Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 12-06-12, 22:26   #1
Surf23
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 0
Default Masina max 3000 Euro

Buna ziua.
Doresc sa achizitionez un autoturism la mana a doua, si am nevoie de cateva opinii / sfaturi. Dupa cum este mentionat si in titlu, bugetul este limitat la 3000 euro(poate sa urce la 3200-3300 pt o masina deosebita).
Estimez ca voi parcurge in jur de 400-500km/ luna, atat in oras cat si in exterior.

Caut o masina care sa arate bine atat in interior cat si in exterior ( a nu se intelege ca vreau o masina cu interior full piele si tot felul de briz-brizuri, doresc un interior curat) si care sa mearga bine, cu un consum decent. ( peste 10-11% in oras este prea mult pentru mine) Vreau ca masina sa nu fie puturoasa, gen Logan 1.4. Am condus timp de 2 ani o Fiesta 1.3 70cp care mi-a placut la nebunie. Deci viitoarea masina ar trebui sa 'traga' cel putin la fel de bine ca aceasta din urma.

Dupa cateva zile de 'browsing' pe site-urile de specialitate, am restrans cautarile la cateva modele:

Alfa Romeo 147 1.6 120cp an 2003 - imi place la nebunie aceasta masina, insa peste tot am citit ca suspensiile 'plang' la contactul cu gropile din romania si de asemenea piesele sunt destul de scumpe. Nici consumul nu pare a fi unul mic, s-ar putea sa ma insel totusi.

Ford Focus 1.6 101cp an 2001 - arata bine masina, Ford este o marca de incredere, cei de la service s-au comportat intotdeauna excelent, nu prea vad minusuri ale acestei masini. Nu stiu prea multe despre performanta/consum insa, o sa incerc sa gasesc mai multe informatii in privinta aceasta.

VW Golf 4 1.6 105cp an 2001 - masina de incredere, arata bine, consumul nu cred ca este unul foarte mare, insa cateva persoane sustin ca raportul putere/greutate nu este foarte bun (cateva opinii in aceasta privinta sunt binevenite)

Seat Leon 1.6 105cp an 2001/2002 - arata bine masina, iar din cate am inteles , are motorul de pe Golf 4; un lucru bun, zic eu.

Momentan, acestea sunt modelele la care m-am gandit. Daca aveti alte sugestii, nu ezitati sa le postati! Mentionez ca nu doresc nimic din gama Dacia - Daewoo - Renault, nici Opel Astra.

Orice sfat / sugestie este binevenit(a).
Surf23 is offline   Reply With Quote
Old 13-06-12, 12:22   #2
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina max 3000 Euro

Pai de ce mai ceri pareri..ALFA.
Exteriorul se discuta de fiecare in parte, eu il consider cel mai frumos din clasa lui pentru acea perioada, manerele portierelor din spate aducand un aer de 'coupe' - idee preluata mai apoi si pe alte modele de la alte marci.

Interiorul...scuze dar golfuri cu manivela la geam si aer conditionat de la ...fereastra am vazut. In schimb la alfa ai geamuri electrice la toate si climatronic la 90% din ele. Aa si interiorul este bej la multe, ba chiar din piele. Volan cu comenzi... ETC.

Golf/Leon/Focus probabil ca ar fi mai fiabile,si mai ieftin de intretinut... dar la cati km ai zis ca faci pe luna, nu vad rostul sa faci rabat de la confort pentru durabilitate-- asa poti sa iti cumperi o droanga de duba la 3300 si te plimbi cu ea
__________________
Renault Megane2 Actual

Corsa b-sold / Rover 25-sold /Clio Mk1 sold
Family - /Logan 2005,Ibiza 2012,MCV 2013\
jemis90 is offline   Reply With Quote
Old 13-06-12, 13:19   #3
TR 69 CRS

Stage 4
 
TR 69 CRS's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 251
Default Re: Masina max 3000 Euro

Clar alfa romeo.
TR 69 CRS is offline   Reply With Quote
Old 14-06-12, 21:12   #4
Surf23
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 0
Default Re: Masina max 3000 Euro

Multumesc pentru raspunsuri. Cam toata lumea ma indruma catre Alfa Romeo , care este si preferata mea, de altfel. Saptamana viitoare probabil voi merge sa vad cateva masini. Este ceva specific Alfa romeo ce ar trebui sa verific sau la care sa am mare atentie? Intentionez sa duc masina la Autoitalia pentru cateva teste, sa vad ce probleme are, daca are.

Dintre motorul de 105cp si cel de 120 cp, pe care l-ati alege? Multi spun ca diferenta nu este una mare in ceea ce priveste puterea efectiva a masinii. Dar consumul cum este?

Alte sfaturi / opinii sunt binevenite.
Surf23 is offline   Reply With Quote
Old 21-06-12, 17:36   #5
ms99ass

Stage 5
 
ms99ass's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,584
Default Re: Masina max 3000 Euro

nu stiu daca cei care recomanda Alfa o fac ironic sau la modul cel mai serios...
ok, nu faci multi km pe an, dar cand iti pica o piesa importanta gen alternator, te uiti la masina! in dezmembrari nu gasesti nicaieri alfa-uri, iar noi, te rup piesele (chiar si pe producator, nu neaparat originale).
daca alegi motorul twin spark sa fii pregatit la niste costuri gigantice. doar un mic exemplu: o bujie costa ~50 ron x 8 + manopera deja e suta de euro
si e doar un 1,6 la V6-V8 se justificau preturile...
si in plus, consumul e mai mare decat la alte marci cu cel putin 1 litru/100 km.

Iti recomand cu caldura o masina nemteasca (indiferent ca VW, ford, opel, seat, skoda etc) dar sa fie adusa din Germania! Nu poti avea incredere in spusele majoritatea vanzatorilor din Ro! E drept ca si samsarii cumpara cele mai ieftine masini de afara, dar macar stii ca nu au fost rulate pe drumuri rele...

Last edited by ms99ass; 21-06-12 at 17:38.
ms99ass is offline   Reply With Quote
Old 21-06-12, 17:57   #6
viruszatu1

Stage 4
 
viruszatu1's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 287
Member of:
[Fiat]
Default Re: Masina max 3000 Euro

scuze ca te dezamagesc, chiar si necunoscator fiind, faptul ca o masina e germana nu e argument.
viruszatu1 is offline   Reply With Quote
Old 21-06-12, 18:18   #7
ms99ass

Stage 5
 
ms99ass's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,584
Default Re: Masina max 3000 Euro

Quote:
Originally Posted by viruszatu1 View Post
scuze ca te dezamagesc, chiar si necunoscator fiind, faptul ca o masina e germana nu e argument.
ok, eu vin cu argumente serioase: Vw/Audi/bmw/mercedes/opel/ford sunt mult mai fiabile decat restul masinilor europene (opel astra recent a primit titlul de cea mai fiabila masina in 2012)

daca masinile nemtesti nu sunt fiabile, atunci de ce vezi asa de multe pe strazi? si masini italienesti si frantuzesti mult mai putine? ...

personal, am avut o masina italieneasca, au avut si multi prieteni de-ai mei, si cu totii am ajuns la aceeasi concluzie: italienii sunt buni la pizza, francezii la vinuri iar nemtii la masini! punct!
ms99ass is offline   Reply With Quote
Old 29-06-12, 08:52   #8
darktemplar
Toyota Driver

Stage 4
 
darktemplar's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 217
Member of:
[Toyota]
Default Re: Masina max 3000 Euro

Quote:
Originally Posted by ms99ass View Post
ok, eu vin cu argumente serioase: Vw/Audi/bmw/mercedes/opel/ford sunt mult mai fiabile decat restul masinilor europene (opel astra recent a primit titlul de cea mai fiabila masina in 2012)
adevarat daca ne referim la masini mai vechi...modelele mai noi tind sa devina din ce in ce mai mult la fel de fragile ca si celelalte; dar per ansamblu e adevarat daca ne limitam la spatiul european
Quote:
daca masinile nemtesti nu sunt fiabile, atunci de ce vezi asa de multe pe strazi? si masini italienesti si frantuzesti mult mai putine? ...
asta e cel mai prost argument posibil...sunt multe nemtesti pe drumuri deoarece romanul are un puternic instinct de turma si ii este lene sa gandeasca cu propriul cap...de ce sa fac eu un calcul de rentabilitate pe termen lung cand pot sa merg pe principiul...e nemtesc e bun, chiar daca e vorba doar de un rahat nemtesc; dupa 90 prima tara in care au scapat romanii a fost Germania....asa ca au aparut primele masini staraine : golfurile I si II, Cobrele etc...care erau tancuri dpdv al fiabilitatii fata de Dacia autohtona....si uite asa s-a nascut mitul " masina nemteasca-masina fiabila"
Quote:
personal, am avut o masina italieneasca, au avut si multi prieteni de-ai mei, si cu totii am ajuns la aceeasi concluzie: italienii sunt buni la pizza, francezii la vinuri iar nemtii la masini! punct!
cu toate astea visul celor mai multi barbati este Lamborghini, Ferrari, Maserati, Pagani si nu Audi sau Mercedes( chiar daca vorbim de R8 sau SLS)- destul de bine pentru niste cocatori de Pizza, nu?

eu merg pe principiul: deoarece circul putin, macar acei putini km sa fie placuti, sa cobor cu zambetul pe buze din masina...asa ca m-am indreptat spre alfa romeo....pretul pieselor insa la modelul dorit (Alfa GTV) m-a facut sa uit de ea si sa ajung la asiatice...nemtoaicele nu m-au atras niciodata
__________________
Arguing on a forum is like runing on special olympics: even if you win, you're still retarded

Last edited by darktemplar; 29-06-12 at 08:58.
darktemplar is offline   Reply With Quote
Old 29-06-12, 10:59   #9
ms99ass

Stage 5
 
ms99ass's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,584
Default Re: Masina max 3000 Euro

Quote:
Originally Posted by darktemplar View Post
adevarat daca ne referim la masini mai vechi...modelele mai noi tind sa devina din ce in ce mai mult la fel de fragile ca si celelalte; dar per ansamblu e adevarat daca ne limitam la spatiul european

asta e cel mai prost argument posibil...sunt multe nemtesti pe drumuri deoarece romanul are un puternic instinct de turma si ii este lene sa gandeasca cu propriul cap...de ce sa fac eu un calcul de rentabilitate pe termen lung cand pot sa merg pe principiul...e nemtesc e bun, chiar daca e vorba doar de un rahat nemtesc; dupa 90 prima tara in care au scapat romanii a fost Germania....asa ca au aparut primele masini staraine : golfurile I si II, Cobrele etc...care erau tancuri dpdv al fiabilitatii fata de Dacia autohtona....si uite asa s-a nascut mitul " masina nemteasca-masina fiabila"

cu asta spui ca marea parte a romanilor sunt prosti ca merg pe mana nemtilor.

cu toate astea visul celor mai multi barbati este Lamborghini, Ferrari, Maserati, Pagani si nu Audi sau Mercedes( chiar daca vorbim de R8 sau SLS)- destul de bine pentru niste cocatori de Pizza, nu?

ce spune titlul topicului?

eu merg pe principiul: deoarece circul putin, macar acei putini km sa fie placuti, sa cobor cu zambetul pe buze din masina...asa ca m-am indreptat spre alfa romeo....pretul pieselor insa la modelul dorit (Alfa GTV) m-a facut sa uit de ea si sa ajung la asiatice...nemtoaicele nu m-au atras niciodata
uite sa stii ca aici iti dau dreptate! daca tot umbli putin, macar sa o faci cu stil insa e o problema mare atunci cand masina sta mai mult prin service-uri decat in garajul personal/in fata blocului/in fata casei.
Si inca ceva: nu exista masini nemtesti din care cobori cu zambetul pe buze? Nu cred ca ai condus vreo masina germana cu cel putin 150 de cai...
Dar pana la urma, nu le poti avea pe toate, nu? Ca sa ai o masina ,,frumoasa'' ai nevoie si de rabdare si de finante puternice, si de un electrician bun si de un mecanic ,,cunoscator''. Cred ca stii la ce ma refer.
ms99ass is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -