20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,117
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Supernova

Hai sa-mi dau si eu cu parerea.Tu vrei o SupeRNova. OK!Trebuie sa te intrebi pt ce o vreit mers in oras adica home-liceu,home-piata(eventual),home-disco sau club.Daca te incadrezi aici un tuning estetic ar fi mai indicat.Vezi k pe forum ai sa gasesti destule idei pt a realiza acest lucru.In ce ar consta acest tuning estetic? Poi se ia una bucata spoiler fata,spate si una bucata pereche de praguri( da nu GTI din piata) si se monteaza pe una bucata masina.Apoi, nijte jante mai klumea n-ar strica si odata cu jantele ai putea evaza aripile pt a-i da un aer de bolid din DTM.La capitolul eleron nuj ce sa-ti zic.El trebuie sa urmeze linia generala a caroseriei.La capitolul obligatorii ar mai fi geamurile fumurii sau ionizate,dar sa fie omologate RAR k sa nu ai probleme cu politia.La capitolul sunet cred k stii si tu ce vrei, nu trebuie sa-ti spun eu.AAA era sa uit o toba de esapament mai galagioasa e binevenita si o sa-ti dea impresia k masia fuge mai bine dar lumea de rand o sa zica de bine "wow ce masina!" sau "e raliu". Ar mai fi o vopsea mai nuj cum.Te las pe tine sa alegi.Acuma nuj daca tot ce ti-am spus eu se incadreaza in 1200 euro, dar ai putea sa faci chestia asta in mai multe etape:azi un spoile, maine un prag, poimaine vopseaua si tot asa. In acest timp ai putea sa mai reduci din cheltuieli oarecum inutile de genul mers la baut si prin cluburi( uita ultima propozitie ca nici eu nu ma cred ce spun).BAfta in continuare si sa auzim numai de bine!
__________________
I rise and u FALL!!!
dexter_20 is offline   Reply With Quote
Old 22-05-06, 09:02   #15
T.rac3Er

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 543
Default Re: Supernova

gasesti destule jante bune pe 15 la 250 euro setul...dar in vestul tarii (oradea/sibiu), la garaje care le aduc de afara...bucuresti clar trebuie scos din calcul, sunt jerpelite...
un set de jante si niste suspensii reglate sunt deajuns pt un comportament sportiv. din auzite pot spune ca supernova are un renume bun la acceleratii contra altor masini cu mai multi cp.
cum nici nu ai carnet lasa visele cu tuningul ca o bagi in primul stalp. mai intai struneste supernova standard si apoi gandeste-te la sf-uri. poate masi strangi si niste bani in timpul asta...
__________________
citroen driver
T.rac3Er is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -