Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 31-07-12, 14:13   #1
bin_asc
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 0
Post Sfat achizitie masina noua/sh

Buna ( si bine v-am gasit ),

Am nevoie de ajutorul vostru in legatura cu o achizitie.
Sunt inca tanar, am mai condus masini, si recent mi-a atras atentia un VW Scirocco pe care l-am condus, si m-a lasat gura casca cand am vazut atentia de detalii, puterea, finisajele, etc.

Detalii masina: VW Scirocco, 1.4 TSI, 122 CP. Noua, fara leasing, ajunge la 25.000 de euro ... cam scump.

As vrea o masina :
- benzinar ( desi toti spun ca diesel consuma mai putin, am inteles ca si costurile sunt destule - injectoare, filtru de particule, nu prea are putere de demaraj )
- finisaje interioare bune(!!) ( geamuri electrice, sistem audio ffffff bun, comenzi pe volan )
Prefer VW pentru faptul ca sunt germane, si fiabile, dar idee de baza ii sa fie si sport.

Momentan am o oferta pentru un VW Tiguan ( abia folosit - 24.000 km ), inca in garantie, la 18.000 de euro. Problema e ca nu stiu daca 122 CP ii sunt de ajuns ( Tiguan-urile sunt grele ? )

Pareri ?
bin_asc is offline   Reply With Quote
Old 31-07-12, 14:49   #2
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Sfat achizitie masina noua/sh

nu vad legatura intre Scirocco si Tiguan, tu de fapt ce vrei? o masina in 2usi sau un SUV? are 1550kg cred Tiguanul dar accelereaza binisor pt. masa lui
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 31-07-12, 14:52   #3
bin_asc
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 0
Default Re: Sfat achizitie masina noua/sh

Is can nehotarat. Vroiam o masina sport, joasa, si dupa ce am condus scirocco-ul, se tine foarte foarte bine ... dar ma deranjeaza ca are 2 usi.
Tiguan-ul are aceeasi motorizare, si ma gandeam la spatiu, pentru ca vreau sa o folosesc si pentru drumuri in afara, dar nici nu vreau sa iau un "carator" de bagaje.
bin_asc is offline   Reply With Quote
Old 03-08-12, 11:53   #4
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Sfat achizitie masina noua/sh

esti prea indecis parca vad ca pana la urma te alegi cu un passat
alegerea este a ta.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 03-08-12, 22:17   #5
TR 69 CRS

Stage 4
 
TR 69 CRS's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 251
Default Re: Sfat achizitie masina noua/sh

Intre un coupe si un suv, ar fi o berlina...Passat,A4,320,c200/c220, cauta motorizari mai mari daca vrei si ceva sportivitate!
TR 69 CRS is offline   Reply With Quote
Old 05-08-12, 12:49   #6
onucku

Stage 5
 
onucku's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 405
Member of:
[PEUGEOT]
[SKODA]
Default Re: Sfat achizitie masina noua/sh

Quote:
Originally Posted by TR 69 CRS View Post
Intre un coupe si un suv, ar fi o berlina...Passat,A4,320,c200/c220, cauta motorizari mai mari daca vrei si ceva sportivitate!
nu va mai bateti capul,probabil e inca unul ce scrie aiurea.Vrea scirroco si apoi spune ca vrea tiguan? "carator de bagaje"??? din ce lumi indepartate vine specimenul asta???
onucku is offline   Reply With Quote
Old 05-08-12, 17:52   #7
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Sfat achizitie masina noua/sh

Mai sunt si oameni ciudati
Si eu daca as avea 20mii E as vrea ba un SUV ba o masina sportiva si pana la urma m-as alege cu o rulota sh
lord_wader is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -