Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 20-06-12, 12:43   #1
andrei23_yoo

Stock
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 3
Default Opel Corsa C sau Ford Fiesta

Buna tuturor,

Sunt pe pragul de a alege intre doua masini:

Opel Corsa C 2005, 2/3 usi, 1200 cmc twinport, benzina, 80 CP, 149,000 km, full option, adusa din Franta, neinmatriculata RO - 2900 Euro
Ford Fiesta 2004, 2/3 usi, 1300 cmc, benzina, 60 CP,105,000 km, ABS, servodirectie, Airbag-uri fata, masina este inmatriculata in RO - 2900 Euro

Despre Opel, am fost ieri sa vad masina, ce pot sa spun, arata impecabila, se vede ca fost pregatita pentru vanzare. Vanzatorul a mentionat ca km sunt reali ceea ce e posibil sa fie adevarat, deoarece volanul nu e uzat(probabil a avut husa) si nici pedalele nu sunt cine stie ce uzate. Ca aspect, masina are semne ca a fost lovita de portierele altor masini si cateva julituri pe bara din fata/spate. Despre accidente severe, vanzatorul a spus ca nu a avut. Am urmarit si eu cam tot ce spune articolul acesta: https://www.4tuning.ro/tehnica-auto/a...vita-8388.html si masina parea sa fie intacta.Masina are cauciucuri noi Continental, discuri de frana noi, consumabilele schimbate, iar vanzatorul a mentionat ca ar fi recomandat sa fie schibat si lantul de distributie(nu din cauza ca e defect sau ceva, ci ca asa recomanda producatorul la 150,00 km). Pretul masini era de 3100 Euro, dar a zis ca o lasa la 3000, iar daca sunt hotarat sa o cumpar o lasa si la 2900.

Despre Ford, azi ma duc sa vad masina. Proprietarul masinii este o doamna ceea ce ma incanta pentru ca stiu sau presupun ca masina nu a fost fortata. Are doar 105,000 km. Despre aspect, optiuni si alte cele despre masina nu pot sa spun nimic deocamdata. Voi posta detalii abia deseara dupa ce vad masina in detaliu.

Bugetul meu este de 3200 Euro. Am permis de aproape un an si pana acuma am mai condus de doua ori, ceea e ma face un incepator.

La Opel imi este de frica ca la 150,000 km ar putea sa pice piesele una dupa alta, spre deosebire de Ford cu 105,000 km. Stiu ca nu e exclus ca la Ford sa nu pice nici o piesa, dar e mai putin probabil, parerea mea.

Astept pareri, care dintre cele doua masini mi-ai recomanda. Pareri pro si contra si dupa cum am spus, deseara voi posta si detaliile legate de acest Ford.

Multumesc anticipat.
andrei23_yoo is offline   Reply With Quote
Old 20-06-12, 15:35   #2
andrei23_yoo

Stock
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 3
Default Re: Opel Corsa C sau Ford Fiesta

Imi cer scuze, dar nu vad butonul de "Edit".

Vroiam sa adauga faptul ca Opelul are inca numerele de Franta, iar o persoana mi-a spus ca pot sa am probleme la radiatu masinii, mai multe detalii nu a putut sa-mi dea.
Vanzatorul mi-a spus ceva de genu' "pai numerele astea le predai la politie si dupa aia ti-o inmatriculezi".

Acuma as vrea sa stiu de la voi exact cum se procedeaza cu radiatu masinii si inmatricularea. Totul se poate face aici in Romania?
Cam cat ar costa sa o radiez?
andrei23_yoo is offline   Reply With Quote
Old 21-06-12, 07:17   #3
andrei23_yoo

Stock
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 3
Default Re: Opel Corsa C sau Ford Fiesta

Rog un moderator sa inchida topicul.

Am ales Opel Corsa, deoarece Fordul era jalnic, lovit, mult mai putine optiuni si mai mult ca sigur, km erau dati inapoi.
andrei23_yoo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -