Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 14-05-12, 19:26   #1
BNDro
 
Join Date: May 2012
Posts: 0
Default sfat achizitie masina

salutare! sunt proaspat sofer din vara trecuta insa nu am avut ocazia sa conduc prea mult de atunci. acum ca termin liceul cred este timpul sa apara pe strazile patriei si o masina pentru subsemnatul.

Bugetul undeva pana in 8k euro(consider ca pentru prima, masina este suficient, dar nu m.ar deranja si mai ieftin). vreau sa stiu ce optiuni am, de asemenea amintesc faptul ca nu vreau sa fiu ipocrit, de banii astia nu vreau masina "fitza"(asa cum mai aud pe la tovarasi), adica vreau ceva in care sa nu ma ploua, sa nu manance carburant mult(stiu stiu...masina consuma oricum, dar nu vreau consum de 10% in oras...), sa arate cat de cat decent vopseaua, fara rugina si pana in 100k km. Adaug faptul ca nu o iau pentru curse si nici nu intentionez un tunning exagerat(poate doar la capitolul audio) din motivul specificat mai sus(sunt genul care vrea sa se deplaseze doar din punctul A in punctul B).In aceeasi ordine de idei am in plan un zilnic city si eventual o data la ceva timp si un drum inafara(mare, munte, padure etc). Avand in vedere scopul task zilnic, doresc sa stiu ce tip de carburant se potriveste, intre benzina diesel sau GPL.
Ca dotari suplimentare, eventual un AC.

Acasa avem un outlander, care oricum nu il primesc pe mana(ca nu am cand, tata fiind plecat cu el toata ziua la munca), dar oricum nu ma incanta decat ca pasager, deoarece consider ca este o masina prea mare pentru un incepator...

Revenind la ideea cu masina, din ce am vazut pe piata, oscilez intre marci ca dacia, opel, cate ceva de la renault, daewoo, ford. Nu stiu exact cum sta treaba cu taxa auto daca s.a scos sau nu si in ce conditii, o masina din afara suna destul de bine, totusi cred ca se poate gasi ceva si pe plaiurile mioritice(si aici ma refer la Bucuresti).
Mai este de zis faptul ca mi-ar placea si o masina mica gen Tico, Matiz, Corsa dar si ceva mai mare Solenza, Logan, Cielo.
Apelez la acest forum pentru ca eu unul, din lipsa de experienta in domeniu, problema romanului bazat pe dat teapa si alte n motive care ma fac mandru ca sunt roman, vreau sa nu dau un ban dar sa stiu ca nu il mai am, mai ales ca masina nu e o sticla de cola...

Astept pareri sincere iar daca gresesc pe undeva va rog sa-mi spuneti. Thx

*sorry if repost... am cautat pe forum o perioada dar am zis ca e ok daca fac un topic ca asta dar sper sa ii ajute si pe altii

Last edited by BNDro; 14-05-12 at 19:29.
BNDro is offline   Reply With Quote
Old 14-05-12, 19:55   #2
s3bby2000

Stage 4
 
s3bby2000's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 296
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: sfat achizitie masina

La 8000 de euro tu te gandesti la Tico, Matiz, Cielo, Solenza,masini depasite moral, mai ieftine de 2000 de euro in general? Cate astfel de masini vrei sa-ti iei in banii aia?)
Eu mi-as alege un Focus mk 2 facelift hatchback, un Seat Leon, Alfa 147, A3, Astra GTC, etc, dar nu modelele enumerate de tine. Daca dispui de acest buget, bucura-te de el.
__________________

раскрутка сайтов
s3bby2000 is offline   Reply With Quote
Old 15-05-12, 07:59   #3
alex.jdm
Honda Driver

Stage 5
 
alex.jdm's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 840
Member of:
[Honda]
Default Re: sfat achizitie masina

Salut, am un Civic Ej9, inmatriculat RO, aer conditionat, consum 7% in oras.
https://forum.4tuning.ro/191-bazar-au...civic-ej9.html .
2500 euro ultimul pret.
__________________
Vand Honda Civic Ej9 https://forum.4tuning.ro/191-bazar-au...civic-ej9.html
alex.jdm is offline   Reply With Quote
Old 15-05-12, 15:38   #4
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: sfat achizitie masina

ford focus 1.6 tdci 110 cai sau opel astra gtc 1.7 cdti
steffan is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -