Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 13-06-12, 11:02   #16
biciclotomata

Stage 1
 
Join Date: May 2012
Posts: 13
Default Re: help me (ajutor)!

inca o masina interesanta: Noul hyundai i30 1.6GDi 5DR Exclusive pret oferta: 17.550 pret remat: 14.900
optionalele de care am eu nevoie is maxim 2000 deci se incadreaza in pret http://www.hyundai-motor.ro/showroom...d=878&action=3 - motorizare
http://www.hyundai-motor.ro/showroom...d=878&action=2 - dotari standard destul de multe
biciclotomata is offline   Reply With Quote
Old 13-06-12, 11:30   #17
biciclotomata

Stage 1
 
Join Date: May 2012
Posts: 13
Default Re: help me (ajutor)!

si golful e un rival foarte important pt ford si hyundai deoarece e foarte bine construit si pretul e decent la ce ofera 19.000 de euro cu tot ce vreau eu pe el
gasesc la mana a 2-a multe golfuri putin rulate si la pret avantajos
plus ca un vw golf is mentine mai bine valoarea in timp
plus ca are portbagaj mai mare ca focus
deci astea doua eu zic ca is the best: hyundai i 30(noul model) si vw golf
biciclotomata is offline   Reply With Quote
Old 13-06-12, 11:57   #18
vlad300

Stage 5
 
vlad300's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 378
Default Re: help me (ajutor)!

scuza-ma dar nu te inteleg deloc la capitolul dotari...iti pui tempomat dar geamuri electrice pe spate nu?Adica daca dai 18.000 euro pe o masina macar geamuri electrice sa aibe fata spate nu????Vad ca ai 18 ani esti apropiat de mine ca varsta....eu unu nu iti recomand sa iti cumperi masina noua...mai ales daca este prima masina ... plus ca daca iti iei acum o masina noua doar nu o iei noua ca sa o ti toata viata...nu?
vlad300 is offline   Reply With Quote
Old 13-06-12, 12:00   #19
biciclotomata

Stage 1
 
Join Date: May 2012
Posts: 13
Default Re: help me (ajutor)!

nu, nu imi iau masina noua ca sa o tin toata viata
stiu ca am 18 ani dar nu asta conteaza
stiu ca vrei sa ma sfatuiesti de bine

dar subiectul central aici e masina fara suparare
daca nu are geamuri electrice spate ce? eu imi pot permite sa am o asemenea masina

deci vorbim de masini sau ce?
biciclotomata is offline   Reply With Quote
Old 13-06-12, 12:01   #20
vlad300

Stage 5
 
vlad300's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 378
Default Re: help me (ajutor)!

Ce iti recomand eu tie si ai sa vezi ca nu s compara cu orice masina la care te gandesti tu .....cel putin nu cu I30,focus etc...ai 18 ani si dispui de un buget , nu face investitii demne de un batran...Ai mai jos sugestia mea. o data treci prin perioada asta 18-25 de ani.
http://www.***********/bmw-320-C21925774.html
Ai consum mic.
Dotari.
Imagine.
Ce ti-ai putea dori mai mult?
vlad300 is offline   Reply With Quote
Old 13-06-12, 12:03   #21
biciclotomata

Stage 1
 
Join Date: May 2012
Posts: 13
Default Re: help me (ajutor)!

nu merge linkul frate
multumesc ca incerci sa ma ajuti

ce zici de jantele astea? http://www.super-jante.ro/16-jante17.html
biciclotomata is offline   Reply With Quote
Old 13-06-12, 12:04   #22
vlad300

Stage 5
 
vlad300's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 378
Default Re: help me (ajutor)!

Era un
17 750 EUR Brut

Model, Caroserie:
BMW 320, Coupe
Fabricatie:
2008
Rulaj:
77,500 km
Combustibil:
diesel
Motor:
1995 cm³ (Putere 177 CP / 130 kW)
Transmisie:
manuala
Emisii CO2:
136
Norma Euro:
euro4
Culoare:
gri-metalizat
Numari de usi:
2/3
Tara de origine:
Romania
Tara inmatricularii:
Romania
vlad300 is offline   Reply With Quote
Old 13-06-12, 12:08   #23
biciclotomata

Stage 1
 
Join Date: May 2012
Posts: 13
Default Re: help me (ajutor)!

eu vreau o masini cu 5 locuri incapatoare si 4/5 usi dar sa nu fie wagon
biciclotomata is offline   Reply With Quote
Old 13-06-12, 12:09   #24
vlad300

Stage 5
 
vlad300's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 378
Default Re: help me (ajutor)!

de ce ai vrea asa ceva?
vlad300 is offline   Reply With Quote
Old 13-06-12, 12:10   #25
biciclotomata

Stage 1
 
Join Date: May 2012
Posts: 13
Default Re: help me (ajutor)!

am multi prieteni.......sa zicem
ce doar eu sunt singurul tip care gandeste mai matur si responsabil de aici?glumeam
biciclotomata is offline   Reply With Quote
Old 13-06-12, 12:12   #26
biciclotomata

Stage 1
 
Join Date: May 2012
Posts: 13
Default Re: help me (ajutor)!

unde e grija aia pentru lipsa mea de experienta?
vrei sa imi iau masina sport puternica cu tractiune spate sa fuga spatele cand ninge afara?
biciclotomata is offline   Reply With Quote
Old 13-06-12, 12:19   #27
vlad300

Stage 5
 
vlad300's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 378
Default Re: help me (ajutor)!

Aici depinde de fiecare daca este sa o socotim dupa prieteni la fel de bine poti sa dai de categoria D si sa iti cumperi un Citaro...si cine mai e cu 50 de prieteni dupa el?)))
Vad ca ai niste cerinte strice pentru o masina , ce pot sa te sfatuiesc este sa nu te grabesti sa iei in considerare mai multe optiuni si sa vezi masini cat mai multe.Poti sa dai o fuga si prin autovit daca esti din Bucuresti.




Aia este o tampenie...)))Spusa de oameni in necunostiinta de cauza.Eu uite ca am mers cu a mea si iarna si nu am patit nimic.Adevarat ca iarna e un pic mai greu dar daca esti atent nu patesti nimic.(Cine pune problema : ai tractiune spate gata esti ca si mort,este pur si simplu prost)Daca ai mania vitezei aiurea da nu pot sa iti recomand asa ceva.Ca sunt unii oameni incepatori care ii aud gen : frate dar daca aveam un 335 m3 etc. nu puteam sa ma abtin sa nu ii dau o data tare rau....si bun dar atata timp cat sti ca esti pardaf pe sosea si ai carnet de 2 luni stai in banca ta si lasa ca o sa vina si vremea cand o sa profiti de toata puterea masinii.


PS: Este un exemplu general nu ma refer la tine ca esti incepator.(Daca esti incepator nu trebuie sa fi teribilist)

Last edited by vlad300; 13-06-12 at 12:29.
vlad300 is offline   Reply With Quote
Old 13-06-12, 12:29   #28
biciclotomata

Stage 1
 
Join Date: May 2012
Posts: 13
Default Re: help me (ajutor)!

eu spun doar ce imi place mie nu spun ca o masina cu tractiune spate e un ucigas
dar sa fim seriosi nu cred ca un bmw e cea mai buna masina pt un incepator
si aici nu vroiam sa vorbesc despre faptul ca sunt incepator
vroiam sa vorbesc cu cineva care sa imi spuna ce si cum despre masini
(inteleg ca voi vreti sa ma sfatuiti de bine dar nu asta ii scopu cand cineva iti cere un sfat despre ce masina sasi cumpere) eu am cerut un sfat pt o masina noua deoarece nu prea ma pricep la masini
acum recunosc ca nu sunt un experimentat dar putem sa trecem peste acest detaliu?

pe scurt, tu ce masina imi recomanzi din cele 2: vwgolf 6 1.4tsi 122 cp sau hyundai i30 1.6 135 cp?
biciclotomata is offline   Reply With Quote
Old 13-06-12, 12:44   #29
vlad300

Stage 5
 
vlad300's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 378
Default Re: help me (ajutor)!

Iti recomand golful.Avand in vedere orasul unde stai te sfatuiesc sa iti iei benzina.
Presupun ca banii sunt de la ai tai.In cazul in care ei nu au carnet si te preseaza pe tine sa iti iei masina atunci mi se pare normal sa iti iei una mai spatioasa ca ma gandesc ca poate vei avea deplasari cu familia.
Vis a vis de bmw ca fiind o masina periculoasa pentru un incepator te contrazic.Nu exista masina periculoasa pentru incepator (vorbim despre masini normale nu despre sute x2,3,4 de cai)Exista sofer periculos pentru sine si pentru cei din trafic.Poti sa ai bmw porsche nu conteaza atata timp cat esti ponderat si esti constient de experienta ta la volan de exemplu cum esti tu.Nu cred ca in prima curba o sa ii dai in 4000 de ture sa vezi de ce este in stare masina.Eu de exemplu prima masina a avut 75 de cai si asta nu ma oprit sa nu o fac praf atunci cand mi-a taiat calea un destept care a trecut pe rosu...Poti sa faci accident sau sa patesti ceva nasol in orice masina...Ideea e daca este sa nu fie vina ta(si chiar daca este si vina ta)sa ai caroseria buna...Cat despre probleme cu masina nu vad ce probleme ai putea avea la o masina de 3-4 ani vechime daca te uiti atent si o verifici (sub indrumarea unei persoane care a mai cumparat masini SH)Cel mai bine ar fi daca te axezi pe o marca (ma refer SH) sa ai pe cineva cu un tester care sa o verifice inainte sa o cumperi
vlad300 is offline   Reply With Quote
Old 13-06-12, 14:32   #30
TR 69 CRS

Stage 4
 
TR 69 CRS's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 251
Default Re: help me (ajutor)!

As avea si eu cateva intrebari...
1.Mai sus ai aratat niste jante, pentru ce?! Nici nu sti ce masina iti iei si deja vrei jante?! Nu orice janta arata bine pe orice masina...
2.Iei masina pentru tine sau pentru prietenii tai?!

p.s. dintre cele 2 as alege golf6
Multa bafta!
__________________
Skoda RS 1.8T 4x4 - 2006
Opel Astra 1.7CDTI - 2010 - SOLD

Opel Insignia 2.0CDTI 160hp - 2009
Hyundai Accent - 2006 - SOLD
Kia Sportage - 2003 - 2.0i 4x4
TR 69 CRS is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -