Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 15-06-12, 09:12   #46
s3bby2000

Stage 4
 
s3bby2000's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 296
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: help me (ajutor)!

Dar nici pt tine nu o cumpara. Asa suntem noi, ne dam mari ca avem SUV-uri dar trage doar fata. Ce tare! Ori iti cumperi ceva 4x4, ori nu iti mai cumperi.
De ce nu ii sugerezi sa-si cumpere un Lodgy? Doar are nevoie de spatiu.
Sa inteleg ca varsta este direct proportionala cu nr de km din ce crezi tu. Adica la 18 ani face sub 20k km , la 19 ani >20k km dar <25k km, de unde logica asta? De unde stii tu cati km va face?
E chiar suficient motorul de 1,6l pe o masina care goala cantareste aproape 1,5 tone, ai dreptate.Eu le-as sugera celor de la Kia sa puna si un motor de 1,2l , ar fi suficient pt gabaritul masinii, n-ai trage de masina cand mergi la o inmormantare in coloana.)
__________________

раскрутка сайтов
s3bby2000 is offline   Reply With Quote
Old 15-06-12, 11:02   #47
biciclotomata

Stage 1
 
Join Date: May 2012
Posts: 13
Default Re: help me (ajutor)!

ok am intels
nu ma uit la dieseluri
multumesc
biciclotomata is offline   Reply With Quote
Old 15-06-12, 11:17   #48
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: help me (ajutor)!

Quote:
Originally Posted by biciclotomata View Post
ok am intels
nu ma uit la dieseluri
multumesc
Poti sa te uiti si la dieseluri, daca un benzinar crezi ca te va "usca" putin la buzunar, chiar daca nu faci multi km pe an, in banii tai iti cumperi un diesel foarte bine intretinut si fara multi km, de pe care sunt sanse mici sa pice o piesa, insa tine cont de faptul ca la un diesel reviziile si piesele sunt mai scumpe ca la un benzinar un BMW E60(seria 5) de prin 2008 incoace, nu te incanta?Noul Ford Focus? Opel Astra J ?Hyundai ix35?Mondeo? BMW E90(seria 3) ai multe optiuni...

PS: nu am citit toate posturile de pe topic, imi cer scuze daca unele modele au mai fsot mentionate
__________________
dati-mi un ciocan sa-mi indrept comportamentul
If I'm going to Hell ... I'm going in an BMW
the joint makes me high, but BMW makes me fly
In a BMW, happiness isn't around the corner, happiness is in the corner.

Last edited by Champion; 15-06-12 at 11:23.
Champion is offline   Reply With Quote
Old 15-06-12, 12:32   #49
adivro
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 0
Default Re: help me (ajutor)!

Quote:
Originally Posted by s3bby2000 View Post
Dar nici pt tine nu o cumpara. Asa suntem noi, ne dam mari ca avem SUV-uri dar trage doar fata. Ce tare! Ori iti cumperi ceva 4x4, ori nu iti mai cumperi.
De ce nu ii sugerezi sa-si cumpere un Lodgy? Doar are nevoie de spatiu.
Sa inteleg ca varsta este direct proportionala cu nr de km din ce crezi tu. Adica la 18 ani face sub 20k km , la 19 ani >20k km dar <25k km, de unde logica asta? De unde stii tu cati km va face?
E chiar suficient motorul de 1,6l pe o masina care goala cantareste aproape 1,5 tone, ai dreptate.Eu le-as sugera celor de la Kia sa puna si un motor de 1,2l , ar fi suficient pt gabaritul masinii, n-ai trage de masina cand mergi la o inmormantare in coloana.)
Am spus de ce am recomandat acel mini SUV, nicidecum pentru capacitatile sale offroad, doar pentru spatiu si siguranta/confort la volan.

Nu cred ca va face 20.000 de km pe an pentru daca facea, specifica asta la inceputul topicului, un proaspat absolvent de liceu sau student, in general, nu merge atat.

Dupa cum vezi, eu am facut o propunere, departe de mine gandul de a-i baga pe gat aceasta masina. Nici macar nu am comentat alte sugestii date de alte persoane.

Initiatorul a spus ca se uita la un ford focus nou cu motor de 115 CP. Masina aia este cu doar 40kg mai usoara decat Sportage-ul cu 135 CP (1350 vs 1380 kg).

Eu personal am fost in aceasi situatie cu el, aveam 17.000 de euro si doream masina. M-am uitat la BMW-uri si AUDI-uri la inceput insa in acei bani imi cumparam ori una rulata peste 150.000km cu dotari decente si an >2008 ori una adusa cu 300.000, cosmetizata si vanduta cu <100.000 "ca noua".
Eu am ales sa mai urc putin bugetul si sa-mi cumpar o masina noua. Ce-i drept, poate nu mai sunt tinerel cum ziceti voi, am 27 de ani.

Eu nu inteleg de ce i se recomanda coupe-uri cand el vrea sa mearga cu 5 persoane in masina!?
De asemenea, daca are bani pentru masina noua nu inteleg de i se recomanda masina SH.. SH-ul se merita doar daca vrei sa-l schimbi dupa 1-2-3 ani.

Dintre cele mentionate, cred ca cel mai bun ar fi Golf6 (daca faci rabat putin la spatiu) sau Octavia (eventual si tour-ul).
adivro is offline   Reply With Quote
Old 16-06-12, 01:44   #50
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: help me (ajutor)!

si ce are un sh rulat 20 000 km?
steffan is offline   Reply With Quote
Old 17-06-12, 22:19   #51
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: help me (ajutor)!

Acel Kia Sportage in primul rand e fiabil in al doilea rand are garda ridicata la sol si-n al treilea rand are garantie peste toate din gama made in Germany la acei bani.
Da, ditamai masina cica ... are doar 1500 kg si 135 cp etc.

Eu recomand o Octavia 2 FL.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 17-06-12, 23:28   #52
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: help me (ajutor)!

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
Acel Kia Sportage in primul rand e fiabil in al doilea rand are garda ridicata la sol si-n al treilea rand are garantie peste toate din gama made in Germany la acei bani.
Da, ditamai masina cica ... are doar 1500 kg si 135 cp etc.

Eu recomand o Octavia 2 FL.
Garantia aia are limita 150 000 km parca, si totusi, sa zicem ca nu faci 150 000 km in 7 ani, cam imposibil dar na..., sa faci 7 ani revizii la reprezentanta doar de dragu de a pastra garantia... te cam usca de bani.
Champion is offline   Reply With Quote
Old 18-06-12, 00:31   #53
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: help me (ajutor)!

Da ma, da ... la orice chestie gasim ce sa bagam de vina evident. E tipic romanesc. Atata timp cat omul vrea masina noua nu-nteleg de ce mai sunt scrise mesaje gen "te cam usca la bani" etc.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 18-06-12, 01:00   #54
vlad300

Stage 5
 
vlad300's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 378
Default Re: help me (ajutor)!

nu a spus ca vrea masina noua ci una de 2-3 ani.
vlad300 is offline   Reply With Quote
Old 18-06-12, 07:27   #55
s3bby2000

Stage 4
 
s3bby2000's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 296
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: help me (ajutor)!

Garantia aceea este mai mult pe hartie, este vorba pana la urma doar de 150000 km. Daca va uitati la conditii, veti vedea ca nu e toata masina asigurata, unele componente au garantie mai mica.
Ce mi se pare ciudat e faptul ca tabla are garantie 5 ani, pe cand fostul Chevrolet (marca pe care o consider sub Kia), avea 7 ani garantie.
Ce nu inteleg ,e faptul ca acelasi motor, pus pe Hyundai Elantra, care este mai usoara, consuma mai mult decat pe Sportage.Probabil au aplicat cei de la Kia metoda :"Da da, mai taie din ele da-le dracu'".)
s3bby2000 is offline   Reply With Quote
Old 18-06-12, 07:40   #56
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: help me (ajutor)!

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
Da ma, da ... la orice chestie gasim ce sa bagam de vina evident. E tipic romanesc. Atata timp cat omul vrea masina noua nu-nteleg de ce mai sunt scrise mesaje gen "te cam usca la bani" etc.
Nu am cautat nod in papura, am spuns unele conditii ale acelei garantii, a zis ca vrea o masina noua sau SH de maxim 2-3 ani, cu banii aia isi cumpara o masina chiar si de anul trecut sau din 2010, masina mult peste oricare alta care o poate lua de noua, acum, cu toate ofertele lor ma refer la una mai calitativ construita, km putini si motoare mai potente, optiuni mai multe si chiar mai sigura.

Edit: @biciclotomata Volvo nu-ti place? gasesti ceva modele de prin 2010 incoace, pana in 15 000 euro

Last edited by Champion; 18-06-12 at 07:43.
Champion is offline   Reply With Quote
Old 18-06-12, 10:34   #57
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: help me (ajutor)!

Garantia la Kia e 7 ani sau 150.000 km, e garantie completa. Singurele chestii care au termen mai mic sau deloc sunt vopseaua, sistemul audio, acumulatorii, bradutul mirositor de la oglinda retrovizoare si restul de consumabile. La Golf6 ai garantie de 2 ani (extinsa la 4 ani contra sumei de 300 si ceva de euro).

Champion, legat de prostiile zise de tine pot sa zic ca habar nu ai despre ce e vorba. In primul rand ai habar cu ce dotari iese masina din fabrica? Varianta cea mai "cheala" are printre altele cd cu mp3+usb, geamuri electrice fata/spate, cotiera centrala, si alte nimicuri. Legat de calitate iar nu are rost sa zic nimic, garantia de 7 ani cred ca zice destul. Legat de siguranta masinii, Kia Sportage are 5 stele Ncap deci da, gasesti masini mai sigure ca ea daca mai se inventeaza inca niste stele-n plus pe langa cele 5 care-s maximele posibile. Legat de consum pe 1.6-le din discutia noastra e sub 7 pe exterior si sub 10 in oras.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 18-06-12, 11:42   #58
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: help me (ajutor)!

Asta cu garantia timp de 7 ani care "te usuca de bani" e tipic romaneasca si poate si prin alte tari din Balcani. Pai e simplu : nu ai bani de revizii la reprezentanta ia-ti ceva mai ieftin sau mergi cu taxiul! Garantia aia nu e degeaba 7ani, in timpul asta se pot defecta unele piese. Multi se c**a pe ea garantie ca nu isi permit de fapt o masina, mai cinstit ar fi fost sa mearga cu taxiul. In tarile din Vest nu cred ca oamenii gandesc ca noi, de asta nu o sa vezi sh duse la ei ci aduse de la ei la noi, iar noi ne minunam si zicem "wow arata tzipla si are 8ani"
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 18-06-12, 19:17   #59
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: help me (ajutor)!

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
Garantia la Kia e 7 ani sau 150.000 km, e garantie completa. Singurele chestii care au termen mai mic sau deloc sunt vopseaua, sistemul audio, acumulatorii, bradutul mirositor de la oglinda retrovizoare si restul de consumabile. La Golf6 ai garantie de 2 ani (extinsa la 4 ani contra sumei de 300 si ceva de euro).

Champion, legat de prostiile zise de tine pot sa zic ca habar nu ai despre ce e vorba. In primul rand ai habar cu ce dotari iese masina din fabrica? Varianta cea mai "cheala" are printre altele cd cu mp3+usb, geamuri electrice fata/spate, cotiera centrala, si alte nimicuri. Legat de calitate iar nu are rost sa zic nimic, garantia de 7 ani cred ca zice destul. Legat de siguranta masinii, Kia Sportage are 5 stele Ncap deci da, gasesti masini mai sigure ca ea daca mai se inventeaza inca niste stele-n plus pe langa cele 5 care-s maximele posibile. Legat de consum pe 1.6-le din discutia noastra e sub 7 pe exterior si sub 10 in oras.
Sa nu-mi zici ca, o Kia noua e mai calitativa decat o masina dintr-o marca premium de 2-3 ani vechime, is faine ofertele, is ok masinile pt banii lor, dar de ce sa nu ii recomandam omului si alte masini vechi de 2-3 ani, cum a zis el in primul post, si mai masini decat orice Kia sau alta marca intrata pe piata nu de mult, si o avea 5 stele NCAP dar cred ca intr-un Volvo V50(pe care il gasesti in specificatiile lui) spre exemplu esti mai ok decat in Sportage-ul ala, sau ce model e si vreau sa vad cand intr-un trafic de oras, dar oras, mers bara in bara, un 1.6 aspirat pus pe o masina cu aerodinamica de caramida si 1300 kg sau cat catareste o sa manance sub 10 litri de benzina.




Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Asta cu garantia timp de 7 ani care "te usuca de bani" e tipic romaneasca si poate si prin alte tari din Balcani. Pai e simplu : nu ai bani de revizii la reprezentanta ia-ti ceva mai ieftin sau mergi cu taxiul! Garantia aia nu e degeaba 7ani, in timpul asta se pot defecta unele piese. Multi se c**a pe ea garantie ca nu isi permit de fapt o masina, mai cinstit ar fi fost sa mearga cu taxiul. In tarile din Vest nu cred ca oamenii gandesc ca noi, de asta nu o sa vezi sh duse la ei ci aduse de la ei la noi, iar noi ne minunam si zicem "wow arata tzipla si are 8ani"
Nu am inteles rostul reviziei cu pret mult prea mare, cand in multe cazuri nu iti schimba tot ce trebuie la masina, sau nu-ti schimba nimic, dar de taxat, te taxeaza Va las pe voi sa va cumparati masini noi, eu raman la masinile vechi de 2-3 ani la aproape sau chiar jumatate de pret din cat a fost de noua.Sunt tare curios ce-si cumpara pana la urma, sau daca isi cumpara ceva pentru ca putini am vazut pe aici, care dupa ce au facut un topic, si-au si cumparat o masina despre care se discuta in topic.Si apropo de tarile de vest, ei au alte salarii si alte optiuni pe masini decat avem noi, cei din est(vezi cazurile de la Dacia spre exemplu), de aia toate rebuturile de masini noi sunt aduse la noi, pt ca un neamt nu o cumpara daca are defecta o cusatura, in timp ce un roman, bulgar etc, nici nu observa cusatura de dragul mirosului de masina noua.Si apropo de masini noi, sunt curios cate dintre masinile noi din Romania se vand cu toate accesoriile cu care vin din fabrica, gen: lanterne, agende, plase pt bagaje in portbagaj... sau chiar trusa de prim ajutor, anul trecut la Dacia plateai in plus 40 de euro pe trusa, in timp ce in Germania, tot la Dacia, era deja in masina, fara ca masina sa aiba pretul cu 40 euro mai mare..., nu ca una SH din vest ar avea, dar cand a fost cumparata de noua, sigur le-a avut...
Champion is offline   Reply With Quote
Old 18-06-12, 23:33   #60
vlad300

Stage 5
 
vlad300's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 378
Default Re: help me (ajutor)!

ce ai alege o kia noua sau un passat CC de 2-3 ani?
vlad300 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -