Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 16-05-15, 18:29   #76
mondeo66pau
 
Join Date: May 2015
Posts: 0
Default Re: BMW e36 318 TDS sau Ford Mondeo mk2 1.8 TD

Quote:
Originally Posted by Ruffy RUF View Post
Unde am scris ca mondeo bate e36 arata-mi in scris un am scris eu FORD bate BMW? si imi mentin idee intreaba posesori de E36 TDS fie 1.665 (318tds) fie 325tds si o sa vezi ca o sa spuna ca au avut aceasta problema la cald!!!!!!! la rece nu ii problema. vrei sa iti explic si de ce se intampla treaba asta la cald? nici o problem cere si iti explic ca sa nu crezi ca vb in necunostiinta.
Exact asta vreau sa spun si eu ca baiatu nu isi cauta masina noua ci SH si nu are rost sa ne gandim la avioane de dotari la 1500 de euro spre ex... iti dau perfecta dreptate ceea ce gasim pe strazi in ziua de azi intre ford si bmw , bmw-ul castiga la capitolul dotari fiind mai dotate decat ford (astea le gasesti mai greu dotate dar care sunt is full) Nu isi ia nici mondeo mk2 nou si nici E36 nou din fabrica corect!
In primul rand o masina trebuie sa mearga,indiferent de marca.am un mondeo 2 ghia 99,1.8td.varul meu a avut 2 bmw,unul 320d,altul 318i,pe care il are si acum.pe post de clocitoare...defecte mereu.spre deosebire de mondeoul meu care circula zi de zi.mai bate,mai scoate fum dar merge.nu vorbim sa ne aflam in treaba.sa vorbeasca cine a avut sau are un mondeo nu ca le vedem pe strada si ne dam cu parerea.niciodata nu am sa dau mondeo pe bmw.
mondeo66pau is offline   Reply With Quote
Old 16-05-15, 18:37   #77
mondeo66pau
 
Join Date: May 2015
Posts: 0
Default Re: BMW e36 318 TDS sau Ford Mondeo mk2 1.8 TD

Quote:
Originally Posted by silviu.o View Post
Nu prea vad motive de cearta despre dotari, motoare si fiabilitate. Probabil si Ford si BMW au fost masini tari la timpul lor, dar acum dupa aproape 20 de ani, nu prea mai putem vorbi de dotarile pe care le au, ci de cate mai merg din ele. Motoarele probabil mai au putin din cai putere initiali. Despre fiabilitate nu mai poate fi vorba decat eventual de cate ori se strica pe luna Masinile vechi si complexe (cu multa electronica) le cumperi numai daca ai multi bani sa le intreti, in general sunt o gaura neagra in care trebuie sa investetsti nonstop.
La masinile vechi e bine sa fie benzinara si cu cat mai putina electronica
gresesti,anul acesta am schimbat pompa de injectie si injectoarele.au mers 15 ani.cat vrei sa tina?vorbesc de mondeo 1.8td.ma cam indoi ca un bmw merge cu pompa si injectoarele originale 15 ani....cat despre confort,clima,incalzire in scaune etc..ce are si bmw
mondeo66pau is offline   Reply With Quote
Old 16-05-15, 20:59   #78
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: BMW e36 318 TDS sau Ford Mondeo mk2 1.8 TD

Welcome to 2015. Threadu asta are ~3 ani de inactivitate.
injectoarele nu trebuie sa le schimbi cu totul, duza e miezul, corpul injectorului nu se uzeaza.
P.S sunt si bmw-uri stai linistit, eu am unu de 11ani, in parametri
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -