Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 13-06-12, 15:27   #31
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: help me (ajutor)!

golf 6 clar,
+ ca daca vrei sa o vinzi hyundai-ul se devalorizeaza mai repede
si ai sa te plictisesti la un moment dat de masina !!!
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 13-06-12, 23:40   #32
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: help me (ajutor)!

Quote:
Originally Posted by biciclotomata View Post
intr-un opel insignia un barbat se cam chinuie pentru ca nu are loc unde sa stea drept in spate daca are 1,80 m
plus ca nu imi place cum arata masina
plus ca directia nu e foarte receptiva (adica pe drumuri cu multe curbe nu prea ai cum sa te distrezi abordand viraje)
Citind ultimele tale posturi si aducandu-mi aminte de acesta....deci stai mai bine intr-un golf/i30 decat in insignia.Faza cu nu imi place cum arata tine de gusturi , si nu se discuta.
Sa intelegem ca te-ai hotarat la masini gen golf/i30/mazda3?
Pana acum dai exemple si de golf si de octavia....masini care nu sunt tocmai din aceeasi clasa.
Eu zic sa iei in calcul si acel ford de care tot vorbesc colegi , sau de ce nu un hyunai elantra?
run_forest is offline   Reply With Quote
Old 13-06-12, 23:59   #33
vlad300

Stage 5
 
vlad300's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 378
Default Re: help me (ajutor)!

Sti ce nu am inteles...am vazut ca ai facut o lista lunga de chestii pe care le vrei de la o masina...dar sincer iti spun ce vrei cu adevarat?Pentru ca din cerintele tale nush..... pare ca o masina pe gustul tau nu s-a inventat inca.Ai zis ca un 320d coupe nu iti place ca e coupe si e mic...un 320d berlina sau un C class berlina sau un Audi a3 hatch (diesel) sau un opel astra ultimul model tot hatch-> astea ce au?Sper ca nu te invarti in jurul cozii si ajungi sa cumperi o masina proasta.Ideea este ca la banii astia 18.000 euro mi se pare o prostie sa iei o masina noua 0km......Ca pusti...si asta ti-o zic din proprie experienta.cu banii aia poti lua o masina mult mai buna ca un focus...ca un astra pe la 30-40-50.000 km si cu ceva dotari.Si mai pune-ti inca o intrebare:Cati km mergi tu pe luna-> cati km mergi pe an.((((((ARE ROST SA IEI O MASINA NOUA
Daca aveai 10.000 euro da puteam sa spun cumpara o masina noua la oferta un polo un fiesta un swift.....dar ai 18.000 euro si sa cumperi o masina noua dar cheala mi se pare nasolie.Dar asta este doar parerea mea
vlad300 is offline   Reply With Quote
Old 14-06-12, 02:02   #34
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: help me (ajutor)!

noul opel astra gtc
steffan is offline   Reply With Quote
Old 14-06-12, 02:03   #35
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: help me (ajutor)!

noul opel astra gtc
steffan is offline   Reply With Quote
Old 14-06-12, 02:28   #36
vlad300

Stage 5
 
vlad300's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 378
Default Re: help me (ajutor)!

a zis ca nu vrea seria 3 coupe pentru ca este mic si nu incap 5 persoane....crezi ca vrea sa aibe de a face cu GTC?in care nici macar 4 lejer nu incap?
vlad300 is offline   Reply With Quote
Old 14-06-12, 10:41   #37
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: help me (ajutor)!

poate cand o sa vada cat de frumos este se razgandeste. eu il sfatuiesc sa se gandeasca mai bine, pt ca este tanar, este la anii cand are nevoie de o masina frumoasa si sa lase prietenii. Sa isi ia si ei masini si se distreaza cu totii.
steffan is offline   Reply With Quote
Old 14-06-12, 13:15   #38
vlad300

Stage 5
 
vlad300's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 378
Default Re: help me (ajutor)!

adevarat....) Nu iti cumperi masina dupa cum vor prietenii tai...Daca t sponsorizeaza si ei atunci da pot avea si ei un cuvant))
vlad300 is offline   Reply With Quote
Old 14-06-12, 17:50   #39
adivro
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 0
Default Re: help me (ajutor)!



Kia Sportage

Motor 1.6 benzina, 4x2 in versiunea Style (cea de mijloc) + alte optiuni gen camera vedere spate, scaune incalzite, tapiterie piele + textil, pilot automat, etc. ajunge la 17000 (+ 3 tichete remat).

Poti pune mana chiar si pe o reducere de la dealer.

Mi se pare best-buy in acesti bani pentru 5 persoane (spatiul interior mi se pare enorm), garda potrivita pentru tara noastra si 7 ani garantie.
adivro is offline   Reply With Quote
Old 14-06-12, 18:02   #40
s3bby2000

Stage 4
 
s3bby2000's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 296
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: help me (ajutor)!

Niciodata n-am inteles de ce sa-mi iau un Suv daca este doar 4x2? Pentru ce? Ori imi iau 4x4, ori nu-mi mai iau. Pentru ce struto-camila aceea? Mie unul mi se pare oribil acest model de Kia, si Dusterul parca arata mai bine). In plus garantia de 7 ani este in limita a 150000 km.
Gandesti ca un mos desi esti un pusti. Golf 6 si i30 la 18 ani? As face cu totul alte alegeri. Pana la urma de ce te doare de pasagerul din spate ca sta confortabil in masina? Tu stai pe scaunul soferului, nu suferi tu. Iti cumperi masina pt tine, nu pt prietenii tai.
__________________

раскрутка сайтов

Last edited by s3bby2000; 14-06-12 at 18:08.
s3bby2000 is offline   Reply With Quote
Old 14-06-12, 19:16   #41
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: help me (ajutor)!

Aceiasi intrebare, de ce si-ar lua cineva mini suv 4x2?probabil doar din lipsa de bani pt 4x4, daca tot vrea cineva suv 4x2 merita sa se uite la o Skoda cu pachet de drumuri grele, poate iese mai in avantaj decat cu un suv era doar o idee.Sa fiu on topic : la 18 ani mi-as lua ceva tineresc, coupe, sau un sedan cu aspect de coupe, gen Passat CC prima generatie
__________________
dati-mi un ciocan sa-mi indrept comportamentul
If I'm going to Hell ... I'm going in an BMW
the joint makes me high, but BMW makes me fly
In a BMW, happiness isn't around the corner, happiness is in the corner.
Champion is offline   Reply With Quote
Old 14-06-12, 19:28   #42
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: help me (ajutor)!

si motor 1.6 pe ditai masina? clar nu
steffan is offline   Reply With Quote
Old 15-06-12, 02:06   #43
vlad300

Stage 5
 
vlad300's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 378
Default Re: help me (ajutor)!

ce este colacul asta de WC?
vlad300 is offline   Reply With Quote
Old 15-06-12, 08:30   #44
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: help me (ajutor)!

Quote:
Originally Posted by vlad300 View Post
ce este colacul asta de WC?
Omul a venit cu o sugestie, nu fiti rautaciosi
Champion is offline   Reply With Quote
Old 15-06-12, 10:06   #45
adivro
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 0
Default Re: help me (ajutor)!

Quote:
Originally Posted by s3bby2000 View Post
Niciodata n-am inteles de ce sa-mi iau un Suv daca este doar 4x2? Pentru ce? Ori imi iau 4x4, ori nu-mi mai iau. Pentru ce struto-camila aceea? Mie unul mi se pare oribil acest model de Kia, si Dusterul parca arata mai bine). In plus garantia de 7 ani este in limita a 150000 km.
Gandesti ca un mos desi esti un pusti. Golf 6 si i30 la 18 ani? As face cu totul alte alegeri. Pana la urma de ce te doare de pasagerul din spate ca sta confortabil in masina? Tu stai pe scaunul soferului, nu suferi tu. Iti cumperi masina pt tine, nu pt prietenii tai.
O cumpara pentru el, nu pentru tine. Deci preferintele lui nu ar trebui discutate si nici sa coincida cu ale altuia, din punctul meu de vedere.

4x2 pentru ca se incadreaza in bugetul lui. Mini SUV pentru ca ofera siguranta si spatiu din belsug pentru 5 pasageri si bagajele lor. Golf 6 / i30 / c'eed nu mi se par masini suficient de incapatoare pentru cerintele autorului.

Quote:
Originally Posted by Champion View Post
Aceiasi intrebare, de ce si-ar lua cineva mini suv 4x2?probabil doar din lipsa de bani pt 4x4, daca tot vrea cineva suv 4x2 merita sa se uite la o Skoda cu pachet de drumuri grele, poate iese mai in avantaj decat cu un suv era doar o idee.Sa fiu on topic : la 18 ani mi-as lua ceva tineresc, coupe, sau un sedan cu aspect de coupe, gen Passat CC prima generatie
La 18 ani imi este greu sa cred ca a reusit sa stranga singur banii. Banuiesc ca-i are de la parinti, poate si de aici dorinta de spatiu pentru pasageri.

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
si motor 1.6 pe ditai masina? clar nu
Kia Sportage 4x2 are 1380 de kg. cu motorul de 1.6 (135cp si 164Nm). Mie mi se pare suficient.

De asemenea, la 18 ani nu cred sa faca peste 20.000 de km pe an, recomandarea mea ar fi sa nu se uite la dieseluri.

Last edited by adivro; 15-06-12 at 10:11.
adivro is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -